Bıldırcınlar diğer kuş türlerinden farklı olan bir kuş türüdür. Bıldırcınları her gün telefon direğinde göremezsiniz. Bıldırcınlarda aslında insanların istediği ancak bir türlü yapamadığı özgürce yaşamak kavramını benimseyen bir kuş türüdür. Bıldırcınlar iklim kuşaklarını çok seviyor, yani kısacası nerede mutluysa orada yaşamayı tercih ediyor. İnsanlar için protein deposu olan bıldırcınları çoğunlukla çalılıkların çokça olduğu bölgelerde görebilirsiniz.

Hayatımız boyunca bakın hayatımız boyunca, bir çok farklı kuş türüne tanıklık etme şansına sahibiz ancak bıldırcınlar bu yaygın kuş türlerinden birisi asla değildir. Gece uyurken camları sonuna kadar açtıysanız sabah evin içinde güvercinle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Peki neden bu kuşlar diğerlerine göre insanlar tarafından ilgi görüyor ve bıldırcın kaç yıl yaşar?

İnsanların ve diğer canlıların özgür bir yaşam tarzı olduğu gibi bıldırcılarında kendilerine özgü bir yaşam tarzı vardır. Bıldırcınlar hayvani içgüdüleriyle rotalarını belirlemeyi tercih ederler. Kendilerini tamamen özgür hissedecekleri topraklara sürekli göç ediyorlar.

Tarih boyunca hatta çocukluğumuza indiğimiz takdirde insanlar protein ihtiyaçlarını karşılamak için bıldırcınlardan faydalanılmıştır. Çocukluğumuz ve bıldırcın? Aradaki bağı kuramıyor olabilirsiniz, ancak neredeyse her çocuk bıldırcın yumurtasının tadına bakmıştır. Marketten kesinlikle alınmıştır. Ne kadar doğal tartışılır…

Bıldırcın Yumurtası Nedir?

Bıldırcın yumurtası; tavuk yumurtasına göre daha fazla vitamin içermesiyle bilinmektedir. Halk tabirince vitamin deposu olarakta bilinmektedir. Diğer yumurtalara bakarak bıldırcın yumurtası daha fazla amino asit içermesinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendiri etkiye sahiptir.

bildircin kac yil yasar omru ne kadar 1 - Bıldırcın Kaç Yıl Yaşar? Ömrü Ne Kadar?

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtaları insanların sadece protein ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor aynı zamanda çeşitli hastalıklarada deva oluyor. Bunlardan bazıları:

  • Taş Oluşumunu Engeller: Bıldırcın yumurtası; safra kesesi, böbrek ve karaciğer sağlığınız için önemlidir. Mesane taşlarının oluşumunu önler ve parçalanmasında yardımcı olur.
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:  Bağışıklık sisteminin zayıflığı hastalığa çabuk yakalanmamıza sebep olur. Bıldırcın yumurtası vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kansızlığı Önler: Bıldırcın yumurtası,demir bakımından da oldukça zengin bir protein deposudur. Demir sadece bağışıklığı güçlendirmez aynı zamanda oksijenin diğer organlara hızlı bir şekilde ulaşmasına da yardımcı olur.
  • Cinsel İsteği Arttırır:  Bıldırcın yumurtası fosfor, proteinler ve vitaminler gibi pek çok önemli madde içerir. Bunlarda cinsel isteğinizi arttırır ve cinsel sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

Daha sayamadığımız binlerce derde deva olan bıldırcın yumurtasının faydaları bu şekildedir.

Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri Nedir?

1 adet bıldırcın yumurtasının besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir;

A vitamini: 14,04 IU
Demir: 0,34 mg
Kalsiyum: 6 mg
Karbonhidrat: 0,04 g
Protein: 1,2 g
Yağ: 1 g
Kolesterol: 76 mg
Potasyum: 13 mg
Sodyum: 12,70 mg

Bunların dışında bıldırcın yumurtasında  E vitamini, B 12 vitamini, riboflavin, magnezyum, fosfor, folat,  pantotenik asit,  ve çinko olduğu da biliniyor.

bildircin kac yil yasar omru ne kadar 2 scaled - Bıldırcın Kaç Yıl Yaşar? Ömrü Ne Kadar?

Bıldırcınların Ömrü Ne Kadardır?

Bilimsel kayıtlara baktığımız takdirde biyolojik olarak bir bıldırcının ömrü 8 insan yılına tekabül etmektedir. Ancak bilimsel verileri bir kenera bırakıp daha gerçekçi bir şekilde olaya yaklaşırsak bıldırcınların ömürleri 8 yıldan biraz az olabiliyor. Herhangi bir enfeksiyon rahatsızlığı geçirmemişse ya da bir avcı tarafından yaralanmadıysa eğerki sağlıklı bir bıldırcın yetiştiricilerin verilerine göre ortalama 6 yıl kadar bir yaşama sahiptir.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz