Hızlı ve öfkeli film serisi yıllardır dizi ve film sektöründe yoğun bir ilgiyle karşılanıyor. Hızlı ve öfkeli filmlerini izlemiş olsalar da hayranları tarafından defalarca izleniyor, film serisi tekrar tekrar baştan oynatılıyor. Ancak bu filmin 11 ayrı filmden oluşan serisinin sırasını bilmeyen kişiler filmi yanlış sırada izliyorlar.

Bu nedenle filme ait seride yatan sıralı olaylar bütünü de gözden kaçıyor ve iyi bir film deneyimi oluşmuyor. “Fast & Furious” adıyla bilinen filmin serisinin sıralaması bozulduğunda altındaki hikaye de karmaşıklaşıyor. Dizi ve film dünyasına aşina olan, film izleyerek vakit geçirmeyi seven kişiler bu filmin sıralamasını merak ediyorlar. Merak edenler için Hızlı ve Öfkeli film serisinin sırasını listeledik!

Hızlı ve Öfkeli Film Serisi Sırası Nasıl?

Filmin altındaki hikaye akışını kaçırmamak için seri sıralamasına dikkat ederek izlenmesi gereken filmlerden biri de Hızlı ve Öfkeli serisidir. Hızlı ve Öfkeli ilk filmi 2001 yılında ekranlara verilen “The Fast And The Furious” olarak bilinir. Bu ilk bölüm, 11 filmi içeren serinin başlangıcı olmuştur. Merak edenler için Hızlı ve Öfkeli film serisi şu şekildedir;

Kronolojik SıraOrijinal AdıTR AdıVizyon Yılı
1The Fast and the FuriousHızlı ve Öfkeli2001
2Turbo-Charged PreludeTurbo Beslemeli Başlangıç2003
32 Fast 2 FuriousDaha Hızlı Daha Öfkeli2003
4Los BandolerosTürkçesi yayınlanmadı2009
5Fast & FuriousHızlı ve Öfkeli2009
6Fast FiveHızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu2011
7Fast & Furious 6Hızlı ve Öfkeli 62013
8The Fast and the Furious: Tokyo DriftHızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı2006
9Furious 7Hızlı ve Öfkeli 72015
10The Fate Of The FuriousHızlı ve Öfkeli 82017
11F9Hızlı ve Öfkeli 92021
 1. The Fast And The Furious (Hızlı ve Öfkeli)
 2. Turbo Charged Prelude (Turbo Güce Giriş)
 3. 2 Fast, 2 Furious (Daha Hızlı, Daha Öfkeli)
 4. Los Bondeleros (Türkçesi Yayında Değil)
 5. Fast & Furious 4 (Hızlı ve Öfkeli 4)
 6. Fast Five (Hızlı ve Öfkeli 5: RİO Soygunu)
 7. Fast & Furious 6 (Hızlı ve Öfkeli 6)
 8. The Fast And The Furious: Tokyo Drift (Hızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı)
 9. Furious 7 (Hızlı ve Öfkeli 7)
 10. The Fate Of The Furious (Hızlı ve Öfkeli 8)
 11. F9 (Hızlı ve Öfkeli 9)

Bu seri sıralamasına göre izlendiğinde Hızlı ve Öfkeli filmlerinde muazzam bir olay akışı görülüyor. Sadece aksiyon dolu yarışların değil kardeşliğin, dostluğun, harika arkadaşlıkların, kavganın da en heyecanlısını barındıran seride ilk çıkan film The Fast And The Furious (Hızlı ve Öfkeli), son çıkan film ise F9 (Hızlı ve Öfkeli 9) olarak biliniyor. Spoiler bilgilerden uzak, sadece serideki filmlerin özetini içeren bilgiler ise aşağıdaki gibidir.

Hızlı ve Öfkeli Film Özeti: Serideki Filmlerin Özetleri

1. The Fast And The Furious (Hızlı ve Öfkeli) 2001

The Fast And The Furious (Hızlı ve Öfkeli) 2001
The Fast And The Furious (Hızlı ve Öfkeli) 2001

Serinin ilk filmi olan The Fast And The Furious’ta bu yeraltı dünyasının başrolü olan Dom (Dominic Toretto), bir polis memuru Brian’ın ağına takılır. Gizli bir polis olan Brian, başta Dominic Toretto ve geri kalan The Fast And The Furious ekibinin peşine düşerek bu yeraltı çetesini araştırmaya koyulur.

Ancak çok geçmeden polis memuru Brian, Dominic Toretto’nun kız kardeşi Mia’ya gönlünü kaptırır ve aralarındaki aşkın ilk kıvılcımları ortaya çıkar. Böylelikle olaylar görevinin dışına çıkacak ve bambaşka bir noktaya sürüklenmeye başlayacaktır. The Fast And The Furious serisinde Brian ile Dominic Toretto arasında görülen, birçok izleyiciyi etkisi altına alan kardeşlik ve arkadaşlık duyguları tam olarak bu filmde başlayacaktır.

2. Turbo Charged Prelude (Turbo Güce Giriş) 2003

Turbo Charged Prelude (Turbo Güce Giriş) 2003
Turbo Charged Prelude (Turbo Güce Giriş)

Serinin ikinci sırasında yer alan Turbo Charged Prelude filmi, aslında bir ara film olarak düşünülebilir. Zira Hızlı ve Öfkeli serisinin sıkı takipçileri dahi Turbo Charged Prelude adında bir film olduğunu bilmemektedir. Listenin ikinci sırasında yer alan bu filmde 2 Fast, 2 Furious filminin temelleri atılıyor ve listenin üçüncü sırasında yer alan 2 Fast, 2 Furious filmi için adeta bir ara geçiş olarak izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Ancak Turbo Charged Prelude filmi Türkçe diline çevirilmemiştir ve “Turbo Güce Giriş” adında bir seri filmi bulunmamaktadır. Haliyle izleyicilerin filmi Turbo Charged Prelude olarak araştırması gerekir. Hikaye akışını yakalayabilmek için, serinin ikinci kısmına eklenen bu filmin de mutlaka izlenmesi önerilir.

3. 2 Fast, 2 Furious (Daha hızlı, Daha Öfkeli) 2003

2 Fast, 2 Furious (Daha hızlı, Daha Öfkeli) 2003
2 Fast, 2 Furious (Daha hızlı, Daha Öfkeli)

İlk filmde gizli film olarak görülen Brian’ın, yeraltı çetesinin başı olan Dominic Toretto’nun kardeşi Mia’ya aşık olmasından sonra olay akışı daha farklı bir hale gelir. FBI tarafından incelenen bu suç çetesine polis memurunun da dahil olması FBI’da işleri kızıştırır.

Serinin üçüncü filmi olan 2 Fast, 2 Furious’ta olayların başında Brian ve Roman Pearce görülmektedir. Bu ikili özgürlüklerini geri kazanmak için FBI tarafından kendilerine sunulan teklifi kabul etmek zorunda kalır. Bu anlaşma dahilinde ikilinin Miami uyuşturucu çetesini araştırmaya koyulduğu görülür. Serinin üçüncü filmi olan 2 Fast 2 Furious’ta yarışlar ve aksiyon daha fazla artar.

4. Los Bondeleros (Türkçesi Yayında Değil) 2009

Los Bondeleros
Los Bondeleros

Tıpkı serinin ikinci filmi olan Turbo Charged Prelude’da olduğu gibi Los Bondeleros da Hızlı ve Öfkeli serisini takip eden kişiler tarafından pek bilinmiyor. Los Bondeleros’ta yönetmen koltuğunda Dominic Toretto olarak tanınan Vin Diesel bizzat oturuyor.

Kısa bir film olan, listenin dördüncü sırasına alarak izlenmesini tavsiye ettiğimiz Los Bondeleros filminin de Turbo Charged Prelude’da olduğu gibi Türkçesi bulunmuyor. Ancak gerek Fast & Furious öncesi olayları ve bu seriye dek olan filmlerdeki olay boşluklarını anlattığı için Los Bondeleros’un da mutlaka izlenmesini öneriyoruz.

5. Fast & Furious 4 (Hızlı ve Öfkeli 4) 2009

Fast & Furious 4 (Hızlı ve Öfkeli 4)
Fast & Furious 4 (Hızlı ve Öfkeli 4)

Los Bondeleros ile aynı yıl ekranlara çıkan, olay akşını bir nebze de olsa Los Bondeleros’un tamamladığı Hızlı ve Öfkeli 4 serisinde aksiyon daha fazla artıyor. İlk filmde dostluklarının temeli atılan Brian ve Dominic Toretto, bu filmde tekrar yan yana geliyor. FBI ile yaptıkları anlaşma gereği Hızlı ve Öfkeli ekibi, serinin dördüncü filminde uyuşturucu dünyasının lideri olan Arthur Braga’nın peşine takılıyor. Fast & Furious 4’te yarışların, kavganın ve polislerin yer altı dünyasına olan düşmanlıklarının daha fazla kızıştığı görülüyor.

6. Fast Five (Hızlı ve Öfkeli 5: RİO Soygunu) 2011

Fast Five (Hızlı ve Öfkeli 5: RİO Soygunu)
Fast Five (Hızlı ve Öfkeli 5: RİO Soygunu)

Ajanlığından şüphe edilemeyecek bir seviyede olan Ajan Hobbs ve ekibi, Dom’un peşine takılmıştır. Dominic Toretto ise Fast Five RİO soygunu bölümünde hapise düşmemek için kaçmaya başlar. Sokak yarışlarının heyecanı ve Fast & Furious hikayesinin bilinmeyen noktaları tekrar ekranlara yansır. Bu filmde bir yandan polisler ve ekip açısından adeta bir yakalamaca görülür, bir yandan da ekibin aksiyon dolu yarışları izlenir.

7. Fast & Furious 6 (Hızlı ve Öfkeli 6) 2013

Fast & Furious 6 (Hızlı ve Öfkeli 6)
Fast & Furious 6 (Hızlı ve Öfkeli 6)

Hızlı ve Öfkeli 6’nın olaylar zemini Fast Five bölümünde oluşmaya başlıyor. Serinin altıncı filminde ajan Hobbs’ın ortaya koyduğu görev ile birlikte hikaye daha alevli ve daha ağır aksiyonlu bir hale geliyor. Bu filmde baş karakterlerden Han için bazı üzüntü veren olaylar ortaya çıkıyor. Aynı zamanda Fast & Furious ekibi serinin bu filminde gangster dünyasında nam salmış, ünlü Shaw’ün izini sürmeye başlıyor.

8. The Fast And The Furious: Tokyo Drift (Hızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı) 2006

The Fast And The Furious: Tokyo Drift (Hızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı)
The Fast And The Furious: Tokyo Drift (Hızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı)

Filmin çıkış yılının 2006 olması izleyicileri yanıltmasın: The Fast And The Furious: Tokyo Drift (Hızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı) filmi, Hızlı ve Öfkeli 6’dan sonra izlendiği zaman Fast & Furious için adeta bir tamamlayıcı görevi görüyor. Han’in Tokyo’ya taşınmasından sonra The Fast And The Furious: Tokyo Drift (Hızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı) filmi tamamen Tokyo’da geçiyor ve hikayenin bütünlenmesi için bir zincir görevi görüyor.

9. Furious 7 (Hızlı ve Öfkeli 7) 2015

Furious 7 (Hızlı ve Öfkeli 7)
Furious 7 (Hızlı ve Öfkeli 7)

Fast & Furious 6’da ünlü gangster Shaw’ün peşine düşen ekip, bu filmde gangster Owen Shaw’ü sağlam bir şekilde yere serip ve hastanelik olmasına sebep olurlar. Ardından ekibin yeni bir düşmanı ortaya çıkar. Owen Shaw’ün sokaklara korku salan belalı kardeşi Deckard, ağabeyinin intikamını almak için Fast & Furious ekibinin peşine takılır. Aynı zamanda Fast & Furious ekibi “Tanrı’nın Gözü” olarak bilinen bir teknolojinin peşine düşer. Bu teknoloji FBI’nin de takibindedir. Ekip, bu teknolojiyi ve mucidi olan Ramsey’i FBI’dan önce bulmaya çalışır.

10. The Fate Of The Furious (Hızlı ve Öfkeli 8) 2017

The Fate Of The Furious (Hızlı ve Öfkeli 8)
The Fate Of The Furious (Hızlı ve Öfkeli 8)

Dominic Toretto, Fast & Furious 8’de de başındaki dertlerle uğraşmaya devam eder. Belalardan kurtulamayan Dom’a rağmen eski polis memuru olan dostu Brian ve Brian’la birlikte bir hayat yaşayan kardeşi Mia, artık kendilerini emekli olarak görürler. Fast & Furious’un 8. bölümünde Dominic Toretto izleyicileri şaşkına çevirecek bir biçimde kendi ekibini yüz üstü bırakır. Ardından düşman oldukları bilinen karşı ekiplere hizmet etmeye başlar. Fast & Furious’ta Dom’un bu hareketinin arkasındaki gizem oldukça merak edilir. Fast & Furious serisinde bu gizemin çözülmesiyle birlikte harika bir şekilde hikayenin de şekillendiği görülür.

11. F9: The Fast Saga (Hızlı ve Öfkeli 9) 2021

F9: The Fast Saga (Hızlı ve Öfkeli 9)
F9: The Fast Saga (Hızlı ve Öfkeli 9)

2017 yılında çıkan son filmin ardından “Fast & Furious serisi bitti.” derken, F9 (Hızlı ve Öfkeli 9) da 2021 yılında yayına girdi. F9 filmiyle birlikte olaylar yine çok fazla aksiyonla dolmaya başlıyor ve hikaye de kızışıyor. Serinin bu filminde olaylar daha çok bilim kurgu üzerine gelişmeye başlıyor. Fast & Furious’un ekibi bu defa Dominic Toretto ve Mia’nın “Terörist haline gelmiş” yabancı bir kardeşiyle yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Böylelikle geçmiş sezondaki filmlerde olan aksiyonlu sokak yarışlarından daha gelişmiş sahnelerle birlikte F9 filmi bilim kurgu temelinde daha büyük aksiyonlarla birlikte geliyor.

Hızlı ve öfkeli serisinin son filmi F9 2021 olarak biliniyor. Ancak serinin devam edeceği de film dünyasında çokça konuşuluyor. Hatta, Hızlı ve Öfkeli 10’un ekranlara yansıyacağı tarih bile geçtiğimiz zamanlarda net olarak açıklanmıştı. Kısacası Fast & Furious serisi hız kesmeden devam ediyor ve serinin 10. Filmi de merakla bekleniyor. Peki, Hızlı ve Öfkeli 10 ne zaman çıkacak?

Hızlı ve Öfkeli 10 Var Mı? Fast & Furious 10 Ne Zaman Çıkacak?

Hızlı ve Öfkeli 10'un Vizyon Tarihi Kesinleşti
Hızlı ve Öfkeli 10’un Vizyon Tarihi Kesinleşti

Hızlı ve Öfkeli serisinin devamı niteliğinde ekranlara çıkacak olan Hızlı ve Öfkeli 10, Fast & Furious’un sıkı takipçileri tarafından bol bol araştırılıyor. Serinin son ve en güncel filmi olacak Fast & Furious 10 için resmi vizyon tarihi kaynaklara göre 7 Nisan 2023 olarak açıklandı.

Yönetimini Justin Lin’in yapacağı Hızlı ve Öfkeli 10 için “serinin sondan ikinci filmi” açıklaması kullanılıyor. Pandemi nedeniyle oluşan gecikmeler sonrası 7 Nisan 2023 tarihi serinin “F9” olarak bilinen filminden sonra ortaya çıkarıldı. Bu kadar ilgiyle karşılanan, koca bir seri olan Hızlı ve Öfkeli’nin 10. Bölümünün de ekranlara verilecek olması film ve dizi dünyasında oldukça yoğun bir ilgiyle karşılandı. İzleyiciler, dört gözle 2023’te vizyona girecek olan filmi bekliyorlar.

Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Hızlı ve Öfkeli film serisi kaç film içeriyor?

Hızlı ve Öfkeli film serisi 9 film içeriyor.

İlk Hızlı ve Öfkeli filmi ne zaman çıktı?

İlk Hızlı ve Öfkeli filmi 2001 yılında çıktı.

Hızlı ve Öfkeli filmleri hangi sırayla izlenmeli?

Hızlı ve Öfkeli filmleri kronolojik sırayla izlenirse; The Fast and the Furious: Tokyo Drift, Fast & Furious, Fast Five, Fast & Furious 6, Furious 7, The Fate of the Furious, F9 olacaktır.

Hızlı ve Öfkeli filmlerinde hangi aktörler rol aldı?

Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Ludacris, Sung Kang gibi birçok ünlü isim Hızlı ve Öfkeli filmlerinde rol aldı.

Hızlı ve Öfkeli filmlerinin yönetmeni kimdir?

Hızlı ve Öfkeli filmlerinin yönetmenleri arasında Rob Cohen, John Singleton, Justin Lin ve James Wan yer almaktadır.

Hızlı ve Öfkeli filmlerinin gişe başarısı nedir?

Hızlı ve Öfkeli filmleri dünya genelinde milyarlarca dolar hasılat elde etmiştir. Serinin en başarılı filmi Fast & Furious 7, dünya genelinde 1,5 milyar doların üzerinde hasılat elde etmiştir.

Hızlı ve Öfkeli filmlerinde hangi arabalar kullanıldı?

Hızlı ve Öfkeli filmlerinde birçok farklı model ve marka arabalar kullanıldı. Bunlar arasında Dodge Charger, Toyota Supra, Nissan Skyline GT-R, Ford Mustang, Chevrolet Camaro, Porsche ve Lamborghini gibi modeller yer almaktadır.

Hızlı ve Öfkeli filmlerindeki yarış sahneleri gerçek miydi?

Hızlı ve Öfkeli filmlerindeki yarış sahnelerinin birçoğu özel efektlerle hazırlandı. Ancak bazı sahnelerde gerçek yarış arabaları kullanıldı.

Hızlı ve Öfkeli filmleri hangi ülkelerde çekildi?

Hızlı ve Öfkeli filmleri dünya genelinde birçok farklı ülkede çekildi. Yeni Zelanda, Japonya, ABD, Meksika, Brezilya, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler bu filmlere ev sahipliği yaptı.

Hızlı ve Öfkeli filmlerinde hangi müzikler kullanıldı?

Hızlı ve Öfkeli filmlerinde birçok farklı müzik türü kullanıldı. Filmlerde rap, rock, pop ve elektronik müzik gibi türler yer aldı. Özellikle "Tokyo Drift" filminde kullanılan "Teriyaki Boyz - Tokyo Drift (Fast & Furious)" şarkısı büyük bir popülerlik kazandı.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

9 Yorum

 1. Bütün serileri izlemiş birisi olarak söylüyorum. Eğer bütün serileri baştan sona izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz 🙂

 2. bu serinin bir kısmını izlemiştim. Geçenlerde de tekrar hepsini izleyeyim demiştim. Seri filmlerde sıralamaya önem veren biriyim paylaştığınız iyi olmuş

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz