Doktor olan abimden de doğruladığım üzere; hala hastanelerin acil servis bölümlerinden rapor alınabiliyor. Ancak verilen rapor sayısı acil servisler yoğun olduğundan dolayı, acilden rapor almak, herhangi bir polikliniklerden rapor almak kadar kolay olmayan bir durum.

İçinizi karartmamak adına kesinlikle alamazsınız tarzında bir ibarede bulunmak istemiyorum yazımızın devamında acilden rapor almak için taktikler kısmında derledim.

Acil servislerden rapor alınır mı? Acil Rapor verir mi? sorunuzun tüm cevapları içeriğimizde.

Acil Servislerlerden Kimler Sağlık Raporu Alabilir?

Acil servisler 7/24 sağlık hizmeti verdiğinden dolayı, hasta olanların da olmayanlarında ulaşabilirliği bu denli kolay olunca, acil servislerin tek ziyaretçileri maalesef gerçek hastalar olmuyor.

Yarın sınavı olan insanından tutun işten kaçmak isteyen insanların yöntemi olarak her gün neredeyse binlerce kişi acili sadece sağlık raporu alabilmek için meşgul ediliyor. Ancak herkesin düşündüğü gibi giderim acile hemen bir rapor alırım düşüncesi, poliklinik ile kıyaslandığı zaman epeyce zorlu ve çoğunlukla işe yaramayan bir kaçış planı.

Acil servislerde yazılan sağlık raporları tamamen doktorların insiyatifinde yazılıyor. Evde eşiyle kavga eden doktora denk gelmemeniz sizin için sağlıklı olacaktır 🙂 Şaka bir yana, doktorlar yalnızca rahatsızlıklarından emin oldukları hastalarına istirahat raporu veriyor. Bunun dışındaki kalan hastalarına ise gün içerisinde polikliniklerden randevu alması gerektiğini söylüyor.

Ancak bazı doktorlarımız ise artık başından savabilmek için “Acil servisler rapor yazamıyor” diyerek konuyu hemencecik kapatıyor.

acilden rapor alinir mi acil rapor verir mi year 1 scaled - Acilden Rapor Alınır mı? Acil Rapor Verir mi? [year]

 

Acil Rapor Verir mi?

Acil servis doktorlarının rapor yazma yetkisi bulunmaktadır. Ancak bazı doktorlar uğraşmamak için acil rapor vermez tarzında bir ibare kullanabiliyor. Bu kısımda neden acilde rapor vermediklerini anlattım.

Acil Servis Doktorları Neden Rapor Yazmıyor?

Acil doktoru rapor verebilir mi sorusunu eğer yukarıdaki niyetle aramadıysanız, aşağıdaki bölümü de mutlaka okumalısınız:

Acil servis rapor verebilir mi sorusuna eğer ki yukarıdaki cevaplar işinize yaramadıysa bu bölümü de mutlaka okumanızı tavsiye ederim;

  • Gereksiz meşguliyet: Acil servislerin zaten amacı ihtiyacı olan haslarımıza en kısa sürede müdahele edilmesi. Ancak sadece rapor alabilmek için acile gittiğiniz zaman, sadece sıkıntı yaşayan kişiler sağlık çalışınları olmuyor. Durumu gerçekten acil olan hastalarımızın sağlık hizmeti almasını engellemiş oluyoruz.
  • Evrakta sahtecilik: Sağlık raporları ülkemizde devlet ya da resmi kurumlarda bir onay olarak kabul görülen bir rapor. Fakat bir sağlık çalışanı yani doktor, hastasına hasta olmadığı halde insiyatif kullanarak rapor yazdığı zaman, bu rapor doktoru büyük bir zan altında bırakabiliyor, sizin için bir kağıt parçası olarak gözüksede. Gerçekten siz de o kadar sene okuyup doktor olduktan sonra bir kişiye iyilik yapmak için kariyerinizi riske atar mıydınız? Hayır dediğinizi duyar gibiyim.

Diyelimki gerçekten hastasınız ancak rapor yine alamadınız, o zaman sizin için en güzel yol ertesi gün polikliniğe gidip orada şansınızı denemek.

 

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz