Kıymetli dostlarım aslında birçoğumuzun sorunu olduğunu bir konuya değinmek istedim. Bir iş yapacağımız zaman, ders çalışacağımız zaman hiç mi hiç isteğimizin olmadığı zamanlar oluyor. Kendimi nasıl istekli hale getirebilirim ya da ne yaparsam istekli olabilirim gibi sorularınıza birkaç taktik ile cevap vermek için iş başına koyuldum.

Bir işi yapmaya isteğiniz yoksa ve üstüne üstlük moraliniz bozuksa o işi yapmanız çok zordur. Benim size tavsiyem ise bu noktada yapacağınız işi biraz ertelemeniz olacak. Çünkü istek yerine getirilebilir ancak moral bir anda düzelmeyebilir. Moralinizin bozuk olması da yapacağınız işten, alacağınız verimi azaltır.

Moralimizi Nasıl Seviyede Tutarız?

Moralinizi seviyede tutabilmenin tek yolu kötü düşüncelerden uzaklaşmaya çalışmanızdır. Ben örneğin moralim bozuk olduğunda kötü şeyler kendimden uzaklaştırmaya çalışıp sevdiğim bir aktiviteye yönelirim hemen. Çünkü kendi isteğinizden önce moraliniz gelir. Moraliniz olursa isteğinizin de otomatik bir şekilde olacağı bir gerçek.

İstekli Olabilmenin Taktikleri

1)Plan Yapın

Kendinizi isteklendirebilmenin en güzel yollarından biri de plan bence. Çünkü plan yaptığınız zaman o işe başlayıp onu tamamlama isteği geliyor insanın içinden. Bir nebze de olsa ufak bir başlangıç gerisini getirecektir 🙂

kendinizi i̇steklendirin - Kendinizi İsteklendirin

2) Pomodoro Tekniğini Kullanın

Kendinizi istekli hale getirebilmenin bir diğer tekniği de pomodoro tekniği aslında. Başlarda sizi biraz zorlayacak ama azmetmeyi bırakmazsanız tekniğe alıştıktan sonra artık hoşunuza gidecek ve sürekli onu kullanmak isteyeceksiniz. Birebir denemiş ve sonucu gözlemlemiş birisi olarak anlatıyorum sizlere. Tekniğin ne olduğunu yahut nasıl uygulandığı hakkında bilgi sahibi değilseniz ‘’ Pomodoro Tekniği Nedir? ‘’ buradan göz atabilirsiniz. Daha önce anlatmıştım sizlere.

3) Kayıt Etmek

Yine kendinizi istekli hale getirebilmenin önemli bir noktası olduğunu düşündüğüm bu taktiği yapması çok zevkli.  Bunun için bir tane defter işimizi görür. Yaptığınız işi günbegün not tutun defterinize. Örneğin; ders çalışırken netlerinizi, eğer bir iş insanıysanız gün içerisinde çalıştığınız süreyi not edebilirsiniz. Her gün göz atmayı unutmamalısınız bu taktikte. Çünkü başarıyı getirecek olan bir diğer önemli nokta hırstır. Her gün defterinize baktığınızda daha iyisini yapabilirim ya da daha başarılı olabilirim diye düşüneceksiniz ve akabinde isteğiniz de en üst çıtaya ulaşmış olacak.

kendinizi i̇steklendirin - Kendinizi İsteklendirin

4) Başarınızı Göz Önünde Bulundurun

Bir öğrenci ya da iş sahibi bir birey olmanız bu makalemde hiçbir şeyi değiştirmiyor. Öğrenciyseniz aldığınız bir madalya, iş insanıysanız aldığınız bir plaketi ya da herhangi bir ödülü gözünüzün önünde bulundurun. Bu taktik başarınızı hatırlamanızı ve amacınızı unutmamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede isteğinizi de aşılayacaksınız.

kendinizi i̇steklendirin 2 - Kendinizi İsteklendirin

Başarının arkasından koşmayı isteyen birisi olmasanız makalemi buraya kadar okumuş olmazdınız. Ne dersiniz, bence tam da düşündüğüm gibi…

Başarı oturduğumuz yerden bize hazır olarak gelecek bir şey değil ve bu yüzden, onu yakalama yolunda kendimizi eğitmeliyiz. Bu makalemde ise sizi başarıya götürecek önemli bir madde olan ‘’ kendinizi nasıl isteklendirirsiniz’’ konusuna yoğunlaşmak istedim. Dilerim ki hayattaki gayenize bir gün ulaşırsınız. Kendinize cici bakın, sağlıcakla kalın 🙂

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz