Instagram, yeni kısa süreli video özelliği Reels’i kullanıma sunarak TikTok’a rakip oldu. ABD’de TikTok tartışmaları devam ederken Türkiye’nin de içinde bulunduğu çeşitli ülkelerde kullanıma açılan Instagram Reels ile beraber Instagram kullanıcıları, ‘Instagram Reels nedir, reels videoları nasıl oluşturulur?’ gibi sorulara cevap aramaya başladılar.

Dünya çapında popüler fotoğraf paylaşma uygulaması olan Instagram, Reels özelliği ile kullanıcılara farklı bir deneyim sunuyor. Instagram kullanıcıları böylelikle Reels özelliğinden yararlanarak 15 saniye süreli kısa videolar çekebiliyorlar. Çektikleri videolarıefekt, müzik, ses ve hız gibi yaratıcı araçlarla destekleyebiliyorlar. Ardından da takipçilerinin karşısına çıkarabiliyorlar.

Reels Videoları Nasıl Oluşturuluyor?

Reels videoları gönderi ya da story olarak paylaşılabiliyor. Ayrıca herkese açık hesaplar tarafından, Keşfet sekmesindeki Reels’a ayrılmış bölümde görülebiliyor. Instagram, bu özellik aracılığıyla insanlara içerik üreticisi olma ve dünyanın her yerinden keşfedilme fırsatı sunmayı amaçlıyor.

Instagram Reels Nasıl Oluşturulur?

Reels özelliği, Instagram kamerası üzerinde yer alıyor. Açılan fotoğraf penceresinde karşınıza ‘canlı, hikaye, reels’ seçenekleri ile çıkıyor. Bu seçenekler arasından reels’i seçerek ve başla butonuna basarak video başlatılabiliyor. Reels videoları ayrı klipler halinde çekilip birleştiriliyor, tek seferde çekilebiliyor ya da galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor. Farklı ve yaratıcı düzenleme araçlarıyla kullanıcılara Reels videoları oluşturmaları için olanak sağlıyor. Bu düzenleme araçları:

Ses ve müzik: Reels videolarda kullanıcılar kendi orijinal seslerini kullanabiliyor. Orijinal ses kullanan herkesin görünümüne açık hesaplarda bu ses hesaba atfediliyor ve başka kullanıcılar da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar kendi orijinal sesleri dışında Instagram müzik kütüphanesi içinden istedikleri müzikleri de kullanabiliyor.

Zamanlayıcı, geri sayım ve hız: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor. Aynı zamanda çekilen videoların belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor.

AR Efektleri: Arttırılmış gerçeklik efektleri ile dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı efektlere ulaşılabiliyor.

Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klip içerisindeki nesneler hizalanabiliyor.

instagram reels nedir nasil kullanilir 1 - Instagram Reels Nedir Nasıl Kullanılır

Instagram Reels Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Reels videosu oluşturduktan sonra hazır olduğunda, paylaşım ekranında taslak olarak kaydedilebiliyor. Video üzerine müzik, hashtag veya metin eklenebiliyor. Reels’in kapak resmi değiştirilebiliyor. Başka kullanıcılar da videoya etiketlenebiliyor. Aynı zamanda Reels videoları story, yakın arkadaşlar ve direkt mesajlarda da paylaşılabiliyor. Paylaşılan Reels videoları, profil üzerinde Reels’a özel ayrı bir sekmede yer alıyor. Akış’ta paylaşılan Reels videoları profildeki ana sekmede de yer alıyor.

Eğer herkese açık bir hesapta Reels videosu paylaşımı yapılacaksa, Keşfet sekmesindeki Reels bölümünden paylaşım yapılabiliyor. Böylelikle Instagram topluluğu tarafından keşfedilme imkanına sahip olunuyor. Aynı zamanda Akış üzerinde de paylaşılabiliyor. Müzik, hashtag veya efekt kullanılan Reel videoları aynı zamanda kullanılan araçlara özel sayfalarda görüntülenebiliyor. Ancak gizli bir hesap üzerinden Reels videosu paylaşımı yapılacaksa, videolar yalnızca takipçi kitlesiyle paylaşılabiliyor. Başka kullanıcılar bu videolardaki orijinal sesleri kullanamıyor ve profili takip etmeyen kullanıcılar tarafından da paylaşılamıyor.

instagram reels nedir nasil kullanilir 2 - Instagram Reels Nedir Nasıl Kullanılır

Instagram, Reels Özelliği ile Ne Amaçlıyor?

Instagram; kullanıcılarına kişisel blog, içerik üretici gibi yollar sunarak kimliklerini ortaya çıkarmalarına imkan veriyor. Reels özelliği ile de insanlara kendilerini ifade etmek için farklı ve yaratıcı yollar, ilgilendikleri şeyleri, hobileri ve daha fazlasını keşfetme imkanı ve içerik üreticisi olmak isteyen herkese bir platform sunmayı amaçlıyor. Zaten içerik üreticisi olan kullanıcılara da farklı hedef ve çalışmalarının tanıtım, reklam ve pazarlama fırsatlarını sunuyor.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz