Kitap Yorumları

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü- Victor Hugo

İdam cezası alan bir katilin konu olarak ele alındığı, bizleri “acaba daha sonra ne oldu?” sorusuna yönelten bir kitabı konu edinmek istedim. Kitap yorumlamalarım bir seri şeklinde  ve serimin diğer makalesine göz atmak isterseniz buraya tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz. Şimdi kitap ile ilgili olan kısıma geçmek istiyorum.

Victor Hugo Kimdir?

Victor Hugo, Fransız bir yazardır. Aynı zamanda oyuncu ve şair olarak da günümüzde adı anılmakta. Hugo, gençlik yıllarında bir kral yanlısıymış. Daha sonrasında yaşı ilerledikçe ve zaman geçtikçe Cumhuriyet yanlısı olmuş. Kızının vefat etmesi, sürgün edilmesi ve genç yaşta bir üne sahip olması Hugo’nun hayatını bazı zamanlarda güzelleştirirken, bazı zamanlarda ise sürekli hareketli bir yaşam sürmesine sebep olmuş.

Kitap Neyi Anlatıyor?

Kitap, bir idam cezası alan mâhkumun hikâyesini ele alıyor. Aynı zamanda da adalet ve vicdan kavramlarına yer veriyor ve adalet kavramını büsbütün eleştiriyor. Katilin bazı zamanlarda serbest kalacağını düşündürüp, okuyucuya merak ve umut duygusunu da aşılıyor.

Öldürülen birinin günah çıkarması,o kişinin diğer dünya ile sorgu halinde olup onu sorgulamasını sağlıyor. Toplumdaki insanlar onu idam edip yaşadığı dünyayı sonlandırırken, din ise ona başka bir dünyayı açıyor.

Zindancıları, ete kemiğe bürünmüş bir hapishaneye benzeten bir yazar ile karşı karşıyayız. Yine aynı zamanda kendisini bir av olarak görmekte. Müebbet kürek cezası yerine ölmeyi tercih ederim diyordu Hugo.Acaba “kötü bir yaşam ölmekten iyi midir?” sorusunu akıllara kazıyor bu noktada.

Tek isteği kızının belleğinde yer etmek. Sanırsam bir daha baba kelimesini işitememek korkutuyordu onu. Vakti gelmişti artık. Giyotine gidip onunla hesaplaşması gerekmekteydi.

bir i̇dam mahkumunun son gunu victor hugo 1 - Bir İdam Mahkûmunun Son Günü- Victor Hugo

Kitap Hakkındaki Görüşlerim

Hümanizm etkisi ile yazılmış, merak duygusunu canlı tutan ve gayet sürükleyici bir eser olmuş bence. İdam cezasına mâhkum olan insanların neler yaşadıklarını bizlere yansıtmak istemiş. Kitabın felsefesi bence; “ Bir insanın ölümüne karar vermenin kolay olup, yaşamasına karar vermenin zor “ olduğudur.

Hugo eserinde, hapishanelerin ıslah edici olmamasından da yakınıyor. 1800’lü yıllarda idam cezasının kalması sürekli gündemde olan ve sürekli tartışılan bir konuymuş. Yazar, bu konuları anlatırken drama yönelmiş ve akıcılığı sağlamış. Kitabın en çok merak edilen sorusu ise; “ Neden İdam Cezası Aldı,Suçu Neydi?” soruları. Ancak yazar, bu soruların cevaplarını bizlere vermiyor.

Çok ünlü bir yazarın, çok ünlü bir eserini ele aldım. Felsefeye biraz bile yatkınlığı olan kişilere mutlaka ısrarla tavsiye edeceğim bir kitap. Okumadıysanız çok şey kaçırdığınızı söylemeden edemeyeceğim.

Enes Tektaş

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu