Bu sosyal medya hayatımıza girdi gireli burnumuz aman pardon hayatımızda da yeni yeni kelimeler meydana gelmeye başladı. Bunların başında ise Instagram’da kullanılan DM, UNF, GT gibi terimler çoğu kullanıcılar tarafından hala bilinmemekte, ya da biliyormuş gibi davranılmakta. Instagram uygulamasında bazı profiller de illaki sizlerde denk gelmişsinizdir bu sihirli sözcüklere “NO DM, DM ATMAYIN, DM ❌” Yahu her şey iyi hoşta, Dm nedir, dm ne demek diye sormanız gayet normal cidden. Şimdi sizlere detaylı bir şekilde ve kendi tarzımızla Dm ne olduğunu anlatayım?

DM’nin anlamı nedir ? DM ne demek ? DM nedir ?

Hayatımıza neredeyse Instagram ile giren DM kelimesinin anlamıda kendisi gibi kısacık. DM, ‘Direct Message‘ yani direkt mesaj kelimelerinin baş harfleri ile oluşmakta. Sosyal medya şartlarında ise çoğu insan ‘DM‘ gönderdim, ‘DM‘ gönderin gibi kelimeler kullandığında mesaj atıldığını ya da mesaj göndermenizi söylüyor.

Direk kelime çevirisi olarak bakıldığında Direct Message, Mesaj Yönlendirmek olarak çevrilsede Özel Mesaj olarak adlandırılır.

DM göndermek nedir ?, DM atmak nedir ? gibi konularda merakını gideren ama hala DM atmayı beceremeyen insanlar var. Sorun yapmayın birazdan hepsini öğreneceksiniz. Sakince bekleyin… DM teriminin anlamı ne kadar basitse uygulamaya geçirmesi de bir o kadar kolay.

Instagram’da nasıl DM gönderilir?

Instagram üzerinde istediğiniz herkese özel mesaj gönderebilirsiniz bunu nasıl yapmanız gerekiğini adım adım anlatıyoruz;

  1. Instagram’a girin.
  2. Mesaj atmak istediğiniz Instagram profilini açın.
  3. Sağ üstteki 3 noktaya tıklayıp açılan pencereden “Mesaj Gönder” seçeneğini seçin.
  4. Mesajınızı yazarak “Gönder” tuşuna basabilirsiniz.

Instagram üzerinde herkese DM atabilirsiniz. Ancak karşılıklı olarak takipleşmediyseniz ve ya o sizi hala takip etmiyorsa mesajınız “Mesaj İstekleri” kısmına gidecektir ve o kişide mesajınızı bir hayli zor görecektir.

dm nedir 1 - DM Ne Demek DM Nedir ? – Instagram DM Nedir [year]

Instagram’da DM Nerededir?

Instagram üzerinde diğer kullanıcılara mesaj gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz ya da aldığınız mesajlara buradan ulaşabilirsiniz;

  1. Instagram uygulamasına giriş yapalım.
  2. Ana sayfadayken sağ üst kısımda “Uçak” simgesini görebilirsiniz.
  3. Uçak simgesine tıkladığınız takdirde Mesajlar kısmına yani “DM” kısmına giriş yaptınız demektir.
  4. Instagram DM Instagram uygulaması içindedir.

dm nedir - DM Ne Demek DM Nedir ? – Instagram DM Nedir [year]

Instagram üzerinde en çok DM kelimesini duyacağınız profiller ise; alışveriş profilleri, ya da hizmet profilleri. Sipariş ya da detaylı bilgi vermek için genelde “DM veya WhatsApp” olarak yazmaktadırlar. Bunun sebebini ise şu şekilde yorumlayabiliriz, yorumlara bakılmaması ya da geç bakılması, bundan ötürü özel mesaj atmanızı ya da WhatsApp ile iletişime geçmenizi isterler. DM terimini Twitter gibi olan sosyal mecralarda da görebilirsiniz. DM yani o kadar karışık bir anlamı yok sanırım 🙂

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz