Kilo aldıran yiyecekler, sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek ve ideal kiloya ulaşabilmek için mutlaka tüketmeniz gereken besinlerden biridir. Günümüzde kilo vermeye çalışan kişilerin çokluğu kadar, kilo almaya çalışan insanlarda oldukça fazladır. İdeal kilosunun beş kilo altındaki kişiler zayıf olarak adlandırılmaktadır ve ideal kiloya erişebilmek için kilo almak gerekir. Kilo aldıran yiyecekler tüketerek, ideal kilonuza çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Peki kilo aldıran yiyecekler nelerdir? Nasıl kilo alınır?

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Yağlı Süt

Yağlı Süt
Yağlı Süt

Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, günde en az yarım litre süt içmelisiniz. Yarım litre yağlı süt yaklaşık olarak 350 kalori barındırır ve herhangi bir tokluk hissi duymadan kilo almanızı sağlar. Gün içerisinde iki bardak şeklinde tüketeceğiniz yarım litre süt kısa sürede kilo almanıza yardımcı olabilir.

Pirinç 

Pirinç
Pirinç

Bir porsiyon pirinç pilavı yaklaşık olarak 450 kalori içerir ve kilo aldıran yiyecekler sıralamasındadır. Eğer günlük kalori ihtiyacınız 2,000 ise günde 3000 kalori alarak bir ayda 4-5 kilo alabilirsiniz. Pirinç de sizin kilo alma hedefinizi kısa sürede tamamlamanızı sağlayabilir. Günde iki porsiyon pirinç pilavını bir öğün yerine tüketebilirsiniz.

Ekmek

Ekmek
Ekmek

Ekmek, özellikle tam tahıllı olarak tüketilirse, sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olabilir. 100 gram ekmek yaklaşık 300 kalori barındırmaktadır. Bir tam somun ekmeğin 250 gram olduğunu düşünürsek, bir ekmeğin içinde 750 kalori bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ekmek tüketiminizi artırarak kısa sürede rahatlıkla 3-4 kilo alabilirsiniz.

Bitter Çikolata

Bitter Çikolata
Bitter Çikolata

Sağlıklı çikolata sınıfına giren bitter çikolata, kısa sürede kilo almanızı sağlayacak yiyeceklerden biridir. 100 gram bitter çikolata yaklaşık olarak 500 kalori içerir ve ara öğün olarak tüketilirse ciddi oranda kilo almanızı sağlayabilir. Her gün tüketeceğiniz 100 gram bitter çikolata ayda 2-3 kilo almanızı sağlar.

Tam Yağlı Yoğurt

Tam Yağlı Yoğurt
Tam Yağlı Yoğurt

Yoğurdun besin değerlerine baktığınız zaman, çok yüksek kalori içermediğini görürsünüz. Yoğurdun kilo aldırıcı etkisi porsiyon kontrolsüzlüğüdür. Yani yarım kilo yoğurdu farkına varmadan çok kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Örneğin bir çorba kaşığı yoğurt tam 30 gram gelir, yani sadece 3,5 çorba kaşığı yoğurt 100 gram eder ve siz farkında olmadan yarım kilo yoğurt tüketebilirsiniz. 100 gram tam yağlı yoğurt yaklaşık 65 kalori içermektedir. Yarım kilo yoğurt ise yaklaşık olarak 325 kalori barındırmaktadır.

Badem, Ceviz 

Badem, Ceviz
Badem, Ceviz

100 gram badem yaklaşık 650 kalori içerir ve gram başına en çok kalori içeren gıdaların başında gelir. Her gün tüketeceğiniz 50 ya da 100 gramlık badem porsiyonları kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olabilir. Sizlerde düzenli bir her gün badem yerseniz, bir ay içerisinde 3-4 kilo almanız olası olacaktır.

Yağlı Et

Yağlı Et
Yağlı Et

Kilo aldıran yiyecekler listemizin sonuncusu da ettir. Tavada pişmiş yağlı et gerçekten de çok yüksek kalori barındırıyor olabilir. Yağda pişmiş 100 gram et yaklaşık 250 kalori ihtiva eder ve yarım kilo et yaklaşık 1250 kalori içerir. Düzenli olarak tavuk, balık ve kırmızı et tüketerek ideal kilonuza sizlerde kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca et içerisinde her bir 100 gram porsiyona karşılık 15 ile 30 gram arasında protein içerdiği için aldığınız kiloyu sağlıklı bir şekilde korumanıza da yardımcı olacaktır.

Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

10 Yorum

 1. Günümüzde herkes kilo vermeye yönelirken, almak isteyenlerin de olduğunu unutmamak lazım. Bazılarında bu bir rahatsızlık olsa da bazılarında gerçekten çevredekilerin beğenisini kazanabilmek adına kilo vermek marifetmiş gibi gösteriliyor. Kilo kaybının hastalıklara yol açtığı gerçeğini unutmamak lazım.

 2. Bilgiler faydalı fakat uyarmak lazım fazla süt içildiğinde bazı kişiler böbrek taşına yol açabiliyor. Her şey kararında olmalı.

 3. Kilo almak istiyorum fakat alamıyorum. Çok zayıf değilim ama 5-10 kilo arası alabilirsem benim için çok iyi olacak. İnşallah burada bahsettiğiniz kilo almaya yarayan besinler benimde kilo almama fayda sağlar. Teşekkürler.

 4. Düzensiz beslenmekte kilo yapar bunlardan bazıları yiyorum ama yine kilo alıyorum alma sebebim ise tembel Tiroid hastalığımdan ama kila almak isteyenler için güzel paylaşım olmuş elinize sağlık.

 5. Beslenme ve özellikle kilo kaybı/alımı amaçlı beslenme stratejisi her zaman dilediğiniz gibi gitmeyebilir. Burada organik ürünlerin tercihiyle kendinizi çok daha keyifli bir yol haritası çizebilirsiniz.

  Firma bazında MVC Organic olarak odak alanlarımız içerisinde Organik Gıda hedefi başta olmak üzere, Organik Yem, Organik Yağ, Organik Gübre, Organik Tarım, Organik hayvancılık, Organik Besicilik, Organik Beslenme gibi konulara ilgi göstermekte ve araştırmalarımıza dahil etme çabasındayız.

  Doğal ve Organik bileşenleri kullanarak yaşam kaynağımız olan toprağı özümseyip, toprağa ve bitkiye döngüde saygılı davranarak katkı maddelerinden arındırılmış sertifikalı organik ürünler hedefliyoruz.

  Konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz veya fikir alışverişinde bulunabilirim derseniz bir mail kadar yakınınızda olduğumuzu bilmenizde fayda var 🙂

 6. En büyük sorunumuz ekmek yemek. Ekmeksiz doyduğumuzu hissedemiyoruz. Oilavla bile yiyoruz. Ekmeği kessek belki iyi olacak ama..

 7. Bu zamana kadar en etkili olan yöntem yulaf oldu benim için bunun yanında spor yaparsanız iştahınız açılacaktır.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz