Aslında bu yazımın başlığı, “Çabuk İkna Olmak” olacaktı, bir sorunumun üzerine yine düşünürken asıl önemli olayın biraz da itiraz edememekten kaynaklı olduğunu fark ettim. Yani bakın olay benim çabuk ikna olmam değil, itiraz edemeyişten kaynaklı, ikna olmuş gibi davranmak, kabullenmek.

Hak yenildiğinde itiraz edememek

Kantinde sıra beklerken önüme biri geçiyor, bunu art niyetli ya da gerçekten acelesi olduğundan yaptığını bilemediğimden olaya genelde iyimser yaklaşıp “lan belki derse yetişmeye çalışıyordur o yüzdendir” gibi koca bir Pollyannacılıkla hakkımı gaspeden arkadaşa “birader, sıraya hadi bakim” demek yerine, “buyur kardeşim sorun değil” demeyi tercih ediyorum.

Kırıldığını/bozulduğunu gizlemek

İnsanlarla ilişkilerimde karşı taraf beni üzecek bir harekette bulunuyor. Bu hiç hoşlanmadığım emir kipi de olabiliyor bazen, bazen emeğimin üstüne konmaya çalışması veya sebepsiz yere sesini yükseltmesi bile olabiliyor. Bu durumda karşı taraf özür dileyip gönül almaya çalışmak yerine sırf özür dileyerek egosundan 1 birim eksiltmemek adına saçma sapan açıklamalar yapıyor veya “kırıldın mı lan sen bana?” gibi sorularla kırılmış olsam bile o an ağzımdan “yok be olm ne kırılması manyak mısın” gibi bir cevap çıkartmaya çalışıp kendi içini ferahlatıyor.

Berbere itiraz edememek

Berbere (veya erkek kuaförü ne diyosan) gidiyorum, yanları 5 numara, üstleri de makasla kısalttırırım her gittiğimde. 2 yıldır aynı herif kesiyor saçlarımı ama her seferinde üstleri ya fazla uzun bırakıyor ya da fazla kısa kesiyor. Ve sorduğunda kesinlikle saçımın güzel olduğuna ikna olmuşum gibi “abi valla eline sağlık iyi böyle sağolasın borcum ne kadar” diyip onu okutup eline makas almasını sağlayan hocasından tut dükkanı ona kiralayan emlakçıya kadar kulaklarını çınlatıyorum alayının.

Berbere İtiraz Edememek
Berbere İtiraz Edememek

Sürekli onay isteyen kişiye itiraz edememek

Konuşurken sürekli kendini onaylatmaya çalışan insanlardan çekinirim. Yani beni ilgilendiren bir konuya muhatap olsunlar istemem. Gayet de haksız olunan bir konuda “haksız mıyım hacı şimdi?” şeklinde bir soru yöneltilince aslında söylemek istediğim cevap “haksızsın!”, ama bunun yerine bu soruyu yöneltmeden önce söylediği her şeye ikna olmuşçasına “yani evet haklısın” diyebiliyorum sadece.

Tüm bunlar olurken, bana itiraz edemeyişimden, karşı çıkamayışımdan ötürü kendimi kötü hissettirenler kim bilir kaçıncı uykularını çekerken ben de bu yazıyı yazıyor oluyorum.

Olm buna ne hakkınız var lan :/

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz