Tarih boyunca, tüm medeniyetlerin hayal gücünü ve yaratıcılıklarını kullanarak yaptığı bir takım resim, heykel, çanak, çömlek gibi aletleri ortaya çıkararak düşüncelerini anlatma işine sanat diyoruz.

Sanat, düşünceleri, fikirleri, isyanı vb. bir çok duyguyu ortaya çıkarma biçimidir. Hem tarihte hem de günümüzde bunun örneklerini çokça görmekteyiz. Peki, Çağdaş sanat nedir? Türk Çağdaş Sanatı deyince neyi anlamalıyız? Şimdi detaylara yakından bir göz atalım.

Bazı bilim insanlarının görüşüne göre 19. asırdan sonrasına çağdaş sanat tarihi ve bu çağda sanat adına yapılmış her türlü esere çağdaş sanat eseri denilir. Teknolojinin de ilerlemesi resim, heykel, kitap sinema, film gibi birçok eser ile çağdaş sanat tarihi, yeni ürünlerini görmüştür.

Çağdaş Sanat Nedir? Günümüz Çağdaş Sanatı

Çağdaş Sanat Nedir? Günümüz Çağdaş Sanatı
Çağdaş Sanat Nedir? Günümüz Çağdaş Sanatı

Çağdaş sanat tarihi içerisinde kullanılan araç ve gereçler gelişmiş olduğu için, eski zamana kıyasla birbirinden farklı birçok sanat eseri ile tanışmaktayız. Bunun yanında sanat kategorisinde sayısız branş ortaya çıkmıştır.

Örneğin eski zamanlarda ilkel malzemeler ile resim yapılırken, çağdaş sanat tarihi döneminde fotoğraf makinesinin de icat edilmesi ile fotoğraf ve resim sanatı bir hayli ilerlemiştir.

Aynı zamanda bulunan kalıntılarda antik tiyatro kalıntıları gibi yapılarda görüldüğü gibi, eski dönemlerde de yaşayan insanlar tiyatroya, sahneye her zaman ilgi duymuş ve bu alanda birçok sanat ürünü tasarlamıştır. Ancak günümüzde bu sanat dalı artık beyaz perdede sinema salonlarında gerçekleşiyor.

Türk Çağdaş Sanatı

Türk Çağdaş Sanatı
Türk Çağdaş Sanatı

Çağdaş sanat nedir sorusunun yanında Türk çağdaş sanat tarihine de değinmek istedik. Türk çağdaş sanat tarihi, 19 yy başlarından itibaren kendini göstermeye başlamış olsa da Türk’lerin sanat alanında çalışmaları çok eskiye dayanır. Muhteşem mimarisinden, süsleme sanatına, kağıt sanatından, el yazması, oymacılık, cam süsleme, hat sanatı, ebruli gibi birçok alanda önemli eserler vermiş ve önemli sanatçılar yetiştirmiştir.

Bunun yanında çağdaş dönemde de Türkiye çağdaş sanatı fotoğraftan sinemaya kadar bilinen çok önemli eserleri sanat dünyasına kazandırmıştır. Bilinen ön önemli çağdaş sanat sanatçıları İbrahim Çallı, Şekerci Ahmet Paşa ve dünyaca tanınan Osman Hamdi Bey’dir. Heykel sanatında en bilinen sanatçımız Mehmet Aksoy, Hat sanatında Ahmet Yalçın, Müzik ve opera alanında ise Hakan Aysev, Semiha Berksoy ve Leyla Gencer gibi ünlü isimler bulunur.

Böylece Çağdaş Sanat Nedir? konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz