Farkındayım ki eski zamanlardaki gibi bir bayram telaşı bayram coşkusu mevcut değil, hatta bayramlarda kapımızı çalıp şeker toplayan çocuk sayısı bile çok az. Her şeyin normale döneceği zamanları iple çekiyoruz. Bayram da belki takıldığınız yerler olur diye kendi tecrübelerimi sizlere aktarmak istedim. İyi okumalar 🙂

Bayramda Nasıl Misafir Olunur

“Hadi gezmeye” denildiği zaman evde kalmak için ısrarcı olmayın, zaten tek başınıza sıkıcı olacaktır güvenin bana. 1, 2 ya da 3. dereceden bir akrabanıza misafirliğe gidildiğinde, verilecek şeker, belki bayram harçlığı ve yeni ev keşfetme heyecanıyla ayakkabılarınızı çıkarmayı unutabilirsiniz. Yaşadığım olay ondan üstüne bastıra bastıra söyledim.

Akrabalarınıza büyüdüğünüzü göstermek için, tekli koltuklar haricinde bir yere yer edinebilirsiniz. Tekli koltuklar oldukça görkemli görünebilir fakat sizi göz önünde tutar ve kenetleyen anne bakışlarına maruz bırakarak sıvışmanıza engel olur.

bayram taktikleri 2021 2 - Bayram Taktikleri [year]

Bu arada “Beni hatırladın mı?” sorusuna “Evet evet geçen sene de gelmiştik.” diyerek cevaplandırmanız yeterli olacaktır. Bu bayramda da büyükler sevinsin.

Bayramda El Nasıl Öpülür?

Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, sakince ortamda bulunan en yaşlı kişiye yönelin ve eğerki varsa sıraya girin. Sıra size geldiğinde, yüzünde oluşacak hafif bir tebessümle, uzatılan eli tek elinizle kavrayın, ve üzerine ortalarına bir yerlerine sevimli bir buse kondurun. Ardından başınızın eğim açısını değiştirerek alnınız ile, buse kondurduğunuz noktaya küçük bir dokunuş daha yapın.

Son olarak karşınızdaki saygıdeğer insanla göz teması kurun ve ona sıkıca sarılın.

bayram taktikleri 2021 - Bayram Taktikleri [year]

Bayramda Nasıl Harçlık Alınır?

Bayramda harçlık alabilmeniz için öncelikle “Bayramda El Nasıl Öpülür?” yazısını dikkatli bir biçimde okuyun ve orada anlatılınları birebir uygulayın. Sıkıca sarılma aşamasını geçtikten sonra hala avucunuzun tam ortasında sıcacık, katlanmış bir para hissedemiyorsanız el öptüğünüz o muhterem kişiyle duygusal bir göz temasına girer. Bu olay genellikle tutuyor, ama değmeyecek insanlara yapmayın, para uğruna.

Bu sırada en büyük etken ailenin sizi desteklemesidir, “aldın mı bakim harçlığına”, hadi yine iyisin, kaç para verdi? gibi sözlerle sizi destekleyeceklerdir. Harçlık size uzatıldığı zaman mahçup bir gülümseme ile kabul edin ama sakın kaç para diye bakmaya çalışmayın. Parayı hızlı bir biçimde cebinize koyup harçlık almayı kafaya koyduğunuz ikinci kişiye doğru yönelin.

bayram taktikleri 2021 3 - Bayram Taktikleri [year]

Bayramda Şeker Nasıl İkram Edilir

Öncelikle bulunduğunuz evde şeker ve kolanyanın yerini üstün güçlerinizi kullanarak tespit edin. Daha sonrasında evdeki en yaşlı, saygıdeğer insanın yerini ve oturduğu yere en kısa yoldan ulaşmayı planlayın. Korkmayın böyle anlatıyorum ama hepsi saniyelik şeyler.

Anne ve ya aynı güçlere sahip kişiden gelen işaret doğrultusunda hiç bir zaman kaybetmeden, kapağını açtığınız kolanyayı ve diğer elinizde şekerliği, daha önceden yerini belirlediğiniz yaşlı kişiden başlayarak kolayca uzanabilecekleri şekilde önlerinde en fazla 5 saniye durmak suretiyle herkese ikram edin. Küçük bir çocukla karşılaştığınız zaman ikinci hatta üçüncü şekeri alması için ısrarcı olun.

Kendi eviniz ise bu durum biraz sıkıntıya dönüşebilir, malum şeker fiyatları yüzünden annenizden biraz fırça yiyebilirseniz.

İyi bayramlar.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

4 Yorum

  1. Sudenaz Çetiner Yanıtla

    Sevgili dostum okurken ah nerde o eski bayramlar kelimesini iliklerime kadar hissettirdin, İyi bayramlar 🍭

  2. Dostum önerilerini dikkatli bir şekilde okudum icraata geçirmek için yarını bekleyeceğim iyi bayramlar ❤️

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz