Aktif olarak eğerki Instagram kullanıyorsanız OMG ne demek neden söylenir sorusunun cevabını merak etmeniz gayet doğal. Bugün merak ettiğiniz OMG ne demek sorusunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Her sosyal medya platformunun (instagram, facebook, twitter vb.) kendine özgü oluşmuş bir kültürü vardır. Örneğin konuştuğunuz kişiye yaşadığınız duyguları kısa yoldan aktarabilmek için emoji kullanımı oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Emojinin yanı sıra kullanılan kısaltmalar (slm, as vb.) kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir durum haline gelmiştir. Daha fazla örnek vermek gerekirse bir zamanlar XD diye bir şey vardı 🙂 sanırım yaşamaktan en çok keyif aldığımız zamanlardı… Neyse konumuza geri dönelim..

Kullanılan kısaltmalar genelde İngilizce olan kelimelerin baş harflerini alarak oluşturuluyor. Hatta birçoğunun ne anlama geldiğini bile tam olarak bilmiyoruz, tabiri caizse sürü psikolojisine girerek ilerliyoruz herkes neyi kullanıyorsa bizde onu kullanıyoruz. En çok kullanılan kısaltmalardan birisi de OMG. Peki ya OMG ne demek? Instagram’da OMG nedir? ne anlama geliyor, hangi durumlarda kullanılıyor açılımını hep beraber inceleyelim.

OMG Ne Demek? 

OMG ingilizce kökenli bir kelimenin kısaltılmış halidir. Bu kısaltmaya genellikle Instagram‘da bir gönderinin yorumlar kısmında rastlayabilirsiniz ya da bir Instagram storysi içerisine eklenmiş bir gif olarak rastlayabilirsiniz. Ayrıca benim denk geldiğim WhatsApp’ta ve diğer sosyal medya uygulamalarında sık sık kullanılan bir ifade.

instagramda omg ne demek omg nedir - Instagramda OMG Ne Demek? OMG Nedir?

OMG kelimesi Aman Tanrım anlamını taşıyor. İngilizce’deki karşılığı ise Oh My God, Oh My Goodness  ya da Oh My Gosh olarak karşımıza çıkmaktadır. OMG kelimesinin Almanca’daki karşılığı ise Oh meine Güte ya da Oh mein Gott şeklindedir.

OMG, evrensel bir kısaltma haline gelmiştir. Yabancı Instagram kullanıcılarının yanı sıra Türk takipçilerimiz de sıklıkla kullanmaya başlamıştır. Genellikle şaşkınlık belirten her hangi bir durumda kullanılmaktadır. İlginç, enteresan, tuhaf vb. gibi anlamlar taşımaktadır. Bazen de beğeni anlamında da kullanılmaktadır yani mükemmel, muhteşem, efsanevi gibi anlamlar için kullanılmaktadır.

 

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

  1. her yerde gördüğüm omg kelimesinin anlamını düzgünce anlatan bir site buldum sonuçta sağolasın.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz