Dünya sinemasında sanatseverlerin yanı sıra sanat ile ilgisi olmayan kişilerin bile ilgisini çeken başyapıtlar bulunuyor. Sizler için en çok izlenen 3 sanatsal film listesi hazırladık. İzlediğinizde derin bir etki bırakacağına emin olabilirsiniz.

1-Roma

En Çok İzlenen 3 Sanatsal Film - Roma
En Çok İzlenen 3 Sanatsal Film – Roma

2018 yılında yapılmış olan Amerikan ve Meksika yapımı bir dram filmi olan Roma, sanat filmleri arasında en çok izlenen yapımlardan biri olarak biliniyor. İlk olarak 30 Ağustos 2018 yılında gösterime giren film, kısa sürede büyük ilgi topladı.

Filmde orta sınıfta yaşayan kişilerin mahallesinde hizmetçi olarak çalışan genç kadının dram dolu hikayesi anlatılmaktadır. Siyasi gerilimlerin ve kavgaların hüküm sürdüğü bir ortamda aşk yaşayan hizmetçi Cleo ve Fermin’in travmalarla geçen hayat öykülerine yer veriliyor. Roma, ayrıca bir çok dalda ödül almıştır.

2-Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

2-Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi
2-Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

2019 yılında gösterime giren film, Fransa’da 18. yüzyılın başlarında geçen bir hikayeyi konu alıyor. 2019 yılında Cannes Film Festivalinde ödül alan bu eser, Bağımsız ruh ödülleri, Altın Küre ödüllerinde en iyi senaryo ve en iyi kadın yönetmen ödüllerinin sahibi oldu.

Bir kadının portresini yapmak zorunda olan bir ressamın hikayesinin anlatıldığı filmde, Marianne bir adada yaşayan güzel bir ressamdır. Kendisine verilen kadın portresi resmini yapma görevini yerine getirmek zorunda olan genç ressam, gündüzleri resmini yapmak zorunda olduğu kadını takip eder ve geceleri bu kadının haberi olmadan resmini yapar.

3-Pandoranın Kutusu

Pandoranın Kutusu
Pandoranın Kutusu

Pandora’nın kutusu, en çok izlenen 3 sanatsal film listemizde 3. sırada kendisine yer buluyor. Bir Türk filmi olan bu sanat filmi, sayısız ödül alarak büyük takdir toplamayı başardı.

Filmde her biri farklı yerlere savrulan ve farklı hayatlar yaşayan üç kardeşin dram dolu hikayesi anlatılmaktadır. İletişimini kaybeden bu üç kardeşi ise Karadeniz’de yaşayan annelerinin ortadan kaybolduğu haberi bir araya getirir. Üç kardeşin annelerini bulduktan sonra, İstanbul’a anneleri ile birlikte yaşamaları ile çıktıkları içsel yolculuk oldukça yorucu ve sancılı geçer.

Her biri için çetin bir imtihan olan bu birlikteliği kontrol edebilen tek kişi ise torun Murat olur. Psikolojik içerikli dram türündeki sanat filmi olan Pandoranın Kutusu, konusu, oyunculuk performansları ve sürükleyici yapısı ile en çok izlenen 3 sanatsal film listemize  girmeyi başardı.

Birbirinden güzel eserler ve incelemeler için takipte kalın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz