Herkese merhaba! Enes ben. Yaklaşık 1,5 yıldır İstanbul ve farklı şehirlerde bulunan, gidip deneyimlediğim ücretli ve ücretsiz kamp alanlarından bahsedeceğim.

Umarım sizler için yardımcı bir yazı olur.

Keyifli okumalar

Belgrad Ormanları – Bahçeköy – Sarıyer – İSTANBUL

Belgrad Ormanları
Belgrad Ormanları

İstanbul’un içerisinde ama bir o kadar da dışarısında kalan ücretsiz kamp alanı. İçerisinde bir şeyler alabileceğiniz bir işletme maalesef ki yok. Dolayısıyla alışverişlerinizi dışarıda yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Piknik alanlarında tuvaletler var, akşam belirli bir saatten sonra kapatılıyor. Araç ile girecekseniz otopark ücreti mevcut. Yaya giderseniz herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Kamp Alanında akşam belirli bir saate kadar restoranlar mevcut; piknikçiler de hafta sonu oldukça aktif ve yoğun bir şekilde orada oluyor, siz ormanın derinliklerinde kamp yapın böylece kimsecikler sizi rahatsız etmeyecektir. Hayvan dostlarımız oldukça fazla, onlara da bir kap su ve biraz yiyecek bırakmayı unutmayalım.  Bentlerin yanlarında kamp atmak oldukça keyifli fakat kurbağa dostlarımızın sesi biraz rahatsız edici olabiliyor ilerleyen saatlerde ☺ Ayvad Bendinin bulunduğu yerde kamp yapabilirsiniz, bendin hemen arkasındaki ormanlık alanda veya Belgrad’ın istediğiniz herhangi bir köşesinde… Burada en önemli nokta şu; çok sık ağaçlık bölge olduğu için lütfen ateş yakarken oldukça dikkatli olun ve söndürmeden gitmeyin. Çöplerinizi lütfen bırakmayın. Doğayı nasıl görmek istiyorsak öyle bırakalım. İstanbul Hacıosman metro durağından 42HM ile Belgrad Ormanı Bahçeşehir girişinde inip kendinize güzel bir yer bulmak için daha ne bekliyorsunuz! Haydi çantanızı hazırlayın ve bu hafta sonunu doğada geçirin 🙂

Giritli Çiftliği – Garipçe – Sarıyer – İSTANBUL

Giritli Çiftliği
Giritli Çiftliği

Hacıosman metro istasyonundan 150 ye binip yarım saat sonra 10 dk. yürüme mesafesinin ardından kamp alanına gelebilirsiniz. Dere gıdanın yanındaki yokuşu takip ederseniz 10 dk. yürüyüşten sonra kendinizi alanda bulabilirsiniz. Burası benim alternatif kamp alanım. Normalde güzel bir hafta sonu kahvaltı ve piknik organizasyonu yapılabilecek bir alan fakat arazi müsait olduğu için hem küçük etkinlikler hem de bireysel kamplar için oldukça müsait bir yer. Kişi başı 25 TL. Tuvaleti, bulaşık alanı olan ve işletmesinde de yemeklerinizi halledebileceğiniz bir kamp alanı. İnternet sitelerinden veya Instagram hesaplarından mekânı incelemenizi tavsiye ederim. Gitmeden önce mutlaka arayın çünkü hafta sonları çeşitli organizasyonlara kiralanıyor. Yürüyüş alanları ve çok güzel manzaralara ev sahipliği yapan Garipçe’nin en orta noktasında bulunuyor. Gitmenizi tavsiye ederim. İşletme sahibi Ali Bey’e selamlarımı iletirseniz oldukça yardımcı olacaktır. ☺ İşletme akşam en geç 23.00’da tamamen kapatılıyor ve alanda yalnızca sizler kalıyorsunuz. Restoranın arka kısmında kalıyor kamp bölümü; kapandıktan sonra da lavaboyu kullanabilirsiniz. Yeni 1 adet bungalov seçeneği eklenmiş; bu kış bungalov sayısını artırıp kamp alanı düzenleyecekmiş, Ali Bey’den son haberlerini daha yeni aldım. Giderseniz keyifli kamplar dilerim.

Çöplerinizi lütfen bırakmayın. Doğayı nasıl görmek istiyorsak öyle bırakalım. Hayvan dostlarımız oldukça fazla, onlara da bir kap su ve biraz yiyecek bırakmayı unutmayalım.

Ballıkayalar – Gebze – KOCAELİ

Ballıkayalar
Ballıkayalar

Özel araç ile Üsküdar’dan 55 km. Benim için oldukça büyük hayal kırıklığı olan bir kamp alanı oldu. Sabah uyandığımda, çadırımın kapısının önü dahil her yer yüzlerce piknikçi aile ile doluydu. Buraya gidecek olursanız sadece kanyonda yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Bir de Kanyonun içerisinde 2-3 çadır kurmak için alan var; boş ise orada kalabilirsiniz fakat kamp alanı diye gösterilen yerde sakın kalmayın. İşletmeler, kamp alanına araçla 10 dk. mesafede. İşletme içerisinde su, odun ve kömür alabileceğiniz bir yer var sadece. Kanyonda yüzebilir, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Kamp ücreti 20 TL – asla hak edilen bir ücret değil. Tuvaletlere tuvalet demek için bin şahit lazımdı. Ben temmuz ayında gittim, oldukça kötü durumdaydı.  Araç otoparkı için de ayrıca 10 TL alınıyor.

Şile – Sahil Kampı – İSTANBUL

Şile
Şile

Şile Ağva otobüsleri ile son durakta inip 10 dk. yürüme mesafesinde.

Sanırım artık burayı bilmeyenimiz yoktur. Birçok konaklama seçeneği ile şu sıralar İstanbul’un gözdesi olan bir kamp alanı. Yürüyüş, yüzme ve Survivor parkurunda eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz oldukça geniş bir araziye sahip bir işletme. Benim gözümde her konuda + puanlar toplayan bir yer. Kamp alanı ücreti şu an kendi çadırınız ile 80 TL, kiralık çadır 2 kişi 300 TL.  Bunların dışında Bungalov, Açelya bungalov, Hobit ev olarak farklı konaklama seçenekleri de mevcuttur. Bir kez olsun mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Fiyatları biraz yüksek fakat bekleneni karşılıyor. İşletmede bütün ihtiyaçlarınızı giderecek her şey mevcut. Gitmeden önce sitesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor zira yer bulmak oldukça zor. Güzel kamplara ☺

Ağva Sahili – Kumsal Kampı – İSTANBUL

Ağva Sahili
Ağva Sahili

Sırt çantalı gezen dostlarımız için bir hayli önemi olan ücretsiz kamp alanlarından biri. Ağva Sahili; kumsalda denizin sesi, gece yıldızların eşsiz manzarası ile bir güne başlayıp sonlandırmak adına vazgeçilmez bir kamp alanı benim için.  Özellikle ulaşımı toplu taşıma araçları ile olan yerler her daim daha cazip gelmiştir birçoğumuza. İşte burası da öyle bir yer. İstanbul Üsküdar’dan Şile Ağva otobüsleri ile 16 TL karşılığında, yaklaşık 3 – 3,5 saat sonra Ağva merkezde inip yaklaşık 5 dk. yürüme mesafesinden sonra alanda olabilirsiniz. Olabildiğince uzun bir sahile sahip olan bu alanda, jandarma veya işletmeler ile herhangi bir sorun yaşamamınız adına kamp için sahilin sonlarını tavsiye ederim. Tuvalet kullanımı için sahilin başlangıç noktasında ücretli kamp alanları mevcuttur. Merkezde alışveriş yapabileceğiniz birçok yer var. Ateş yakabilir, çayınızı ve marshmallowunuzu kızartabilirsiniz. Gidenlere şimdiden huzurlu kamplar dilerim.

Lütfen ateş yakarken oldukça dikkatli olun ve söndürmeden gitmeyin. Çöplerinizi lütfen bırakmayın. Doğayı nasıl görmek istiyorsak öyle bırakalım. Hayvan dostlarımız oldukça fazla, onlara da bir kap su ve biraz yiyecek bırakmayı unutmayalım.

Kilimli Koyu – Ağva/Şile – İSTANBUL

Kilimli Koyu
Kilimli Koyu

Otostop ile ulaşımı oldukça rahat, ben bu şekilde Ağva sahilden gitmiştim. Kamp alanına gittiğimde büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Her yer içki şişeleri ve çöplerle doluydu; bu da beni oldukça üzmüştü açıkçası ve kamp yapılabilecek alan fazlasıyla doluydu, bu yüzden kamp kurmadan geri döndüm. Sonbaharda gidilirse belki daha boş ve huzur verici olabilir. Yazın oldukça kalabalık fakat koy o kadar güzel ki gittiğinizde kendinizi denizin derinliklerine bırakmamak için kendinizi zor tutacaksınız. Ücretsiz kamp alanı ve yüzme alanı. Etrafında işletme yoktu. Merkezden alışverişinizi yapmanızı tavsiye ederim. Özel araç ile Üsküdar’dan 95 km. mesafede bulunmaktadır.

Lütfen ateş yakarken oldukça dikkatli olun ve söndürmeden gitmeyin. Çöplerinizi lütfen bırakmayın. Doğayı nasıl görmek istiyorsak öyle bırakalım. Hayvan dostlarımız oldukça fazla, onlara da bir kap su ve biraz yiyecek bırakmayı unutmayalım.

Karacaköy Plajı – Ağva/Şile – İSTANBUL

Karacaköy Plajı
Karacaköy Plajı

Üsküdar’dan 97 km.  Otostop ile Kilimli Koy’dan geçmiştim, yaklaşık 15 dk. sürmüştü yol. Koy muhteşem bir yapıya sahip. C şeklinde bir kumsal, harika gün batımı ve sessizliğin en huzur verici anlarıydı orada kaldığım gece hissettiklerim. Geçen sene kamp ve plaj kullanımı 50 TL idi. Tuvalet oldukça kötüydü – birçok kamp alanında yaşadığımız sorun ☹ Bu yıl belki iyileştirme yapılmıştır. Kahvaltı veya akşam yemeği için alışveriş yapacak işletmesi vardı koyun. Fiyatları da ortalama türdendi. İstanbul’a yakın ve hafta sonu gitmek için oldukça uygun bir yer. Denizi oldukça temizdi.

Lütfen ateş yakarken oldukça dikkatli olun ve söndürmeden gitmeyin. Çöplerinizi lütfen bırakmayın. Doğayı nasıl görmek istiyorsak öyle bırakalım. Hayvan dostlarımız oldukça fazla, onlara da bir kap su ve biraz yiyecek bırakmayı unutmayalım.

Ağva Seferoğlu Kamp – Ağva/Şile – İSTANBUL

Ağva Seferoğlu Kamp
Ağva Seferoğlu Kamp

Katıldığım bir organizasyon sayesinde keşfettiğim bir yer. Yine Üsküdar’dan toplu taşıma ile kamp alanının önüne kadar gidebilirsiniz. Kişi başı en son 20 TL idi. Gitmeden önce iletişim numaraları ile rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Kiralık çadır, bungalov da bulunmaktadır alanda. Aile işletmesidir ve oldukça yardımcı oluyorlar. İlk kez kamp yapacaksanız kesinlikle tavsiye ederim. Orman ve sahil yürüyüşü yapabilirsiniz. İşletmede gıda satışı mevcut. Ateşinizi yakıp kendiniz de yemeklerini organize edebilirsiniz. Kadın başına gidilebilir 😉

Lütfen ateş yakarken oldukça dikkatli olun ve söndürmeden gitmeyin. Çöplerinizi lütfen bırakmayın. Doğayı nasıl görmek istiyorsak öyle bırakalım. Hayvan dostlarımız oldukça fazla, onlara da bir kap su ve biraz yiyecek bırakmayı unutmayalım.

Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

9 Yorum

  1. Şundan bir kaç hafta önce kamp için çok niyetlendim ama kafama göre bir yer bulamadım. Sonra bir de yağmurlar felan da başlayınca, bütün hevesim kaçtı. Ama önümüzde ki yaz, muhakkak bu planımı devreye alacağım.

  2. şile sahil kampına geçen sene arkadaşlarımla kendi çadırlarımızı alıp gitmiştik. Temmuz ayı olmasına rağmen yanınıza kalın birşeyler almanızı tavsiye ederim çünkü sabaha karşı çok serin bir hava sizi bekliyor olacak. Denizi de sanılanın aksine çok fazla dalgalı değildi ama yüzmeyi çok iyi bilmiyorsanız fazla açılmanızı kesinlikle tavsiye etmem akıntısı biraz fazla. tabii akşam diğer kampçı arkadaşlarla yapılan o keyifli muhabbetin tadı hala damagımda.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz