İnstagram Hedef Kitle Ne Demek?

şletme sahipleri ve pazarlamacılar, hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medyayı oluşturup kullanırlar 3 milyardan fazla insanın sosyal medya kullanmasına rağmen kişilerin çoğu profil bililerini ve profillerini korumakta ve büyütmekte zorlanırlar. Instagram hedef kitle nedir? Hedef kitle; sizin instagram üzerinde ilgilendiğiniz kitlenizdir. Yani sizin uğraştığınız işin müşterileridir. Örneğin bir bayan kuaförü iseniz sizin hedef kitleniz çalıştığınız ildeki bayanlardır. Bunlara ulaşıp reklam vermelisiniz.

Neden Hedef Kitle ?

Basitçe anlatmak gerekirse insanlar hedef pazarlama alanları hakkında kesin bir kavrayışa sahip değillerdir. Alışkanlıkları veya ilgi alanları hakkında hiçbir bilginiz olmadığından dolayı müşterilere ulaştırmak eylemi, eylemde ki sözlere pratik bir örnektir. Bu kadar çok kişiye pazarlama malzemesi göndermeye çalışmak işe yaramayacaktır. Farklı zevklere, ilgi alanlarına ve kişiliklere sahip çok fazla kişi var. Araştırma yapmadan markanızla ilgilenen birini bulmak, samanlıkta meşhur iğneyi aramak gibidir. Bununla birlikte, hedef kitlenizi tam olarak belirleyebilir ve ihtiyaçlarını karşılayan içerikler oluşturabilirseniz, sosyal kanallarınızı büyütmek çok daha kolay olur. Bugün, sosyal medyada hedef kitlenizi bulmak ve anlamak için kullanabileceğiniz çeşitli ipuçlarına ve püf noktalarına bir göz atacağız.

Yerinde Analiz Yapmayı Öğrenin

Ortalama olarak, sosyal medyanın web sitesi trafiğinin% 30’unu oluşturduğunu biliyor muydunuz ? Değilse, hedef kitleniz hakkında bilgi edinmek için çok şey kaçırıyorsunuz. Web sitenizle etkileşim kuran müşteriler, sosyal medya pazarlama kampanyanızda hedeflemeniz gereken kullanıcılarla aynıdır. Yerinde analiz, takipçileriniz hakkında demografik ve ideolojik açıdan bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Analitik analiz yoluyla hedef kitleniz hakkında pek çok değerli bilgiyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca cinsiyet, yaş ve web sitenizde nasıl davrandıklarını görmek de kolaydır. Mevcut bir sosyal medya profiliniz yoksa, bu bilgileri elinize almak bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Ulaşmak istediğiniz kişiler hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursanız, marka profilinizi oluşturmak ve tanıtmak için o kadar kolay zamanınız olur.

i̇nstagramda hedef kitlenizi nasil bulabilirsiniz - İnstagramda Hedef Kitlenizi Nasıl Bulabilirsiniz

Anket mevcut takipçiler

Ulaşmak istediğiniz kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir başka yolu da mevcut takipçileri ve müşterileri sorgulamaktır. Abonelerinize e-posta yolu ile anketleri gönderebilir, profilinize sosyal medya anketleri ekleyebilir ve hatta ziyaretçiler için yerinde bir anket ekleyebilirsiniz. Müşteri anketleri oluştururken bulmanız gereken hassas bir denge vardır. Form terk edilmesine neden olabileceğinden çok fazla soru eklemek istemezsiniz. 100 soruluk bir anket yapmak yerine, sektörünüze ve müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanan 2-4 soru ekleyin. Bu düşünceyi akılda tutarak, soru alaka düzeyinden bahsedelim. Bu soruları sorarken amacınız, marka web sitenize sık sık gelen insanlar hakkında bilgi edinmek. Alakalı sorular sormaya istekliysen öğrenebileceğin çok şey var.

Müşteri kişilikleri geliştirin

Artık hedef kitleniz hakkında bol miktarda bilgi topladığınıza göre, müşteri kişiliklerinizi geliştirme zamanı. Esasen, müşteri karakterleri, ziyaretçilerinizin her bir segment hakkında hazırladığınız bilgi sayfalarıdır. Örneğin, çevrimiçi evcil hayvan mağazalarının kedi ve köpek sahipleri için farklı müşteri kişilikleri vardır. Bu bilgileri, hedefli pazarlama sunmak ve kişiselleştirmeyi geliştirmek için kullanırlar.

Anket verilerini ve analitiği gözden geçirerek öğrendiğiniz her şeyi dahil etmelisiniz. Ana hedef, her müşteri grubu hakkında olabildiğince kesin bilgi elde etmektir. Teoriler ve spekülasyon test etmek için kullanışlıdır, ancak nereden başlayacağınızdan emin olmadığınızda ideal değildir. Bildiğiniz şeye odaklanın ve ilgi görmeye başladığınızda pazarlama spekülasyonu için yer açın.

i̇nstagramda hedef kitlenizi nasil bulabilirsiniz 1 - İnstagramda Hedef Kitlenizi Nasıl Bulabilirsiniz

İlgili grupları kontrol edin

Her sosyal medya sitesinde, insanları belirli konular hakkında konuşmak için bir araya getirmenin bir yolu vardır. Instagram ve Twitter hashtag kullanır, Facebook grupları kullanır ve YouTube kanal toplulukları sunar. Bu kaynakları, pazarlama kampanyanızın müşterilerle olan bağlantısını güçlendirmenin bir yolu olarak kullanın.

Sektörünüzdeki tüketici duyarlılığını ve en son trendleri takip etmenin en iyi yolu, bu araçları her platformda kullanmaktır. Diyelim ki Facebook’ta içerik yayınlamaya başlamak istiyorsunuz, ancak takipçileriniz için ne tür gönderilerin değerli olacağından emin değilsiniz. Platformdaki nişle ilgili daha büyük gruplardan bazılarına gidebilir ve yorum bölümlerinde ne tür tartışmaların gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz