Her geçen gün gelişen teknoloji ile inanılmaz icatlara şahit olmaya başladık. Bu mucizevi icatlardan biride şüphesiz kuantum bilgisayarlardır. Peki, Kuantum bilgisayar nedir, ne işe yarar? Hep birlikte inceleyelim.

Kuantum bilgisayarlar hakkında sizlere bahsetmem gereken pek çok şey var. Bu konuda hem kuantum bilgisayar hem de kuantum interneti anlatacağız.

Kuantum bilgisayar, 21. yüzyılın en büyük çalışması olabilir. Çünkü devrim niteliğinde bir yenilik içeriyor. 20. yüzyılın sonuna doğru karşımıza çıkan bu teknoloji, 21. yüzyıl ile birlikte daha çok karşımıza çıkmaya başladı. Belki de gelecekte 21. yüzyılın çığır açacak teknolojisi kuantum bilgisayar olacak.

Bu bilgisayarları farklı kılan en önemli nokta, normal bilgisayarlardan yüzlerce kat daha hızlı olmasıdır.

Kuantum Bilgisayar Nedir? Tanımı

Kuantum Bilgisayar Nedir? Tanımı
Kuantum Bilgisayar Nedir? Tanımı

Kuantum bilgisayar, normal bilgisayardan farklı bir şekilde çalışıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere bu teknoloji kuantum fiziğinden yararlanıyor. Bunu daha iyi anlamanız adına kuantum fiziğini bilmeniz gerekiyor.

Normal fizik, bizim bildiğimiz fizik yasalarını içeriyor. Atom boyutuna kadar indiğimizde bu fizik halen geçerliliğini koruyor. İşler atomun da içerisine girdiğimizde değişmeye başlıyor.

Kuantum fiziği atom altı dünyasında devreye giriyor. Burada fizik farklı şekilde işlediği için bu sisteme kuantum fiziği ismi verilmiş durumda.

Kuantum Bilgisayarlar ve Kuantum İnternet

Kuantum Bilgisayarlar ve Kuantum İnternet
Kuantum Bilgisayarlar ve Kuantum İnternet

Kuantum bilgisayar nedir sorusunun yanında kuantum fiziğine kısaca değinecek olursak, elektronlar o kadar hızlı hareket ediyor ki nerede olduğunu saptamak tam olarak mümkün değil.

Yani aynı anda birden fazla noktada tespit edilebiliyor. Bunun daha iyi anlaşılması için şu örneği verebiliriz: Bir kutu düşünün. O kutuda hem kedi olabilir hem kedi olmayabilir hem de kutu hiç olmamıştır. Kuantum fiziği bu kadar ilginç bir sistemi bizlere sunuyor. Henüz tam olarak çözülememiş olan kuantum fiziğine ek olarak kuantum bilgisayarları da karşımıza çıkmış durumda.

Kuantum bilgisayarlar, kuantum fiziğinin gücünden yararlanarak çok hızlı işlemler yapabilen makinelere verilen isimdir. Kuantum işlemciyi kullanan bu makineler o kadar hızlı ki süper bilgisayarlardan bile kat kat hızlı işlem yapabiliyor.

Normal bilgisayarlarda makine dili olarak 0 ve 1’ler bulunurken kuantum bilgisayarlarda 0, 1 ve hem 0 hem 1 ifadesi yer alıyor. Yani aynı anda 0 ve 1 mümkün olabiliyor.

Kuantum internet ise kuantum bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlayan bir teknoloji olarak ifade edilmektedir. Bu sistemde gecikme o kadar düşük ki uzaktaki bir bilgisayara dahi çok hızlı bir şekilde bağlanmak mümkün oluyor.

Böylece Kuantum Bilgisayar Nedir konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz