İnsanın dünyaya geliş amacını, değerlerini hatırlaması adına…

LEV NİKOLAYEVİÇ TOLSTOY

İlk seçtiğim bu kitap bir mana arayışından kaynaklanıyor. Sizlere kısaca Tolstoy’dan bahsedip sonra kitabı kendi hislerimle yorumlamak istiyorum. Tolstoy soylu bir aileden geliyordu. Anne ve babasını kaybedince yakınları tarafından büyütüldü. Edebiyata ilgisi 18 yaşında tuttuğu günlüklerle başlamıştı. Varlığın ve yaşamın manası anlamak için inzivaya çekildi. Lüksten şatafattan uzak durmaya çalıştı. Halkın fakirliği ve çaresizliği Tolstoy’u etkilemişti. Aristokrat yaşantıyı reddedip servetini paylaşıp halktan biri gibi yaşamayı tercih etti. Huzuru aramak için evinden ayrıldı.

10 gün sonra tren istasyonunda soğuktan zatürre olarak hayatını kaybetti.

i̇nsan ne i̇le yasar - İnsan Ne İle Yaşar? – Lev Tolstoy

İNSAN NE İLE YAŞAR ?

Bu kitap tam olarak ismini anlatıyor. 6 hikâyeden oluşuyor, akıcı bir dili var. İnsanın varoluş amacını, nihai amacını ele alıyor. Okuduğum her hikâyede manevi değerlerimin önemini daha iyi anlamamı sağladı. İnsan yaşamını sorgulatan bir yanı var eğer sizde İnsan ne ile yaşar? Diyorsanız okumanızı tavsiye ediyorum. Okuduktan sonra bu sorunun cevabını daha net verebileceksiniz.

Kitapta altını çizdiğim ve en sevdiğim cümle “insan kendini kolladığı için değil, içinde sevgi olduğu için hayatta kalır.”

Siz de kitabı okursanız ya da okuduysanız en sevdiğiniz kısmı benimle paylaşabilirsiniz.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.