Sanatın merkezi denildiğinde akla ilk gelen şehir kuşkusuz, tüm dünyanın gözdesi olan İstanbul‘dur. Her yıl yaz kış binlerce yerli yabancı turisti ağırlayan bu nadide şehir, birçok sanat galerisi ile görülmesi gereken muhteşem yerlerden biridir.

İstanbul’daki sanat galeri arasında önemli bir yer tutan Arter Sanat Galerisi, tarihi bir konakta bulunur. Antika eşyaların ve sanat eserlerinin sergilendiği uluslararası Arter Sanat Galerisi İstiklal caddesi üzerinde yer alıyor.

Beyoğlu’nda, İngiliz Mimar Achille Manoussos’un 1893 yılında inşa ettiği bir binanın içerisinde bulunan Pera müzesi ise birçok önemli esere ve koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’daki Sanat Galerileri – Ulusal Galeriler

İstanbul'daki Sanat Galerileri - Ulusal Galeriler
İstanbul’daki Sanat Galerileri – Ulusal Galeriler

Türk ve yabancı sanatçıları uluslararası bir platformda temsil eden ilk sanat galerisi unvanına sahip olan C.A.M 1992 yılında Beyoğlun’da kuruldu. Modern ve orijinal bir tarz ile sanat severlerin ilgisini çeken C.A.M yerli ve yabancı birçok sanatçının eserini içerisinde barındırıyor.

Yine Beyoğlu’na bulunan ve C.A.M gibi modern bir tarz içerisinde birçok sanatçının eserlerini sergileyen İstanbul Modern sanat galerisi, şehrin en ünlü galerileri arasında yerini alır.

Asmalı mescitte bulunan galeri birçok ünlü sanatçının koleksiyonunun yanı sıra resim, fotoğraf ve sosyal alanlara da ev sahipliği yapıyor. Tophane’de bulunan PG Art  Gallery ise ünlü olan sayısız Türk sanatçısının eşsiz eserlerini sergiliyor.

Art On İstanbul ve Galeri New

Art On İstanbul ve Galeri New
Art On İstanbul ve Galeri New

2011 yılından bu yana koleksiyoner Nil Duran ve Oktay Duran tarafından kurulan galeri, Beyoğlu Pera’da yer alıyor.

Yenilikçi, yaratıcı ve modern tarzı ile ön plana çıkan Art On İstanbul sanat galerisi, dünyaca ünlü birçok sanatçının yanı sıra Onur Mansız ve Canan Dağdelen gibi isimlerin eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Galeri Nev ise 1987 yılında kurulmuş ve kurulduğu tarihten bu yana hem İngiliz hem Türk sanatçılarının ünlü eserlerini sergilemiş çok ünlü ve köklü sanat galerisidir. Galeri Nev, Erol Akyavaş’tan, Alev Ebuzziya’ya, Nejad Devrim’den Tayfun Erdoğmuş’a kadar dünyaca ünlü birçok sanatçının muhteşem eserlerini sanatseverler ile buluşturuyor.

Böylece İstanbul’daki Sanat Galerileri konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz