Gelelim devrimizin en büyük sorunlarından birine. Kendini sevmek ya da sevmemek. Konuya farklı bir biçimde gireceğim. Bir robot tasarladığınızı düşünün, robotunuzun mekanizmasını oluşturmadığınız ve geliştirmediğiniz sürece işe yaramayacaktır. İnsanlarda böyledir bence.

Biz insanlar kendimizi geliştirmediğimiz sürece iyi yönde bir ilerleme kaydedemeyeceğiz maalesef ki. Hayatımızın güzel ilerlemesi ve mutlu olabilmemiz için başta kendimizi sevmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yine bir örnek vereceğim; Bir insanın kendine sunduğu sevgi, bir bitkiye verilen su gibidir bence. Canlanmamızı, güzelleşmemizi ve yeniden açmamızı sağlar. Kendimizi ne kadar çok seversek mutluluğa da bi o kadar yakın olduğumuz düşüncesindeyim. Ayrıca kendini sevmeyen biri aynı zamanda kendini keşfetmemiş biri demektir.

Bu konu ile ilgili YouTube videom.

Kendimizi Seversek/Sevmezsek…

Eğer ki kendimizi seversek sağlıklı bir ilişkimiz de olabilir. Çünkü kendini keşfetmiş bir insan az çok hayatta nelerden zevk alabileceğini bilir, benim gibi 🙂  Bunun sonucunda da gerek iş ilişkilerinde gerek özel hayatında karşısındaki kişinin isteklerini ve kafasında canlandırdıklarını kolayca anlayabileceğini ve konuşmasında daha da etkili olacağını düşünüyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi kendini sevmeyen birisi kendini keşfetmemiş demektir. Neticede kendini keşfetmemiş yani kendini tanımayan birisi de herhangi bir ilişkisinde kendini karşı tarafa açamaz ve ilişkisi olumsuz sonuçlanır. Yine gelgelelim bir konuya daha;  Kariyer. Evet, bir kişi kendini keşfetmemişse neyi sevip, neyi başarabileceğini bilemez. Bu da yanlış meslek seçimine ve daha sonrasında mutsuz ve başarısız bir ilerlemeyi beraberinde getirecektir. Demeyin ki kariyer ile kendini tanımanın ne alakası var. Aslında  kariyer direkt bu konuya bağlı.

kendini seviyor musun - Kendini Seviyor Musun?

Hangi konuda usta olduğumuzu bilmemizin, hangi işleri rahatlıkla ve severek yapabileceğimizi bilmemizin her zaman başarıyı ve ardında mutluluğu da beraberinde getirdiğini birebir yaşadım. Kariyer hayatıma başlarken kendimi tanıyor olduğuma emindim ve şu an yaptığım işi başarabileceğime emin olarak bu yola çıkmıştım. Bu yolda verdiğim emekler ve harcadığım zaman sonucunda başarıya ulaştım. Aslında başarının anahtarı kendini çok iyi tanımakla beraber başarıya ulaşmak için o yolda neleri feda ettiğimizdir. Sektörde işe başladığımdan beri zevk alarak bu işi yapıyorum. Ve yapmaya devam edeceğim.

Kapanış…

Hayatta tek değerli varlığımız kendimiz. Bu yüzden kendinize iyi davranmayı ve kendinizi çokça sevmeyi unutmamalısınız. Bir başka makalemde görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

9 Yorum

  1. Değersizlik duygusu günümünüz en büyük problemlerinden bir tanesidir. Birçok kişi kendisini sevmemekte ve kendisine değer vermemektedir.

  2. Mesela ben kendimi sevmiyorum ama aslında başarının anahtarı kendini çok iyi tanımakla başlar diye biliyorum.

  3. Kendini seven insanlar zaten fazlasıyla özgüvenli oluyorlar ve bu çok iyi bir şey. İnsan kendini tanıyıp kendinde ki cevheri fark ettiğinde zaten değişime giriyor ve hayatı olumlu yönde ilerliyor. Umarım bir gün herkes özellikle de kızlar için dileğimdir kendilerinin farklarına varırlar ve severler kendilerini. Kızlar siz çok değerlisiniz bunu hiçbir zaman unutmayın :))

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz