Özellikle sosyal medya kullanımı ile internetin her köşesine damgamızı vurduk, firmaların dijital kopyalarımızı oluşturmasını sağlıyoruz. İnterneti tamamen terk etmek istediğimizde bize yasal bir hak tanınıyor. Size unutulma hakkının ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklıyoruz.

i̇nternette varliginizi silmeniz i̇cin taninan ‘unutulma hakki - İnternette Varlığınızı Silmeniz İçin Tanınan ‘Unutulma Hakkı’
İnternette Varlığınızı Silmeniz İçin Tanınan ‘Unutulma Hakkı’ 2

En temel anlamıyla, yabancı yasal materyallerde unutulma hakkı “unutma hakkı” veya “unutulma hakkı” olarak adlandırılırken, kişinin hakkı internet arama sonuçlarında görünmek istememektir. Haberler, fotoğraflar, videolar, bilgiler ve belgeler ve diğer veriler gibi. Sadece bireyler değil kurumlar da unutulma hakkına sahiptir.

Elbette bu hakka sahip olduğu için herkes kendisi hakkında istediği verileri silemez, ancak bazı istisnalar vardır. Bu istisnalar; verilerin bilimsel, istatistiksel veya tarihsel amaçlarla kullanılması durumu. Böyle bir durumda, kişi verileri silemez.

Sosyal Medya Yasası İle Hangi Durumlarda Unutulma Hakkından Faydalanılabilir?

Verileri toplayan kişi meşru ve belirli amaçlarla, açık ve ölçülü biçimde verileri toplamadıysa,

Veriler, veriler toplandığı sırada kişiye anlatılan meşru ve belirli amaçlar dışında kullanılmışsa,

Veriler kişi tarafından isteyerek ya da bir zorunluluk nedeniyle paylaşıldıysa ama dürüstlük kuralına uygun bir şekilde işlenmediyse, 

Verilerin toplanması için anlatılan meşru amaç için gerekli görülen süre geçmişse, 

Veriler konuyla ilgili, olay hakkında yetersiz ve söz konusu amaca uygun değilse, 

Veriler güncel değil ya da yanlış bilgiler içeriyorsa,

Unutulma hakkı kapsamında kişiler, sorgulanabilir verilerin arama motoru sonuçlarından silinmesi için başvurabilir. Özel durumlar haricinde, kişinin silmek istediği veriler aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlasına sahipse, arama sonuçlarındaki verilerin silinmesi gerekir. Başvuru sonrasında veriler değerlendirilecek ve uygun görülen veriler silinecektir.

Unutulma Hakkı Nasıl Kullanılır?

kvkk - İnternette Varlığınızı Silmeniz İçin Tanınan ‘Unutulma Hakkı’
İnternette Varlığınızı Silmeniz İçin Tanınan ‘Unutulma Hakkı’ 3

Arama motoru sonuçlarında kendileriyle ilgili verileri silmek isteyen kişiler, öncelikle isteklerini arama motoru şirketine iletmelidir. Talep üzerine arama motoru firmasının olumsuz cevap vermesi veya cevap vermemesi durumunda Kişisel Verileri Koruma Bürosuna başvurabilirsiniz. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na yapılan şikayet başvurusunda konu ile ilgili detaylı bilgiler açıkça belirtilmelidir. Organizasyon değerlendirme sürecinde konulara şu sorularla yaklaşacaktır: Verilerin konuları çocuk mu, aşağılayıcı mı, son veriler mi, insanlara karşı ön yargılı mı, gazetecilik çerçevesindeki yayınların insanlar için risk oluşturup oluşturmadığı?

Tüm bu değerlendirmelerin sonucu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, arama sonuçlarına veri dahil etmemeye karar verdiğinde, arama motoru şirketine bu karara ilişkin tüm ilkeleri bildirecek ve gerekli önlemleri alacaktır.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

  1. Gerçekten faydalı bir içerik birçok arkadaşımda zaten bu konudan çok muzdaripler teşekürler bilgilendirme için. Çok faydalı içeriklerle dolu bir site.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz