Gol kralı bir sezon boyunca Süperligde en çok gol atan futbolculara denir. 1959 yılların da başlayan gol kralı unvanına bu zamana kadar 45 oyuncu sahip olmuştur. 45 oyuncu sadece Türk oyuncu olmamakla birlikte yabancı uyruklu futbolcular da Türkiye’de gol kralı olan futbolcular arasına girmiştir. Bunlardan 32 tanesi Türk futbolcu iken 13 tanesi yabancı uyruklu futbolculardan oluşmaktadır. Özellikle Galatasaray takımı 17 kez gol kralı çıkarmıştır. İkinci sırada ise 15 kez gol kralı çıkararak Fenerbahçe yer almaktadır.

Türkiye’de Gol Kralı Olan Futbolcular

Türkiye’de Gol Kralı Olan Futbolcular
Türkiye’de Gol Kralı Olan Futbolcular

Geçmişten günümüze toplam da 45 oyuncunun gol kralı olduğu Türkiye de önemli futbolcular yer almaktadır. Bir sezon boyunca en çok gol atan oyuncunun aldığı bu unvan Türk gol kralı oyuncuları severek izlememize imkan yaratmıştır. Futbolcular için rekabeti de arttıran bu yarış, Türk futboluna önemli değerler kazandırmıştır.

1959 yıllarında başlayan bu serüvenin ilk gol kralı Metin Oktay olmuştur. Zamanın en değerli futbolcusu 15 maçta 11 gol atarak tarihe adını yazdırmayı başarmıştır. Metin Oktay hem ilk hem de 6 kez gol kralı unvanını alarak Türkiye de en çok bu unvana sahip olan oyuncu olmuştur.

Türk gol kralı sıralamasından ikinci sırada ise 5 kez bu alanda gol kralı unvanı alan Tanju Çolak bulunmaktadır. Türkiye’de ve Avrupa’da adını yazdıran bu oyuncu 1987- 1988 yıllarında attığı 39 gol ile Avrupa Altın Ayakkabı Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Tansu Çolak aldığı ödüllerle dikkat çekerken birden fazla takımda gol kralı olan tek oyuncudur.

Türkiye’de gol kralı olan futbolcular bu önemli isimlerle başlarken yabancı uyruklu isimlerinin ilkini de Tarık Hodzic 1983- 1984 sezonunda 16 gol ile almıştır. Fenerbahçe’ye adını altın harflerle yazdıran Alex ise iki kez gol kralı olan yabancı uyruklu tek futbolcu olmuştur.

2020- 2021 sezonunda attığı 22 gol ile Aoron Salem en son gol kralı olan futbolcu unvanına sahip olmuştur. Bir sezon boyuncu futbolcuların arasında ki rekabeti arttıran bu yarış hem takımların puan kazanması için hem de futbolcuların hırslanması adına önemli bir yere sahiptir.

Böylece Salgın Döneminde Eğlence Anlayışı konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz