Bu içeriğimizde kimi zaman tadıyla yüzümüzü ekşiten, kimi zamanda enerji kaynağımız olan balık yağı faydaları konusuna değineceğiz.

Balık yağı, adında anlaşılacağı üzere balık dokusundan elde ediliyor ve faydaları saymakla bitmiyor. Bazılarımız özellikle küçük yaştan itibaren bu mucizevi besin ile tanışıyoruz. Son derece zengin değerlere sahip olan balık yağının doktorlar tarafından şurup ya da kapsül şeklinde kullanılması öneriliyor.

Balık yağının bir anti deprasan olduğu bilinmektedir. Ayrıca Artrit, yüksek kolesterol ve kalp hastalıklarına iyi gelir. Günümüzde çocuklar ve gençlerimizde tarafından tadı pek beğenilmese de şifa deposu olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Ek olarak bu besinin az bilinen bir özelliği mevcut. Araştırmalara göre balık yağı kullananların daha az depresyona girdiği söyleniyor. Bu bilginin gün yüzüne çıkmasıyla balık yağı faydaları son zamanlarda daha sık araştırılmaya başlandı.

Sınava Hazırlanan Öğrencilerin Tüketmesi Gerektiğini Biliyor muydunuz?

Sınava Hazırlanan Öğrencilerin Tüketmesi Gerektiğini Biliyor muydunuz?
Balık Yağı Faydaları

Balık yağı, omega-3 ile kullanıldığında beyni güçlendirir. Dikkat eksikliğine de iyi geldiği bilinmektedir. Kadınlar menstrüal dönemlerinde kullandıklarında az ağrılı bir süreç geçirirler, ancak riskli olan hamilelere pek tavsiye edilmemektedir.

Çocuklarda  düzenli  kullanmaya başladığınızda gelişimlerindeki farklılıkları rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca  şizofren ve psikotik hastalarının balık yağı takviyesi  ile tedavilere olumlu yanıt verdiği ifade ediliyor.

Ancak her besinde olduğu gibi balık yağını da gelişi güzel kullanmak doğru değil. Aşağıda paylaşmış olduğumuz videodan doğru kullanımına dair gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Balık Yağının Doğru Kullanımı

Çocuklar İçin Balık Yağı Faydaları

Çocuklar İçin Balık Yağı Faydaları
Çocuklar İçin Balık Yağı Faydaları

Balık yağının boy uzatmaya yardımcı olduğunu pek çok ebeveynden duyabilirsiniz. Balık yağı genellikle çocuklarda 2 yaş itibariyle gün içinde herhangi bir öğünde veriliyor. Uzmanlar tarafından yemekten sonra verilmesi öneriliyor.

Bu arada balık yağı kilo aldırmıyor ama zayıflamaya büyük oranda yardımcı oluyor. Çünkü tok tutma hissi veriyor.  Düzenli kullanımda zamanla zayıfladığınızı sizlerde fark edeceksiniz. Balık yağı ile birlikte başka bir ilaç kullanılmaması gerekiyor, aksi takdirde beklenmedik bir reaksiyon gösterebilir.

Özellikle yaşlılar ve kemik erimesi hastaları bu besini kullandıkların da karaciğer ve akciğer semptomlarını azaltıyor. Balık yağının nasıl kullanacağını bilmeyenler hekimlere danışabilir ya da eczanelerden bilgi alabilirler. Herhangi bir reaksiyonla karşılaşırsanız mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurun.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra doktorlar hafta da en az 2 kere taze balık yenilmesini öneriyor. Çünkü balık, vücudumuzun omega 3 ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Böylece balık yağı faydaları ve çocuklar üzerindeki etkisine değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

  1. Özellikle b12 vitamini eksikliğinde balık yağı kullanımı doktorlar tarafından önerilmektedir. Sürekli tekrarlayan mide bulantısı şikayetlerinde de sebep olan durumu ortadan kaldırması adına balık yağı kullanımı önerilmektedir.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz