Hayat kargaşası içerisinde kendimize vakit ayırmayı unuttuğumuzu fark ettim. Bu konu ile ilgili gözlem ve düşüncelerimi de sizlerle paylaşmak istedim.

Hayatın Bizi Yönlendirmesi

Küçüklükten beri bizleri aman şunu yapma aman bunu yapma diye büyüten ebeveynlerimiz…
Bunun yanında eğitim hayatımızda yaşadığımız zorluklar ve bunların bizlere kattıkları zorluklar da kaçınılmaz. Hayat bizleri oradan oraya sürüklerken unuttuğumuz bir şey var; kendimiz

Hayat bizleri oradan oraya sürüklerken, kendimize bencillik ediyoruz. Nasılız, neye ihtiyacımız var gibi soruları kendimize hiç yöneltmiyoruz. Herkesten çok kendimize kendimizin iyi gelmesi gerek ne yazık ki unutuyoruz bunu. Hep aman o üzülmesin, aman buna zarar gelmesin, aman şu şöyle olmasın diye çabalayıp duruyoruz. Biz buna kısacası kendinden çok başkasını düşünenler topluluğu diyoruz.

kendine i̇yi bak 1 - Kendine İyi Bak

Okula ilk başladığımız zamanlarda girdiğimiz ortamı ve gördüğümüz insanları yadırgıyoruz. Tanımak için çabalıyoruz falan, aslında bize en çok zarar verecek şeye iyi niyetle yaklaşıyoruz ama farkında değiliz. E ne de olsa ilkokulluyuz daha 🙂

Hayat bu inişleri ve çıkışları olan bir yol. Bizler bu yolda hakimiyetimizi ne kadar koruyabilirsek o kadar da güzel ilerliyor hayatımız.

Kendime Gelecek Olursam

Şahsen, ortama kolaylıkla ayak uyduran ve insanlara çabuk alışan bir yapıya sahibim. En çok da bu yönümü severler hatta 😉

Eğitim hayatım boyunca da elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Yukarıda da dediğim gibi o zamanlarda birçok arkadaşım gibi zorlansam da sonradan sonraya alıştım.

Sınav süreci başlayınca zaten kafamızı ovuştura ovuştura ders çalışıyoruz. Gözlemlerimde rastladığım ilginç bir şeyi de paylaşmak isterim sizlerle; Sınav haftasındayız, sınıfta bir arkadaşım vardı. Her teneffüs test çözerdi ders falan çalışırdı. Bir gün yanına gidip “ Daha önce sınava çalışmadın mı niye şimdi çalışıyorsun “ diye bir soru yöneltmiştim. O da bana: “ Hayır çalışmadım. Son güne bıraktım o yüzden şimdi çalışıyorum ” şeklinde cevap vermişti. Hayatta da hep böyle yapıyoruz aslında, her şeye geç kalıyoruz. Çalışmaya, okumaya, gezmeye, keşfetmeye, sevmeye ve sevilmeye….

Arkadaşımın verdiği cevap karşısında hayatımı bir hayli sorguladım o an. Hayatta meğer geç kaldığım ne çok şey varmış. Üzüldüm de aslında. Geçmişi değiştiremezsin ama gelecek için daha güzel şeyler yapabilirsin Enes dedim kendi kendime.

kendine i̇yi bak 2 - Kendine İyi Bak

Yine çok konuşmuşum ama kısa ve öz anlatmaya çalıştım düşündüklerimi. Hayatta her şeye vakit ayırırken kendimize ayırmıyoruz. Aslında başından kaybediyoruz böyle yaparak. Kendinize yine kendiniz iyi geleceksiniz dostlarım.

Gün içerisinde çok yoğun bile çalışıyor olsanız 5 dakikanızı kendinize ayırmanızı tavsiye ediyorum. “ben bugün nasılım, yapmak isteyip de yapamadığım bir şey oldu mu, kırıldım mı ya da bir konu hakkında içimde uhde kaldı mı” gibi soruları kendinize sorup cevaplayın. Artık kendimi başkasından çok kendini düşünenler’ topluluğuna katmış buluyorum.

Unutmayın ki aslında bir sürü insanın yaşadığı bu yerde yalnızız. Bu yüzden kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

9 Yorum

  1. Bazen bencillik çok güzel, hatta yeri geldiğinde muhteşem oluyor Enes kardeşim.
    Buna en güzel örneği şu şekilde veriyorum. Örneğin; uçağa bindiğimiz vakit hostesler durumu nasıl anlatıyor? Önce kendi canını kurtar, daha sonra yanındakileri. Dünya’ya geliyoruz, tek başımıza yaşıyoruz. Tek başımıza nefes alıyoruz, bir şey yediğimizde kendimizin karnı doyuyor, öleceğimiz zaman ise kimse bizim yerimize ölmüyor. Makalende dediğin gibi kendimizi düşünüp kimseyi umursamamak en doğru yöntem.
    Ben çok fazla düşünür, çok fazla kafa yorardım… inan Dünya’nın en ince düşüncesine sahip insanım diyebilirim. Bu yüzden kafamda egzama bir geçmedi, saçlarım döküldü, kendime gelmem yıllarımı aldı. Geç olsun, güç olmasın dedim… ve bu şekilde yaşamaya devam ediyorum.

  2. Kendini düşünmek her zaman mutluluğun sırrı olmuyor bazen başkasını düşünerekte mutlu olunuyor.

  3. kendimize iyi bakmak çok önemli bir konu. Konuyu okudum ve harika bir konu oldugunu diye bilirim elinize saglık. Abartısız begenerek okudum konunuzu.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz