Ekran kartının çalışma mantığı pek çok kullanıcının, özellikle de oyuncuların merak ettiği bir konu haline gelmiş durumda. Bu konuda son dönemlerin trend ürünlerinden biri olan ekran kartlarına değineceğim.

Grafik kartları, günümüzde özellikle oyun oynarken veya video işleme gibi yoğun işlemlerde kullanılıyor. Bunun yanı sıra monitöre görüntü gelmesi için dahi basit de olsa bir ekran kartı gerekiyor.

90’lı yıllara baktığımızda grafik kartları 2 boyutlu ve 3 boyutlu olmak üzere ikiye ayrılıyordu. Bu dönemde birleşen ekran kartları günümüze kadar gelişti ve daha büyük bir pazar haline geldi. Şu anda NVIDIA, AMD ve Intel en çok tercih edilen ekran kartı üreticileri arasında yer alıyor.

Ekran Kartı Hakkında Bilgi

Ekran Kartının Çalışma Mantığı
Ekran Kartının Çalışma Mantığı

Ekran kartı, görüntüye ekran veren ve bazı matematiksel hesaplamaları yapan bir donanım olarak açıklanabilir. Aslına bakarsak işlemci ile ekran kartı birbirine benzer işlemleri yapıyor.

Yani ikisinin de temelinde matematiksel işlemler yatıyor. GPU, CPU’ya göre daha güçlü ve daha yüksek hızlara sahip donanımlar olarak bilinmektedir. GPU, daha farklı matematiksel hesaplamaları yaptığı için genellikle grafiksel işlemlerde sıkça kullanılıyor.

Daha öncesinde CPU kullanarak oyun oynamayı deneyen kişiler de oldu fakat GPU bu işi daha optimize ve daha stabil bir şekilde yaptığı için CPU’da oyun oynamak FPS drop sorununa yol açabiliyor.

Ekran Kartının Çalışma Mantığı Nedir?

Ekran kartının çalışma mantığı nedir sorusunu sizlere anlatırken referans bir olayı örnek alacağım. Bu şekilde daha iyi anlıyor olacaksınız.

Örneğin, fotoğraf görüntüleyicisini başlatacağınızı varsayalım. Fotoğraf görüntüleyicisini başlatırken öncelikle işlemciye bilgi gidiyor. İşlemci işletim sisteminden gelen komutları işliyor ve sonrasında uygulamanın bulunduğu konumu diskten çekerek belleğe aktarıyor.

Uygulama hazır hale geldikten sonra işlemci bu sefer ekran kartına bilgi göndererek uygulamanın monitörde görünmesini sağlamaya çalışıyor. Ekran kartı pikselleri çizerek monitör üzerinde uygulamayı başlatıyor ve bu sayede uygulama görünür bir hale geliyor.

Sistem basit haliyle bu şekilde çalışıyor. Oyun oynarken dahi işlemci ve ekran kartı birlikte görev alıyor. Çünkü bazı işlemler işlemcide, bazı işlemler ekran kartında yapılıyor. Ekran kartının çalışma mantığı genel olarak bu şekildedir. Ayrıca bu teknolojik ürünlerin günümüzde kripto para madenciliğinde de kullanıldığını belirtmekte fayda var.

Böylece Ekran kartının çalışma mantığı konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz