Günümüzün büyük bir sorunu haline gelen COVİD-19 yaşantımızı tamamen değiştirmiş bulunmakta. Yasaklardı, kurallardı derken bir de HES Kodu denilen bir şey gündemimize girdi. Salgın sürecinde kullandığımız ve HES Kodu adını verdiğimiz şeyin detaylarını sizlerle paylaşmak istedim.

HES Kodu Nedir?

HES Kodu, Hayat Eve Sığar kelimesinin kısaltılmasından oluşmuştur. Alışveriş merkezlerinde, herhangi bir kurumda bizlerin Covid-19 riskimizin olup olmadığını kontrol eden koddur. Sonuçta salgın herkesin hayatını riske atan bir aşamada ve aldığımız tedbirler hayati önem taşıyor. Bu yöntem de, sağlığımızı koruyabilmemiz ve tedbir almamız için geliştirilmiş bir yöntemdir.

hes kodu nedir nasil alinir 2 - HES Kodu Nedir Nasıl Alınır?

Sınırsız Süreli HES Kodu Alabilir Miyiz?

Evet, sınırsız süreli hes kodu alabiliyoruz ve bunu Hayat Eve Sığar uygulamasından gerçekleştirebilirsiniz. SMS yolu ile sadece 45 gün kullanabileceğiniz bir HES Koduna sahip olabilirsiniz. Uygulama ile alındığında ise 18 ay kullanım süresi vardır.

HES Kodunda Yaş Sınırı Var Mı?

Evet var. 3 yaşından büyük her birey için alışveriş merkezlerine, kurumlara girerken ve seyahat ederken HES Kodu alması zorunludur. 18 yaşından küçükler ise yine Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden TC Kimlik Numarası ile HES Koduna sahip olabilirler.

HES Koduna Sahip Olmazsak Ne Olur?

HES Koduna sahip olmayan herhangi bir birey; toplu taşımaları kullanamıyor. Aynı zamanda da toplu ortama dahil olan alışveriş merkezlerine ve buna benzer mekanlara alınmıyorlar.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodunu; SMS, E-Devlet ve Hayat Eve Sığar uygulamalarından alabilirsiniz.

SMS yöntemi ile HES kodu nasıl alınır?

HES kodu ayrıca sms ile de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES Kodu alabilmek için, HES yazıp aralarına boşluk koyarak sırayla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün olarak) yazılıyor. 2023’e SMS olarak atarak HES kodu alabilirsiniz. Hes kodu alma sms ile de sorularınızı cevaplamış oldum.

hes kodu nedir nasil alinir 1 - HES Kodu Nedir Nasıl Alınır?

Blokeli HES Kodu Nedir?

Blokeli HES Kodu, size verilen süre içerisinde işlemlerinizi gerçekleştirmediğiniz zaman karşılaştığınız bir şeydir. Size verilen süreyi aştığınızda HES Kodunuz blokeli olarak görünecektir ve o HES Kodu üzerinden ilerleyen süreçte işlem yapamayacaksınız. Böyle bir şey ile karşı karşıya kaldıktan sonra ise dilerseniz SMS üzerinden, dilerseniz Hayat Eve Sığar uygulamasından, dilerseniz de E –Devlet üzerinden yeni bir HES Kodu almanız gerekiyor.

HES Kodu Sorgulama

Hes kodu ile karşınızdaki kişinin izolasyonda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kolaylıkla görebilirsiniz.

HES Corp THY Ne Demek?

Türk Hava Yolları’nın iç hat yolcularına Hayat Eve Sığar kodu ile ulaşımlarını gerçekleştirebilecekleri maddesini bir genelge ile halka duyurmuşlardı. Seyahat edecek bireylerin HES Kodu ile iç hatlarda ulaşım sağlayabileceklerini belirtmiştir.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl indirilir diyorsanız telefonlarınızda bulunan mağaza üzerinden indirebilirsiniz. Aşağı bıraktığım linklerden size uygun olanı seçip indirebilirsiniz.

ANDROİD

İOS

Her şeyden önce sağlık gelir ve salgın sürecinde de sonrasında da sağlıkla kalabilmeniz dileklerimle.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz