Eğitim sistemleri ülkelere özel olan ve her ülkede farklı şekilde uygulanan yöntemlerdir. En çok bilinen eğitim sistemlerinden bir tanesi de Güney Kore eğitim sistemi olmuştur.

Pek çok ülke vatandaşlarının iyi eğitim alabilmesi ve topluma katkı sağlayabilen bireyler haline gelebilmeleri için çalışır. İyi eğitim almış olan toplumlar kültürel, ekonomik, sosyal ve daha pek çok alanda hızlı bir şekilde ilerlerler.

Ülkelerin eğitim seviyeleri gelecekteki konumları için de oldukça önemlidir. Bu nedenle de tüm dünyada farklı eğitim sistemleri uygulanır. En çok bilinen eğitim sistemlerinden bir tanesi de Güney Kore tarafından uygulanan eğitim sistemidir.

Birçok kişi dünya üzerindeki en iyi eğitim sistemi nerededir diye sorulduğunda Finlandiya ve Güney Kore cevabını verir. Güney Kore uzun yıllardan beri köklü ve yeterli bir eğitim seviyesine sahiptir.

Okuma yazma oranları başta olmak üzere sayısız alanda ön planda yer alırlar. Bu nedenle diğer ülkeler tarafından da örnek alınan bir eğitim sistemine sahip olmayı başarmıştır.

Güney Kore Eğitim Sistemi ve Öğrenciler

Güney Kore Eğitim Sistemi ve Öğrenciler
Güney Kore Eğitim Sistemi ve Öğrenciler

Güney Kore, başarılar öğrenciler yetiştirmeyi hedef edinmiş olan bir ülkedir. Eğitim sisteminin doğru bir şekilde uygulanabiliyor olması ülkedeki eğitim düzeyini de oldukça üst seviyelere çekmeyi başarmıştır.

Güney Kore’de öğrenciler günlerinin çok büyük bir kısmını ders çalışmak için ayırırlar. Okuldan geriye kalan bölümde ise özel eğitim merkezlerine benzer olan eğitim yerlerinde derslerine çalışmaya devam ederler.

Ülke genelinde eğitime çok büyük bir önem veriliyor ve üniversite diploması bulunmayan kişiye toplumda ikinci sınıf bir vatandaşmış gibi muamele uygulanıyor. Bu nedenle Güney Kore’de bulunan öğrenciler günlük 12-16 saat aralığında ders çalışıyorlar.

Güney Kore’de Eğitim Aşamaları

Güney Kore’de Eğitim Aşamaları
Güney Kore’de Eğitim Aşamaları

Güney Kore’de eğitime oldukça fazla önem verildiğinden bahsetmiştik. Şimdi ise eğitim sistemlerindeki aşamalar hakkında konuşalım.

Güney Kore’de okul öncesi eğitim zorunlu değildir. Ancak zorunlu olmamasına rağmen aileler çocuklarını büyük çoğunlukla okul öncesine gönderirler. Hatta bu veriler yüzde 95 civarında seyretmektedir.

Okul öncesi eğitimini tamamlayan kişiler 6 senelik ilkokul eğitimlerine başlarlar. Bu esnada temel dersleri öğrenirler. İlkokuldan sonra 3 sene boyunca ortaokula ve sonrasında da liseye devam ederler.

Güney Kore’de eğitim aşamaları bu şekilde tamamlanır ve sonrasında isteyen kişiler oldukça zor bir sınav olarak nitelendirilen üniversite sınavına girerek üniversite eğitimi alabilirler.

Böylece Güney Kore Eğitim Sistemi Neden Başarılı? konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

  1. Adamlar resmen öyle bir eğitim alıyorlar ki, bi de bizim eğitim sistemine bak. 5+3+3 sonra 5+4+4 sonra 4+4+4 matematik işlemini bize daha okula başlamadan önce sistem ile öğretiyorlar. :)) Umarım en kısa zamanda eğitim sistemimiz bir istikrara kavuşur.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz