Kripto para birimlerinin atası olarak nitelendirilen Bitcoin, uzmanlar tarafından geleceğin ödeme aracı olarak kabul ediliyor. Arık gıdadan sanayiye, yazılımdan turizme kadar pek çok alanda Bitcoin ile alışveriş yapabilir hale geldik.

BTC‘nin bu kadar popüler olmasının arkasındaki neden ise şüphesiz merkeziyetsiz yapısıdır. Bitcoin, herhangi bir şirket ya da kurum tarafından yönetilmez. Ayrıca blockchain teknolojisinden güç alır.

Bitcoin Hakkında Şaşıracağınız 5 Gerçek
Bitcoin Hakkında Şaşıracağınız 5 Gerçek

BTC’nin arkasındaki mucit ise Satoshi Nakamoto olarak bilinmektedir. 10 yılı aşkın süredir Nakamoto’nun kim ya da kimler olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmadı. Ünlü geliştirici günümüzde gizemini hala sürdürüyor.

Artık yediden yetmişe herkes BTC hakkında bir miktar bilgiye sahip. Ancak daha önce duymadığınız bilgiler olabilir. Bitcoin hakkında şaşıracağınız 5 gerçek karşınızda!

Lider Kripto Para Birimi Bitcoin Hakkında Şaşıracağınız 5 Gerçek

1- Bilinen ilk BTC ödemesi 2010 senesinde yapıldı. Ödemeyi Florida’daki bilgisayar programcısı Laszlo Hanyecz gerçekleştirdi. Karşılığında ise tam 10 bin BTC ödedi. Bu rakam günümüzde yüz milyonlarca dolara tekabül ediyor.

2- Bildiğiniz gibi BTC, madenciliğe el verişli bir kripto para birimidir. Yapılan araştırmalara göre her bir Bitcoin madenciliği işlemi ile harcanan enerji, ABD’de bir gün içinde dokuz evde kullanılan enerjinin toplamına eşit.

3- Bitcoin ile gönderim sağladıktan sonra işlemler geri döndürülemez. Bir kez transfer edildi mi, dolandırılmış olsanız bile onları geri almanızın imkanı yoktur.

4- Bitcoin, dijital bir para olduğu için genellikle sınırsız sayıda olduğu düşünülür. Ancak arz miktarı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Piyasada yer alan Bitcoin’ler geçerliliğini 2140 yılında yitireceği ifade ediliyor.

5- BTC’nin arkasındaki geliştirici olan Satoshi Nakamoto‘nun hala gerçek kimliği bilinmiyor. Yaşayıp yaşamadığına dair bile herhangi bir bilgiye rastlanmadı. Avusturyalı bilgisayar uzmanı Craig Wright, 2016 senesinde Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu iddia ederek manşetlere taşınmıştı. Ancak bunu kanıtlayamadı. Büyük olasılıkla Nakamoto’nun kim olduğunu hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

BONUS: Dünyanın ilk Bitcoin milyarderleri ABD’li ikiz kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoss olarak bilinmektedir. İkizlerin BTC’yi 120 dolar değerindeyken satın almaya başladığı söyleniyor. Ayrıca şu anda Gemini borsasını işletiyorlar.

Böylece Bitcoin Hakkında Şaşıracağınız 5 Gerçek! konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

  1. Benim bitcoin hakkındaki tek gerçeğim gariban bu işe bir hevesle giriyor ve bütün parayı balina dediğimiz büyük balıklar topluyor. Özellikle bu işe birkaç kurul hevesiyle girenler analiz filan bilmeden direkt dalıyorlar. Bilmediğimiz birşeye kulaktan dolma bilgilerle girersek ya batarız ya batarız. Tabi yine şanslı olanlar da olabiliyor aldıktan sonra o coinin bir anda yukarı yönlü çizgiyle karşılaşması da olabiliyor. Buda şanstır.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz