Günümüzde sıkça kullandığımız elektronik alışveriş (internetten yapılan alım-satım) hayatımızı birçok noktada kolaylaştırıyor evet. Ancak bir de bu alışverişi yaparken dikkat etmemiz gereken noktaların olduğunu düşünüyorum ve bunları da sizlerle paylaşmak istedim.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında şunları söylemeliyim ki;

  • Tek siteden direkt bir ürün almayıp, farklı farklı sitelere de bakıp fiyat karşılaştırması yaptıktan sonra o ürünü satın almanızı öneririm.
  • Satın alacağınız ürünün, satıcı bilgilerini de kontrol etmelisiniz. Satın aldığınız ürün bozuk yahut kusurlu olursa satıcı ile iletişime geçebilmelisiniz.
  • Adı bilinmeyen sitelerden alışveriş yapmamanızı öneriyorum. Bu tarz bilinmeyen sitelerde ürünlerin fiyatı neredeyse yarı yarıya olur evet ancak kart bilgilerinizin ele geçirilme tehlikesi bir nebze de olsa söz konusudur.
  • Alışverişi tamamlayıp ödeme aşamasına geldiğinizde ise eğer ki ödeme şekliniz kart ile olacaksa bilgilerinizi girdikten sonra sayfanın en alt kısmında bulunan ‘’ bilgilerimi gizle ‘’ butonunu da işaretlemeyi unutmayın.
  • Kapıda ödeme seçeneği olmayan siteler dolandırıcı olabiliyorlar. Amman dikkatli olun. Bu siteler kart bilgilerinizi aldıktan sonra tüm paranıza el koyabilir hatta mı hatta işlem yürütüp evinize haciz gelmesine kadar yol açabilirler.
  • Alışveriş yapacağınız herhangi bir siteye kart bilgilerinizi, TC kimlik numaranızı yahut telefon numaranızı girecekseniz ilk olarak sitenin sol üst tarafında bulunan kilit işaretine dikkat etmelisiniz. Kilit işaretine tıkladığınızda ise ‘’ bağlantı güvenli’’ yazısına  dikkat ettikten sonra hemen bir alt kısmında bulunan ‘’sertifikalı’’  kısmına da dikkat etmelisiniz. Eğer ki bu bahsettiğim 2 madde de var ise o siteye bilgilerinizi rahatlıkla sunabilirsiniz.

i̇nternetten alisveris yaparken dikkat edilmesi gerekilen noktalar - İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar

  • Şu üründe %75 indirim var deyip bizleri kandıran sitelere karşı gardınızı çoktan almış olmalısınız. Daha doğrusu gözünüzü açık olması gerekiyor. Çünkü biliyoruz ki aslında bahsedilen kadar bir indirim söz konusu değil, alıcının gözünü doyurup ürünü satabilmek için yapılan bir taktik sadece.
  • İnternetten alışveriş yaparken bir diğer hata yapmamanız gereken husus ise ‘’ sepette 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! ‘’ sözüne inanmamanızdır. Örneğin; 50 TL toplam tutarı olan ürün veya ürünler aldınız diyelim. Kargo tutarı ile birlikte ödeyeceğiniz toplam tutar 50 ile 70 TL arasında olacaktır. Gönderen firmanın kargo ücretine göre değişiklik gösterebilir tabii ki. Ama bir de bu söze kanıp sepetteki ürünlerin toplam fiyatını sırf 10-20 TL vermemek için 100 TL toplam tutara ulaştırdığınızı düşünelim. Bu durumda 50 TL ücret ödeyecekken 100 TL ödeyeceksiniz, hem de hiç yok yere. Tabii yine de seçim sizin, 10-20 TL fazla versem neyimi kaybederim diyorsanız dediklerimin çok da bir anlam ifade etmediğini söyleyebilirim sizler için.i̇nternetten alisveris yaparken dikkat edilmesi gerekilen noktalar 1 - İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar
  • Son olarak ise internet üzerinden 2. El eşya almamanızı öneriyorum. Elden olarak aldığımızda bile bazı sıkıntılarla karşı karşıya kaldığımız kaçınılmaz bir gerçek. İnternet üzerinden 2. El eşya aldığımızda ise yine kandırılmamız an ve an meselesi. Günümüzde dolandırıcılık çok yaygınlaştı ve her an çok tedbirli bir şekilde hareket etmeliyiz.

Dolandırıcılık Suçu, Şartları ve Cezası

Teknoloji çoğu noktada hayatımızı kolaylaştırırken bazı noktalarda ise olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabileceğimiz durumları beraberinde getiriyor. Teknoloji ile çok içli dışlı bir bireyseniz ne kadar dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur zaten.

Sağlıcakla kalın…

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz