Kapadokya ismi bu bölgenin ilk çağdan kalma isimlerinden bir tanesidir. Kapadokya bölge olarak Nevşehir merkezden itibaren Aksaray ve Kayseri’ye kadar uzanıyordu. Dolayısıyla bu bölgeler çok eskilerden beri gerek konumu olsun gerek tarihi önemleriyle olsun çok önemli kültür ve inanç turizmi bölgelerindendir.

Ben metropol şehir aşığı bir insan olmama rağmen sanırım beni Kapadokya‘ ya bıraksanız bir ömür yaşarım. Benim için aşk şehri Kapadokya‘ dır…

Balon turuma geçmeden önce Kapadokya‘ ya gitmeden Nevşehir‘ deki diğer güzelliklere birazcık değineceğim.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye’de İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak bölümünde yer alıyor.

Muşkara adlı bir köy iken, adını Farsça “yeni” anlamına gelen nev’den almıştır ki  6429 sayılı yasa ile 20 Temmuz 1954 tarihinde il olmuştur.

Göreme Açık Hava Müzesi:

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Geçmişin izlerini taşıyan müze, Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılmıştır. Bin yıl kadar eğitime devam eden müzede;  şapel, yemekhane, kilise, mutfak, manastır gibi alanlar yer alır.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi:

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi
Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki en sık ziyaret edilen mekan, üç avludan oluşur, Etnografya Müzesi olarak hizmete girmiştir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri:

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

85 metre derinliğinde olan en derin ve en geniş yerleşim alanlarından biridir. Sekiz katlı ve içerisinde; ahırlar, mutfak, okul ve yemekhane yer alır. O zamanlarda yaşayan insanların boyu kısa olsa gerek ki çoğu yerde eğilerek ilerliyorsunuz. Ayrı bir atmosferi olduğu kesin.

Vadileri, kiliseleri ve yer altı şehirleriyle muazzam bir güzellik şehridir.

Şimdi gelelim BALON TURU maceralarımıza…

Kapadokya

Pers dilinde GÜZEL ATLAR ÜLKESİİİİİ

Başta şunu söylemek isterim ki, ” Benim yükseklik korkum var, balon da eksik kalsın” demeyin. Tamam korkuyorsunuz fakat binmek zorunda değilsiniz. Erken kalkıp balonların ufka yükselişini izlemek bile ha ri ka 😀

Haydi başlayalım;

Bu balonun mekanizması neymiş?

Balon ısınan hava ile yükseliyor. Sıcak hava balonu iki kısımdan oluşur: Yanmayan kumaştan kubbe ile turistlerin ve pilotun bulunduğu sepet bölümü. Pilot sepetin orta bölgesinde yer alan özel bölgede duruyor ve balonun yükselmesini ve alçalmasını ısıyı değiştirerek ayarlıyor. Sıcak hava balonunda motor yoktur. Bu nedenle yatay şekilde ilerleme rüzgar ile sağlanıyor. Yani rüzgar nereye eserse siz de oraya gidersiniz. Çok sempatik ve öz güveniyle bizi rahatlatan pilotumuza bu yazıyla teşekkür ediyorum.

Tabi balonun hazırlanması oldukça emek isteyen bir iştir. Yer ekibinin emeğine sağlık, hazırlanışını izlediğimiz için sabahın köründe o koşuşturma, uğraşlar başlangıç böyleyse bu serüvende çooook eğleneceğiz dedirtiyor.

kapadokya balon turu rehberi 4 - Kapadokya Balon Turu Rehberi - Turlar, Fiyatlar ve İpuçları

Bu arada hava şartına göre turlar ertelenebiliyor.

Üç kafadar; babam, annem ve ben gün doğmadan firmaya gittik, orada bir kaç değil yüzlerce fotoğraf çekindik.

Sonra servisle balona bineceğimiz alana gittik. Balonların hazırlanışını seyrettik ve yine yüzlerce fotoğraf çekindik.

Balon hazır olunca bindik ve onlarca balon beraber uçuşa geçtik. Biraz korku olunca yüz değil de onlarca fotoğraf çektim diyebilirim.

Peki bu balonlar gerçekten tehlikeli mi?

Öncelikle ucuz diye bilinmedik firmaları tercih etmeyiniz. 20′ den fazla tanınan firma var ve aşağı yukarı hepsinin fiyatı aynı. Pilotu deneyimliyse hiç bir sıkıntı yok. Zaten Sivil Havacılık izniyle uçuş gerçekleşiyor. Korktum dediysem ilk defa deneyimlediğim için bir endişem vardı o da bir dakikalık falan. Çünkü ben her anımı keyifli yaşamayı ilke edinmiş bir insanım. Hele de önceden iyice araştırdığımız firma ve pilot varken korkulacak bir durum olmuyor. O yüzden evhamlanmayın ve Masal Diyarı bu yeri bir de göklerden izleyin.

Düşünsenize uçak gibi camları bölme bölme olan bir hava aracı değil rüzgarını hissettiğiniz bir cennet aracı ne kadar korkunç olabilir? Yaklaşık bir saat süren 10-15 karakterli bir Peri Masalı…

Yavaşça yükseliyorsunuz ve elinizi uzatsanız ağaçlara dokunacakmışçasına bir his, Erciyes dağının silüeti, tüm Kapadokya ise ayaklarınızın altında muazzam bir görsel şölen ve masalın sonunda Katılım Sertifikası, alkolsüz şampanyalar, ikramlarla kutlama.

MUTLU SON!

Gezinin sanırım tek yerlisi bizdik ama ortam şahane, dilini hiç anlamadığım insanlarla şakalaşmalar, kahkahalar da bizim gibi havada uçuştu.

Asla pişman olmayacağınız bir tur olur. Benim için yamaç paraşütünden sonraki en iyi aktivitemdi. Tavsiye ediyorum…

Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

8 Yorum

  1. Eşimle Hep gitmeyi planlıyoruz hep bir aksaklık. Piyasa şartları düzelince kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden.

  2. Daha gitmek kısmet olmadı. Sosyal medyada duyduğum kadarıyla döviz cinsi ile ücretlendiriliyormuş. Umarım bizede bir gün nasip olur.

  3. Çok fazla arkadaşım gitti. Yaptılar balon turu. Tadına doyamadıklarını ballandıra ballandıra her defasında anlatırlar. Bize henüz nasip olmadı. Ancak Enes hocam bu makalenizi okuyunca insan kendisini Kapadokya da balon turu yaparken hissediyor adeta. Zira son derece kaliteli sürükleyici ve başarılı bir şekilde yazmışsınız. Bunun için ayrıca tebrik ediyorum.

  4. Bir Nevşehirli olarak herkesin gidip görmesi gereken bir yer. Sabahları ayrı bir güzel gün batımı çok daha güzel olan güzel atlar şehri.

  5. Kapadokya’ya gidip bu balonlara binme hevesim hala geçmiş değil. İşten güçten başımı kaldırabilirsem eğer balonlara binerek kendime güzel vakit ayırmak istiyorum

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz