Gündem haberlerini okuyanlar bilir. Bugün şu kadar sayıda insan açlıktan öldü, şu kadar sayıda ekmek çöpe atıldı, şu kadar liralık tonlarca gıda çöpe atıldı

Neden bu konu derseniz de; tabiri caizse, birçoğumuzun yediği önünde yemediği arkasında hamdolsun. E peki aç olan insanların bizlerden farkı ne yahut onlar neden açlar? Bence birçok kişinin kendine sorması gereken soru bu. Günümüzü yaşayıp, ihtiyaçlarımızı giderirken geride bıraktığımız ya da ihtiyaçlarının karşılanamadığı insanları unutuyoruz. Bu konuda biraz sizlere bilgi verip, kendi düşüncelerimi de katarak farkındalık oluşturmak istedim.

Aç Kalan İnsanlar

Bu kısımda biraz bilimsel bilgiler verip konuya giriş yapmak istiyorum. Dünya’ da her gün 25 bin kişinin açlıktan öldüğünü haberleri okurken illaki görmüşsünüzdür ve Türkiye’de yılda tamı tamına 1,7 milyar ekmek çöpe atılıyormuş. Bir yandan da çöpe giden 214 milyar liralık israfımız var.

gunumuzun sorunu aclik 1 - Günümüzün Sorunu; AÇLIK

Böyle verileri sizlere sunmam aslında hiçbir şeyi değiştirmeyecek biliyorum. Çünkü bu sayılar birçok kişi için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bilinçsizce büyümeye devam eden toplum olmanın yanında kendimize çekidüzen vermeye hiç mi hiç yanaşmıyoruz.

Sahi bizler yemek yiyebiliyorken onlar neden yiyemiyor. Durum düşündükçe işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor sanırım herkes için. Ama kolay bir yoldan kısa bir mantık yürütelim;

Hiç umursamadan çöpe attığımız ekmekleri, kullanışlı bir hale dönüştürsek israf yapmamış oluruz. En azından ekmeği olmasa bile yemeklerimizi çöpe dökmemeliyiz. Aç insanlardan bahsediyorum ama bildiğiniz üzere aç olan insan sayısı kadar, aç olan hayvanlarımızın da sayısı oldukça fazla. Sonuçta onlar da birer canlı. Artan yemeklerimi, yemediğimiz ekmeklerimizi bir kaba ya da bir poşete koyup hayvanlarımızın geldiği yerlere koyarak ufak bir felaketin önlenmesinde bir katkımız olmuş oluyor. Hayvanlara bağış yaparak destek vermek için THKD (Türkiye Hayvanları Koruma Derneği) gibi bir kurumumuz da mevcut bir şekilde hizmet veriyor. Birçok insan; bağış yapsam ne olacak benim verdiğim iki üç kuruşla mı karınları doyacak diyor ama inanın gerçekten yaptığımız bağışların her bir canlıya katkısının olduğuna birebir şahit oldum.

gunumuzun sorunu aclik 2 - Günümüzün Sorunu; AÇLIK

Aynı şey insanlar için de geçerli, aç kalan insanlarımıza bağış yapmak isteyen her birey kurumlara başvurabiliyorlar. İHH (İnsani Yardım Vakfı) bunlardan bir tanesi. İnternet sitesine girdiğinizde ise kategoriler karşınıza çıkıyor. Onların içerisinden sofra kategorisini seçerek aç kalan insanlara bağış yapabilirsiniz. Kızılay da adını çok duyduğumuz ve bizlere ihtiyacımız olan birçok konuda yardımcı olan bir diğer kurumumuz. Kızılay’ın internet sitesine girdiğinizde ise karşınıza bağış yapabileceğiniz birçok kategoriyi görüyorsunuz.

Size bunları açıklama sebebim ise bu dünyada bencilce yaşamamamız gerektiği. Bizler karnımızı doyurabiliyorsak onların da buna hakkının olduğunu unutmadan yaşamalıyız. Şahsen düşündükçe derinlere iniyorum ve aklımdan bir sürü şey geçiyor. Onların nasıl bir yaşam sürdürdüğünü tam anlamıyla bilemeyiz bu yüzden gücümüzün yettiği kadar yardımcı olarak Dünya’nın daha güzel bir yer olmasına katkıda bulunabiliriz.

Tüm insanların yardımı ve katkısıyla Dünya’nın daha güzel bir yer olacağına inanıyorum. Sağlıcakla Kalın.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

  1. Türkiye’de durum böyle giderse insanlarda çok daha açlık çekecekler. Özellikle memur kesimin maaşı kuş kadar kaldı. Devlet enflasyon verilerini doğru açıklamıyor. Bunun sonucunda da maaş az, fiyatlar yüksek kalıyor. Bunun vebalini kimse veremez.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz