Bu makalemde öğrenciden tutun da bir iş insanına kadar birçok kişinin işine yarayacağını düşündüğüm bir konuyu ele almak istedim. Çeviri yaparken kullanabileceğiniz uygulamaları, özellikleri ile birlikte sizler için derledim. Bu uygulamalar ücretsiz olduğu gibi, ek özelliklere sahip olmak isterseniz ücretli sürümleri de mevcut. Giriş için bu kadar bilgi yeterli, haydi tanıtım kısmına geçelim.

1)Reverso Context Sözlük

Bu application Android ve IOS sürümlerini kullanan kişiler için uygundur. Aynı zamanda bir web sitesi de bulunuyor.Ona da ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Ne gibi özellikleri var Enes diyecek olursanız da şöyle açıklayayım;

•Özelleştirme seçeneklerini barındırmasıyla birlikte, koyu tema özelliğini sevenler için de koyo modu bulunmakta. Bunun yanında uygulamayı nasıl kullanacağınıza dair öğretici de mevcut.

•Çevrim içiyken aradığınız kelimelere internet bağlantınızın olmadığı zamanlarda da bakabiliyorsunuz.

•Yabancı dilde olan herhangi bir şarkıyı sesli arama özelliği sayesinde aratıp kısa ve pratik yoldan Türkçe’lerine ulaşmanızı sağlıyor.

•Bir kelimeyi, cümleyi yahut paragrafı çevirmek istediğinizde anlamları hem Türkçe hem de İngilizce cümleler ile açıklanıyor.

•Arattığınız kelimeler ile ilgili olarak; kelimelerin eş anlamlıları, zıt anlamlıları ve ingilizce deyimleri de sizlere kendisi çeviriyor.

•Ben hiç mi hiiiiç reklam ile uğraşamam diyorsanız, yıllık 125 TL’ ye premium üyelik satın alabilirsiniz.

2) U-Dictionary Sözlük

U-Dictionary, ingilizce öğrenenlerin kullandığı bir uygulamadır. Etkin bir şekilde İngilizce’yi kullananların mutlaka uygulamaya göz atması gerektiğini düşünüyorum. Biraz da bu uygulamanın özelliklerinden bahsedeyim;

•Uygulamayı çevrim dışı kullanırken, sadece arattığınız kelimelerin anlamlarını gösteriyor. Ancak internetsiz kullanabileceğiniz paketleri de indirmenize izin veriyor.

•Kelimelerin Collins ve WordNet sözlüklerinden ingilizce anlamlarını da biz kullanıcılara sunuyor.

•Kelimelerin diğer kelimeler ile bağlarını anlatabilmek amacıyla örnek cümleler ile açıklıyor.

•Dil becerinizi geliştirebilmeniz için; blog makaleleri, dil bilgisi kuralları, okuma yazma tavsiyeleri ve çeşitli oyunlarla sizleri hem eğlenceye hem de öğrenmeye teşvik ediyor.

•Farklı siteleri gezerken ya da farklı bir uygulama kullanırken, U-Dictionary’yi etkinleştirip çevirisini de alabilirsiniz. Kelimeyi kopyalamanız ya da mini aracını etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

3) ZenSoft Sözlük

Türkiye’nin en popüler sözlüklerinden biri olan ZenSoft,birçok kullanıcısını memnun bırakıyor. Peki ya özellikleri;

•Çevrim dışı çalışabilen bu uygulama, internet bağlantısı olduğunda reklamlar ile karşı karşıya bırakıyor. Reklamları kaldırmak için de satın alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Üstelik ücreti sadece 30 TL.

Yapay zekâ destekli telaffuz için aksan seçimi yapmanıza da olanak sağlıyor.

•Deyim ve düzensiz fiilleri sizler için derliyor.

i̇ngilizce sozluk uygulamalari 1 - İngilizce Sözlük Uygulamaları

4) Tureng Sözlük

Aslında adını birçoğumuzun duyduğu bir sözlük. Hatta çok kişinin telefonunda ve bilgisayarında da yer etmiş konumda. Kullanmayanlar için ise Tureng Sözlüğü anlatacak olursam;

•Çevrım dışı çalışmayan bir uygulama

•Reklamları var ve engellemek amacıyla satın almanız gerekiyor. Ücreti ise yıllık 40 TL.

•Kelimenin anlamı ile birlikte eğer ki varsa türü (Ticaret, sağlık, genel gibi) de gösteriyor.

•Sözlüğünüze kelime ekleyemiyorsunuz ancak sık kullanılanlar listesi oluşturabiliyorsunuz.

5) Erudite Sözlük

Erudite sözlük, kolay kullanımlı bir arayüze sahip olmakla birlikte yalın tasarımı ile sizleri yormuyor. Genel özelliklerinden bahsedecek olursam;

•Çevrim dışı çalışan bir uygulama

•Kelimelerin Türkçe karşılığını ve aksanını sunuyor

Gramer kısmında kelimeler ile ilgili çekimler bulunuyor

Eş anlamlılar sekmesinde kelimeler ile ilişkin çok daha fazla kelimeye ulaşabiliyorsunuz

•Günlük hayatta kullandığımız temel kalıplar, ifadeler bölümünde yer alıyor.

Sevgili dostlarım,işinize yarayacağını düşündüğüm ve aklınıza “acaba hangi sözlük daha kaliteli, hangisi daha doğru bilgi verir?” gibi sorularınızı cevaplamak için genel bir değerlendirme yaptım. Dilerim ki işinize yarar. Sağlıcakla Kalın.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

8 Yorum

  1. Bu uygulamaların çoğunu bilmiyordum, ilk defa sizin sayenizde duymuş oldum. Tureng Sözlük’ü duymuştum gerçi bayağı iyi bir uygulama. Bilgilendirme için teşekkürler.

  2. aslında bu tür uygulamalarla ingilizcemiz gelişebilir. Asıl sorun Türkçe’nin İngilizce ile çok zıt bir dil olmasından kaynaklanıyor. O yüzden öğrenmekte zorluk çekiyoruz.

  3. Tureng uygulamasın kullanıyorum gerçekten harika bir uygulama onun sayesinde ingilizce mi geliştirdim teşekkür ederim.

  4. Merhabalar,
    Güzel konu olmuş önceleri sadece zargan kullanıyorken bu tür sitelerinde olmasına sevindim. Yer işareti ekledim artık buradanda hızlı sonuçlar alabileceğim siteleri ziyaret edeceğim.

  5. Sözlük konusu açılınca Tureng’in yeri ayrıdır. İngiliz dili ve Edebiyatı bitirmiş biri olarak çok yardımcı oldu bana 🙂

  6. İşim gereği listedeki dört uygulamayı aktif olarak kullanıyorum. Bir tanesini de yeni öğrenmiş oldum. Detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Özellikle “Reverso Context Sözlük” ü Almanca öğrenenlere de tavsiye ederim. Tabii ki ücretsiz Almanca derslere ulaşabileceğiniz https://almancaportali.com/ sitemizde de sizleri görmekten memnuniyet duyarız. Son olarak bu faydalı içerik için tekrar teşekkürler Enes Bey.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz