Yine insanları yazmak istediğimi fark ettim ve iş başına koyuldum. Daha önceki hiçbir makalemi okumadıysanız yine kelimesini garipseyebilirsiniz. ‘’Başkasından çok kendini düşünenler’’ adlı makalem de bu serinin birer parçası. Bu makalemi okuduktan sonra onlara da göz atmak isterseniz kaçırmamalısınız 🙂

duygusal kisilikler - Duygusal Kişilikler

Kimdir Bu Duygusal Kişilikler?

Aslına bakacak olursak ‘’ duygusal kişilikler ‘’ olarak adlandırdığımız kişilerle dolu hayatımız. Benim hayatımda da az çok var bu insanlardan. Doğru söylemek gerekirse bu gruba girmiyorum. Çevremdeki böyle insanları gözlemlediğimde ise sizler bir şey anlatmasanız bile size baktıklarında her şeyi anladıklarını fark ettim. Ne tuhaf değil mi gözlerimizin dil görevini görmesi.

Bu insanlar anlayışlı bir kişilik olmalarının yanında insanları kırmaktan da korkuyorlar maalesef. Kendileri üzülmüş mü kırılmış mı hiç de umurlarında değil. Bu insanların kalplerine hayranım dürüst olmak gerekirse. Hayatınızda bu insanların olması demek en ufak bir konuda mutlu olmanız demek aslında çünkü bu insanlar size her konuda uyum sağlıyorlar. Herhangi bir yere gidecek olsanız, bir şeyler yiyip içecek olsanız size ayak uydururlar. Ben böyle değilim çünkü kendi zevklerimden vazgeçemem 🙂 Başka bir noktaya değineceğim şimdi. Duygusal kişiliğe sahip olan insanlara şaka yapmaya da korkuyorum ben çünkü en olmadık yerde pıt diye yaşlar düşebiliyor gözlerinden.

Goethe’nin bir sözü var tam da bu durumu özetleyen; ‘’ Dünya hassas kalpler için bir cehennemdir’’. Gerçekten de böyle en ufak şeylere kırılan, en ufak şeylere kafasını takıp üzülen ve her konuda karşıdaki kişi üzülüp kırılmasın diye ona her konuda uyum sağlamak bunları yapmak zor olsa gerek. Bana göre mutlu olmanın tek kuralı kendine değer verip önceliği kendinde bulmaktır. İnsanlarla iletişim kurarken de empati duygumuzun çok önemli bir etken olduğunu biliyoruz. Bu insanlar da bunu çok güzel beceriyor.

Kendini çok seven ve kendiyle barışık olan birisi olarak bazen bu insanlara özeniyorum bazen de onlar gibi olmaktan korkuyorum. İnsanların yaptığı hataların farkında olmalarına rağmen sessiz kalıyorlar, kendilerinden bir şey istendiğinde hayır diyemiyorlar. Bunları gördükçe ciddi anlamda üzülüyorum çünkü duygusal kişiliğe sahip insanlar böyle böyle içlerine kapanıyorlar ve onlarla tanışma imkânımız gitgide azalıyor.

duygusal kisilikler 1 - Duygusal Kişilikler

Ve Kapanış…

Hayatın zorluğu ve kargaşası içinde duygularıyla savaşmayı öğrenip duygularını korumaya çalışan güzel insanlar, unutmayın ki sizlerin iyiliğinden daha önemli olan hiçbir şey yok. İnsanların böylesine sadece kendini düşündüğü bir devirde karşınızdaki kişiyi düşünüp o üzülmesin diye çabalamanız takdir edilmesi gerekilen bir durum.

Yine çok konuşmuşum her neyse sizler çok değerlisiniz bunu unutmayın 🙂

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

  1. Duygusallığın bir zayıflık olarak görüldüğü bir ülkede yaşamak gerçekten üzücü. Kalp kırmaktan kaçınan insanlardır aslında duygusal olan kişilere ve bu çok güzel bir şeydir. En azından şu çivisi çıkmış dünya ayaktaysa bir nebze de olsa onlar sayesindedir

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz