Bugün farklı bir konu seçmek istedim. Atatürk olsaydım nasıl bir kişiliğim olurdu, neler yapardım gibi nice konulara yer vereceğim makalemde. Keyifli okumalar diliyorum.

Nasıl Bir Kişiliğe Sahip Olurdum?

Atatürk kadar lider ruhlu birisi olamayabilirdim. Kolay mı öyle her zorluğa göğüs gerip dimdik ayakta durmak, bence değil. Başka bir yönünü örnek verecek olursam da ilk vereceğim örnek; Ona küçükken ona bir isim daha verilmesi olacak kesinlikle. Ben Atatürk yerinde olsam bir nebze garipserdim bu durumu. Düşünsenize anneniz ya da babanız olmayan birisi size bir isim daha veriyor sonuçta, oldukça garip bir durum. Belki de Atatürk’ü herkesten farklı kılan buydu; Yani alçak gönüllü oluşu, küçüklükten ölümüne dek insanlara karşı hep iyimser yaklaşmasıydı belki de.

ataturk olmak - Atatürk Olsaydım

Nasıl Davranırdım?

Bir başka konuya gelecek olursam kardeşlerini kaybetmiş olması olacak. Ne acı ki canınızdan olan birisini kaybediyorsunuz, üstelik bu kişi kardeşiniz… Acının bir başka noktası da bu. Tam anlamıyla nasıl bir acı olduğunu bilemem sadece empati duygumla yetinebilirim bu noktada. Bir olay yaşadığımda her zaman daha kötü ne olabilir diye düşünürüm. Derler ya beterin de beteri var diye çok da haklılar aslında. Beterin de beterinin olması konusunda aslında bu noktada pek de ilerisini düşünemiyorum. Genel olarak istediği şeyi alıncaya dek savaşan birisiyimdir. Kolay kolay hiçbir şeyden de vazgeçmem. Ama böyle bir konuda insan nasıl ayakta durabilir ya da nasıl dayanabilir bu acıya, düşüncesi bile çok derinlere götürüyor beni…

Atatürk bu acıya rağmen ayakta kalmış ve başarabileceklerinden hiçbir zaman vazgeçmemiş. Bunun üzerine bir de yetim kalmış. Hem kardeşini hem de babasını kaybetmiş bir insanın tutar dalı olarak ne kalır ki hayatta, bence hiçbir şeyi. Yine ve yeniden buna rağmen başarabileceğinin en iyisini başarmış ve en üst düzeydeki rütbelere ulaşmış. Hayran kalınası bir olay açık olmak gerekirse. Kendimi Atatürk yerine koyup düşününce savaşmam bir hayli zor olurdu diye düşünüyorum, kim bilir belki de pes ederdim…

Dillere destan olacak bir sürü zaferi elde ettikten sonra bir devrim daha yaptı ve bundan 98 yıl önce bugün ki yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Ben kendime güvenip bu kadar büyük bir devrimi yapabilir miydim bilemiyorum dürüst olmak gerekirse. Bu kadar başarı ona az gelmiş sanırsam. Bugün yaptığım iş ile ilgili başardığım her adım için övünürken koskoca bir devrimi yapmak ne de gurur verici bir şey, hem de kendi yaşadığı çağı ve sonraki çağlarda yaşayacak insanların da o devrimin bir parçası olacağını bilmek insanı içten içe mutlu ediyor olmalıydı Atatürk’ü. Şahsi düşünceme dönecek olursam bu noktada hem ileri görüşlü olmak hem de planlı bir şekilde hareket edebilmek çok önemli. Yeni yeni kanunlar çıkarmak, koskoca ülkeyi yönetmek bunlar ileri görüşlü ve planlı olmanın yanında zekiliğin de parmak bastığı şeyler.

ataturk olmak 1 - Atatürk Olsaydım

Kapanış

Gördüğünüz gibi bir insan olarak başarabileceğimiz onca şey varken en ufak bir olumsuzlukta pes ediyoruz. Halbuki inanmak başarmanın yarısıdır demişler.

Bu makalemde diğerlerinden farklı bir konuyu ele almak istedim. Atatürk Olsaydım nasıl davranırdım, neler yapardım ve Atatürk’ün başarıları karşısında empati duygumu da kullanarak aha keyifli okuyabileceğiniz bir hale getirdim. Bir başka makalemde görüşmek üzere.

Kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın…

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

  1. Türkiye Cumhuriyetini kuran, sayısız savaşa katılan ve ülkemizi işgalden kurtaran Atatürk’ü saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz