GirişimcilikBak Bu Tutar!

Kripto Paralar

Öncelikle makale başlığını görür görmez akıllarınıza yakın geçmişte yaşanan talihsiz “THODEX” olayının geldiğini bilmek için medyum olmaya gerek yok. Thodex olayı bir haber niteliği taşıdığından ötürü konuya değinmeyerek önce gelin bu kripto paraların ne anlama geldiğine bir bakalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto paraları tıpkı bir dolar, euro veya sterlin gibi düşünebiliriz. Aynı bu dövizler (dolar, euro, sterlin) gibi gün içerisinde yükseliyor, alçalıyor ve kendisine bir grafik çiziyor fakat tek farkı kripto paraların “SANAL” döviz olması. Yani bugün bir dövizciye gittiğiniz zaman size gerçek kağıttan yapılmış para verebiliyor fakat kripto paralarda bu durum geçerli değil çünkü her şey sanal ortam yani internet üzerinden gerçekleşiyor.

kripto paralar 1 - Kripto Paralar

Kripto paraları genel hatlarıyla kafamızda şekillendirdiğimize göre şimdi bu kripto paraların neler olduğunu inceleyelim. İlk olarak herkesin aklına geldiği bir pizza diliminden milyonlarca liraya kadar yükselmiş olan ve kripto paraların atası olan Bitcoin’den(BTC) bahsedelim. Kısaltılmış hali BTC olan bu kripto paranın 31 Ekim 2008 tarihinde ilk bitcoin teknik dökümanı Satoshi Nakatomo tarafından yayımlanmıştır. Kurucusunun Satoshi Nakatomo olduğu ve Nakatomo’nun Japonya’da yaşayan 46 yaşında bir adam olduğu iddiaları ortaya sürülse de resmî  olarak hâlen kurucusu bilinmemektedir. 5 Ekim 2009 tarihinde BTC’nin ilk kuru yayımlanmış ve 1 doların 1,309,03 BTC’ye tekabül etmiştir. Şimdi ise 1 BTC = 54,160 dolara tekabül ediyor. Evet doğru düşünüyorsunuz 2009 yılında 1 dolara bitcoin almış olsaydınız şimdi 54.160 dolarınız olacaktı. Peki bitcoinin nasıl bu kadar kısa sürede devasa bir yükselişe geçtiğinin cevabını aramaya kalkışırsak tek bir sebep bulamayız çünkü bu yükselişin onlarca faktörü var. Örneğin; Short squeeze (sıkışma) , Xi Jinping’in Blockchain açıklaması, balina hareketleri, yatırımcı tavsiyeleri ve kehanetleri gibi birçok faktör bitcoinin hızla yükselmesine ve yatırımcıların odak noktası olmasına sebebiyet vermiştir.

Kripto Para Neleri Kapsar?

Pekâlâ, kripto paralar bitcoinden ibaret değil. Bitcoin’in yanı sıra Ethereum, LiteCoin , Dash, Zcash , IOTA ve Ripple’da kripto para türlerine örnek gösterebilir. Hemen hemen tüm yatırım sitelerinde kendine yer bulan ve adı “altcoin” olarak tanımlanan düşük piyasa değeri olarak geçen kripto paralar da var bunlara ; XRP, Doge, TLM, BTT olarak örnek gösterebiliriz. Adlarının “altcoin” başlığı altında toplanmasının nedeni bitcoine alternatif oluşturması ve bitcoine göre düşük piyasa değerlerinin olmasından geliyor. Elbette ki hepsinin bir tarihçesi ve hikâyesine var fakat sadece bitcoin’in kısaca hikâyesine ve tarihçesine değinerek tarih işini tadında bırakmak gerektiğinin kanaatindeyim çünkü sırada işin en önemli ve cazibeli kısmı olan ekonomi var.

kripto paralar - Kripto Paralar

Kripto Para İle Nasıl Alım-Satım Yapılır?

İnternet üzerinden arama yaptığınız zaman kripto paralar ile ilgili birçok yatırım, al-sat sitesine denk gelebilirsiniz. Burada reklam yapmamak adına herhangi bir site ismi vermeyeceğim. Bu sitelerin herhangi birine üye olduktan sonra yatırımlarınıza başlamadan önce kimlik doğrulaması yapmanız gerekiyor. Kimliğiniz site tarafından onaylandıktan sonra yatırım yapmaya veya al-sat yapmaya başlayabilirsiniz fakat eğer bu konuda henüz acemiyseniz yatırımcılar tarafından çok yüksek meblağlar ile işlem yapmamanız öneriliyor. Unutmayın ki her yatırım gibi kripto paraların da bir riski var. Paranızın katlanıp artma ihtimali kadar, “HİÇ” olma ihtimali de söz konusu.

Benim de kripto maceramı merak ediyorsanız “Zengin Olamadım” adlı makaleyi okuyabilirsiniz. İyi okumalar dostlarım.

Enes Tektaş

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Benzer Şeyler

5 Yorum

  1. Öncelikle bilgilendirme yazınız için teşekkür ederim, fakat bu thodex olayından sonra özellikle Türkiye deki ekonomistlerin verdiği ilk tepki kripto paraların bir euor dolar tl gibi para birimleri gibi merkez bir yeri yani merkez bankası yönetilmesi, kontrol edilmesi olmadığından yana.
    Bu nedenle birçok kişi thodex den sonra paralarını kısa vadeli değerlendireceğini tahmin ediyorum.
    İyi çalışmalar dilerim.

  2. Kripto para olayı son 1 yıldır piyasada gündem oldu herkesin dilinde ama bu işe başlamak isteyenlere tavsiyem bilginiz yoksa bulaşmayınız ve güvenilir yerler ile başlayınız başlamak isterseniz.

  3. Kripto paralar geleceğin teknolojisi. Bir an önce vakit kaybeden bu teknolojiye adapte olmalıyız. İçerisinde birçok fırsat barındırıyor.

  4. Hocam kripto para ile günümüz reel paraları arasında birde sahiplik farkı var. Örneğin kripto paraların sahipleri yok. Bir merkeze bağlı değiller. Ama reeldeki paralar devletler tarafından güvende altındadır. Birde son zamanda fan tokenler yükselişe geçti. Anladığım kadarıyla her takım artık bir sanal parası olacak gibi.
    İleride bilet veya formaları bu tokenlerle alabileceğiz gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu