Kahve, yıllardır belki de en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor. Gerek tadı gerek de içerdiği kafein miktarı kahveyi bizler için vazgeçilmez bir içecek haline getiriyor. Fakat her şeyde olduğu gibi kahvenin de fazlası zarar. Bu yazımızda kafeinin faydaları, zararları ve ideal kafein miktarından bahsedeceğiz.

Kafeinin Yararları

Kahvenin en önemli yararı içerdiği kafeindir. Kafein, odaklanmayı arttırır, enerji verir, yağ yakımını destekler. Hatta bir dönem uluslararası müsabakalarda kafeinin doping sayıldığı dönemler dahi olmuştur.

Uzun iş temposuna ayak uydurmak için veya zihninizin kapasitelerini zorlayarak odaklanabilmeniz için kafein müthiş bir yardımcıdır. Öyle ki birçok insan kafeinle uzun ders çalışma dönemlerinde kafeinin faydalarına daha yakından şahit olmuştur. Kahve içerken aldığınız keyif de cabası.

gunluk ne kadar kafein almaliyiz i̇deal kahve miktari nedir scaled - Günlük Ne Kadar Kafein Almalıyız?
Kafeinin en güzel hali.

Kafeinin Zararları

Kafeinin başlı başına bir zararı yoktur. Kafein sadece ve sadece kullanım miktarını aştığınız zaman zararlı etkiler gösterebilir. Bu etkilerin başında kalp çarpıntısı  gelir. Bu sebeple kalp rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka kafein alımlarını sınırlaması gerekir.

Ayrıca düzenli kafein alan kişilerde zamanla kafein toleransı yükselir. Yani bir süre sonra ne kadar kahve içerseniz için ilk zamanlarda verdiği dinçlik etkisini göremeyeceksiniz. Kahve alımınızı sınırladığınız ve ihtiyacınız olan miktarın üzerine çıkmadığınız takdirde herhangi bir olumsuz etki ile karşılaşmazsınız.

İdeal Kafein Miktarı Nedir? Günlük Ne Kadar Kahve İçmeli?

Yetişkin bir insanın günlük kafein ihtiyacının sınırı 250-300 mg arasındadır. Bu optimal miktarın üzerine çıkılmaması gerekir. Peki ne kadar kahve içersek bu miktarı sağlayabiliriz? Gelin bundan bahsedelim.

Ülkemizde en çok tüketilen kahve çeşidi olan Türk Kahvesi ile başlayalım. Bir fincan Türk Kahvesi yaklaşık olarak 60 mg kafein içerir. Yine bir fincan sade granül kahve ise 65 mg kafein içerir. Kafein miktarı yüksek olan kahveler tüketmek istersek de filtre kahve oldukça uygundur. Öyle ki bir fincan filtre kahvede 150 mg kafein bulunur. Gün içinde kolayca bulabileceğiniz ve kafein miktarı en yüksek kahve çeşitlerinden birisi de Americano’dur. Öyle ki bir fincan Americano yaklaşık olarak 100 mg kafein içerir.

Bu listeye bakarak kafein alımınızı planlayabilirsiniz. Örneğin sadece keyif için kahve içecekseniz görece daha az kafein içeren Türk Kahvesi gibi kahveleri tercih edebilirsiniz. Odaklanmanız ve hızlı bir şekilde dinamik hale gelmeniz için de filtre kahve gibi yüksek kafein içeren kahveleri tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Bu noktada unutmamanız ve dikkat etmeniz gereken en önemli şey aldığınız kafein miktarını optimal seviyede tutmak, aşırıya kaçmamak.

Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

3 Yorum

  1. Americano’yu 2 değil de 4 shot içip tüm gün cin gibi ayakta gezmek en sevdiğim şey 🙂 Şaka bir yana süreklilik haline gelince bağımlılığı en kötü bağımlılıklardan bir tanesi.

  2. 2 fincan Türk kahvesi bile bazen dengeleri bozabiliyor, tabii bu her insanda farklılık gösterebilir. 🙂 Ama yararları ve lezzeti ile vazgeçilmez. Bilgilendirici yazı için teşekkürler.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz