Kilo aldıran yiyecekler, sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek ve ideal kiloya ulaşabilmek için mutlaka tüketmeniz gereken besinlerden biridir. Günümüzde kilo vermeye çalışan kişilerin çokluğu kadar, kilo almaya çalışan insanlarda oldukça fazladır. İdeal kilosunun beş kilo altındaki kişiler zayıf olarak adlandırılmaktadır ve ideal kiloya erişebilmek için kilo almak gerekir. Kilo aldıran yiyecekler tüketerek, ideal kilonuza çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Peki kilo aldıran yiyecekler nelerdir? Nasıl kilo alınır?

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Yağlı Süt

Yağlı Süt
Yağlı Süt

Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, günde en az yarım litre süt içmelisiniz. Yarım litre yağlı süt yaklaşık olarak 350 kalori barındırır ve herhangi bir tokluk hissi duymadan kilo almanızı sağlar. Gün içerisinde iki bardak şeklinde tüketeceğiniz yarım litre süt kısa sürede kilo almanıza yardımcı olabilir.

Pirinç 

Pirinç
Pirinç

Bir porsiyon pirinç pilavı yaklaşık olarak 450 kalori içerir ve kilo aldıran yiyecekler sıralamasındadır. Eğer günlük kalori ihtiyacınız 2,000 ise günde 3000 kalori alarak bir ayda 4-5 kilo alabilirsiniz. Pirinç de sizin kilo alma hedefinizi kısa sürede tamamlamanızı sağlayabilir. Günde iki porsiyon pirinç pilavını bir öğün yerine tüketebilirsiniz.

Ekmek

Ekmek
Ekmek

Ekmek, özellikle tam tahıllı olarak tüketilirse, sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olabilir. 100 gram ekmek yaklaşık 300 kalori barındırmaktadır. Bir tam somun ekmeğin 250 gram olduğunu düşünürsek, bir ekmeğin içinde 750 kalori bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ekmek tüketiminizi artırarak kısa sürede rahatlıkla 3-4 kilo alabilirsiniz.

Bitter Çikolata

Bitter Çikolata
Bitter Çikolata

Sağlıklı çikolata sınıfına giren bitter çikolata, kısa sürede kilo almanızı sağlayacak yiyeceklerden biridir. 100 gram bitter çikolata yaklaşık olarak 500 kalori içerir ve ara öğün olarak tüketilirse ciddi oranda kilo almanızı sağlayabilir. Her gün tüketeceğiniz 100 gram bitter çikolata ayda 2-3 kilo almanızı sağlar.

Tam Yağlı Yoğurt

Tam Yağlı Yoğurt
Tam Yağlı Yoğurt

Yoğurdun besin değerlerine baktığınız zaman, çok yüksek kalori içermediğini görürsünüz. Yoğurdun kilo aldırıcı etkisi porsiyon kontrolsüzlüğüdür. Yani yarım kilo yoğurdu farkına varmadan çok kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Örneğin bir çorba kaşığı yoğurt tam 30 gram gelir, yani sadece 3,5 çorba kaşığı yoğurt 100 gram eder ve siz farkında olmadan yarım kilo yoğurt tüketebilirsiniz. 100 gram tam yağlı yoğurt yaklaşık 65 kalori içermektedir. Yarım kilo yoğurt ise yaklaşık olarak 325 kalori barındırmaktadır.

Badem, Ceviz 

Badem, Ceviz
Badem, Ceviz

100 gram badem yaklaşık 650 kalori içerir ve gram başına en çok kalori içeren gıdaların başında gelir. Her gün tüketeceğiniz 50 ya da 100 gramlık badem porsiyonları kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olabilir. Sizlerde düzenli bir her gün badem yerseniz, bir ay içerisinde 3-4 kilo almanız olası olacaktır.

Yağlı Et

Yağlı Et
Yağlı Et

Kilo aldıran yiyecekler listemizin sonuncusu da ettir. Tavada pişmiş yağlı et gerçekten de çok yüksek kalori barındırıyor olabilir. Yağda pişmiş 100 gram et yaklaşık 250 kalori ihtiva eder ve yarım kilo et yaklaşık 1250 kalori içerir. Düzenli olarak tavuk, balık ve kırmızı et tüketerek ideal kilonuza sizlerde kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca et içerisinde her bir 100 gram porsiyona karşılık 15 ile 30 gram arasında protein içerdiği için aldığınız kiloyu sağlıklı bir şekilde korumanıza da yardımcı olacaktır.

Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz