Ev fiyatları çok artsa da acaba yatırımcıların İstanbul’da daire satın alma talepleri de artıyor mu? İstanbul satılık daire hatta diğer büyük şehirlerimizden İzmir satılık daire talepleri de her geçen gün artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerimizde ev sahibi olmak günümüzde çok önemli bir duruma geldi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan emlak sektörü talep artışı, etkisini Türkiye’de de gösteriyor. Bu sebeple de İstanbul, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. İstanbul’da daire, ev, ofis veya villa tipi rezidans satın almak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılar birbirleriyle rekabet halinde. Yatırımcıların sağlam adımlar atabilmeleri için bu adımların farkında olmaları ve bu bilinçle süreci devam ettirmeleri gerekmektedir.

Yatırımcılar İstanbul’da ev almadan önce şehrin tarihi ve sosyal dokusunu ve bu dokuların çeşitliliğini bilmesinde fayda var. Yatırımcılar gayrimenkul sektörüne girmek istedikleri şehri bilirlerse bu durum yatırım açısından büyük getiriler sağlamaktadır.

İstanbul'da Daire Satın Alma Talepleri Artıyor mu?
İstanbul’da Daire Satın Alma Talepleri Artıyor mu?

Ayrıca yatırımcıların konutla ilgili ilk hamle için doğru zamanı öngörmeleri gerekmektedir. Öngörebilmek için gayrimenkul sektörü ile ilgili güncel haberleri takip etmek gerekiyor. Satın almak istediği evin civarından metro hattı geçecek mi, hastane vb. kritik binalar açılacak mı, hatta Kanal İstanbul’un etkisi bile iyice takip edilmelidir.

Bilinçli yatırımcılar gayrimenkul sektöründe atacakları sağlam adımlarla süreci daha hızlı ve kolay hale getirebilirler.

İstanbul Ticaret Odası, gayrimenkul sektörünü ve yatırım süreçlerini anlatmak, uluslararası yatırımcılara Türkiye’de yatırım yapmanın yolunu göstermek isteyen İstanbul Gayrimenkul Edinme Rehberi Emlak Satın Alma Rehberi: İstanbul) yayınlamıştı. Kılavuz, altı yabancı dilde de yayınlanmıştı. Böylece ülkemizde gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancılarda da bu kaynaklardan faydalanabilirler.

Yurtdışı Gayrimenkul Tanıtma Derneği’nin de katkılarıyla hazırlanan rehberin, İstanbul’un yatırım fırsatlarını geniş bir yabancı yatırımcı kitlesine ulaştırması planlandı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdağiç, Türkiye’deki gayrimenkul fırsatlarının, yabancı yatırımcıların doğru ve anlaşılır bir şekilde hedef dizini açıklamasında öncü hazırladıklarını dile getirdi.

İstanbul'da Daire Satın Alma Talepleri Artıyor mu?
İstanbul’da Daire Satın Alma Talepleri Artıyor mu?

Geçen sene pandemi sebebiyle konut satışlarında sadece %10’luk bir düşüş görülürken, gayrimenkul piyasasında rakip olarak görülen pazarlarda %70’lere varan kayıplar yaşandığını söyledi. Bu sene ise tahminlere göre yabancı uyruklulara gayrimenkul satışında 2021 yılında yeni bir rekor kırılacak. Türkiye’de en çok emlak alıcısı İran, Irak ve Rus vatandaşları. Listede ilk sırada İran, ardından Irak ve Rusya geliyor.

Özetle, İstanbul’da daire satın almak isterseniz, geçmiş rakamları, satın alacağınız evin bölgesinin özelliklerini, fırsatları iyice analiz etmeniz tavsiye edilmektedir. Bir sonraki yazımızda, pandemi sürecinde gayrimenkul sektöründe insanların büyük bir ihtiyacını karşılayan kiralık villa seçeneği için faydalı bir içerik paylaşacağız.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz