Yine insanları yazıyorum… Bu serinin farklı bir türüne göz atmak isterseniz sitemde bulabilirsiniz. Bugün sizlerle başkasından çok kendini düşünenleri konuşmak istedim. Bir önceki ‘’ Kendinden Çok Başkasını Düşünenler ‘’ adlı yazımda o tür insanlardan olmadığımı söylemiştim. Ama bu yazımın içine dahil oluyor muyum orası muamma.

Gelelim ‘’ Başkasından Çok Kendini Düşünen ‘’ olarak adlandırdığımız bu insanlara. Bu insanlar dışarıdan bakılınca  çoğu insanların tabiri ile ‘’ bencil ‘’ olarak bazen de ‘’ egoist ‘’ olarak nitelendirilebiliyorlar ne yazık ki. Aslında mevzu bencillik yahut egoistlik değil, insanlar bunu yanlış bir biçimde yargılıyorlar ve asıl bağ burada kopuyor aslında. Tüm olay şundan ibaret ki; bu insanlar Egosantrizm (benmerkezci) olmanın nirvanasında olan kişilerdir. Benmerkezci olmak demek de şu oluyor;  kendilerini mükemmel, üstün ve her zaman ayrıcalıklı şekilde önde görüyorlar.

Bu İnsanlar Nasıllardır?

Bu insanlar sürekli övgü içerisinde olmaktan mutluluk duyarlar dikkat ederseniz. Aslında imajları kötü insanı oynayan bu tip kişiler bir yandan da iş hayatlarında başarılı olan tipler oluyorlar. Çünkü, belirli bir çerçeveleri oluyor ve bu çerçevenin dışına çıkamıyorlar. Hayatlarının neresine baksanız bir kural ve düzen ile karşı karşıya kalırsınız. Onların hayatlarında yanlış diye bir şey yoktur ve kaybetmek asla onlara göre değildir. Bir konuda ne yapmanız gerektiğini sorsanız her zaman gösterecek bir yolları da vardır. Aslına bakacak -olursak belki de bu insanlar bu kadar kural içerisinde yaşamaya sonradan alışmak zorunda bırakıldılar. Evet, zorunda bırakılmış olabilirler. Çok duygusal bir insan iken zamanla; çevre sorunlarından, kişisel sorunlardan, ailevi sorunlardan, sağlık sorunlarından hatta belki de psikolojik sorunlardan dolayı kişiliklerini değiştirmek zorunda kalmış olabilirler. Oysa dışarıdan bakıp yargılamak ne de kolay değil mi…  Bu insanlarla sohbet ederken bir nebze olsun çekinmeniz söz konusu da olabilir. Çünkü, çoğu sözleri mantık içerir, özellikle de goy goyu yani halk dilinde şakaya vurarak sohbet etmeyi  seven biriyseniz bu insanlarla iletişiminizde bir hayli zorlanabileceğinizi de buraya not düşmek isterim. Böyle insanların hayat artıları ve eksileri tartışılmaya çok müsaittir. Örneğin, iş hayatlarında kazanırken belki de bu kadar kuralcı olmalarının sonucunda ilişkilerinde kaybeden taraf olacaklardır…

baskasindan cok kendini dusunenler 2 - Başkasından Çok Kendini Düşünenler
Benmerkezci İnsan

Böyle İnsanlar Olmasaydı

Böyle insanların olmadığını varsayarsak; Bu tür kişiliğe sahip olan insanlar hayatımızda yer almamış ve almayacak olsaydı neler olurdu sizce? Bence diye başlayacağım cümleme. Bence onlar olmasa hayatımız bir hayli zorlaşırdı. Düşünsenize hayatınızın hiçbir noktasında bir şeyleri düzeltip yoluna koyacak, onları çerçeve içinde tutacak, belki de mantığı ile yön verip durumu düzeltecek biri olmayacak…. Böyle deyince kulağa biraz korkutucu geldi sanki. Evet, aslında onların olmadığını düşünürsek korkutucu olduğunun farkına varabiliriz. Bu insanlarla yaşamak bir noktada zor gibi görünse de aslında o insanı ne kadar keşfedebildiğimiz ile alakalıdır. Mesela bu insanların hobilerini, fobilerini, zayıf yönlerini ve zaaflarını ne kadar öğrenirseniz hayat bu insanlarla bir o kadar eğlenceli olacaktır. Bu insanlar zoru severler ve kendilerini dışarıya karşı çok açmazlar, bundan ötürü olarak da anlaşılmayı ve çözülmeyi beklerler.

Yine sizlerle sohbetin koyuluğuna dalıp çok konuşmuşum 🙂 Neyse, sizler de iyi ki varsınız.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

5 Yorum

  1. Kendinden çok başkasını düşünenlerden söyle böyle bir yazı cidden harika olmuş insanlar serini sevmeye başladım

  2. Aslında başlığa bakınca insan merak ediyor o insanları nasıl kötüleyeceğini ama içeriğe girince çok farklı. Önceden hayatımda hep bir eksi olarak görürdüm onları ama artık iyi ki varlar diyorum. Hayatıma farklı bir bakış açısı kattın kardeşim teşekkür ederim.

  3. Aslında insanları iyice tanımadan onları yargılamamalıyız çünkü yaşadıkları hayatı ve çektikleri zorlukları bilmiyoruz. Evet uzaktan egolu gözükebilir ama o insanı tanıdıkça fikrimiz değişiyor ama tabi her insan içinde bunu söyleyemeyiz kısacası yargısız infaz vermemeniz. teşekkür ederim.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz