Bu içeriğimde elektrik nasıl ortaya çıktı ve kim buldu sorularını açıklığa kavuşturacağım. Elektrik uzun zaman önce keşfedilmiş ve insanlığın en temel ihtiyaçları arasına girmiştir.

Elektriksiz bir dünya, zamanın getirilerinden dolayı düşünülemez. Elektriğin kullanılmadığı alan neredeyse yok gibidir. İnsanlığın geldiği noktadan dolayı elektrik artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Aslında elektriği doğa kendisi üretir. İnsanlığın bulması veya keşfetmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Fakat bazı bilim adamları elektriğin ne olduğunu ve bu enerjinin nasıl kullanılacağı konusunda bazı deneyler gerçekleştirmiştir. Elektriğin insanlık için tam anlamıyla keşfedilmesi, yani var olan enerjinin ortaya çıkması birçok aşamadan sonra gerçekleşir.

Elektrik Nasıl Ortaya Çıktı – Şimşek ve Elektrik Arasındaki Bağlantı

Elektrik Nasıl Ortaya Çıktı
Elektrik Nasıl Ortaya Çıktı

1752 yılında Benjamin Franklin’in yaptığı ve çığır açan deneyden sonra elektrik keşfi ortaya çıktı denilebilir. Bu deneyin mantığı gökte oluşan şimşeklerle elektrik üretimi arasındaki doğal bağdır.

Aradaki bağlantıya ulaşılana kadar birçok bilim adamı elektrik ile ilgili bazı kavramları ortaya atmıştır. Elektriği bulan mucit olarak çoğu yerde Benjamin Franklin’in adı geçer. Bu aşamaya gelene kadar; Franklin, kendi düşüncesi üzerinden gitmiş ve o çok bilinen uçurtma deneyini gerçekleştirmiştir. Kendisi de elektrik akımına kapılan Franklin neyse ki bu olaydan sağ çıkmıştır.

Tabiatın kendisinin ürettiği ve insanlar tarafından sadece kullanımı şekillenen elektriğin antik çağlarda da var olduğuna yönelik kanıtlar bulunmuştur. Benjamin Franklin’in ünlü akım deneyinden çok önce yaklaşık olarak 2000 sene öncesinde bulunan bazı batarya özelliğinde bileşenlerin; elektriğe dair ilk ipucu olan kalıntılar olduğu varsayılır.

Şimdiki Zamana Evrilen Elektrik

Günümüze kadar artık daha kolay üretimi sağlanan ve her yere ulaşan elektriğin bu aşamaya gelmesi de pek kolay olmadı. Bilim adamları; Georghe Ohm, James Watt ve Andre Ampere buldukları elektrik kavramları sayesinde doğru elektrik kullanımının önünü açmışlardır.

Elektrik birimlerini bulan ve aradaki çekim kuvvetinin doğru hesaplanmasını sağlayan bu bilim adamlarının katkıları oldukça fazladır. Elektriğin sadece bir kişinin keşfettiği bir icat olarak lanse edilmesi imkansızdır. Evrilerek bu zamana gelen ve 2000 yıl öncesine kadar giden bir geçmişe sahip olan elektrik; tabiatın kendi döngüsü sayesinde ortaya çıkan bir enerji şeklidir.

Böylece Elektrik Nasıl Ortaya Çıktı konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz