Selam sevgili dostlarım. Yine bir serinin peşinden koşarak gitmek durumundayım. Enes bu serinin gerisinde neler var diyecek olursanız Kitap Yorumları kategorim altında bulabilirsiniz. Hepsini zevk alarak okuyacağınızdan eminim. Gelelim bu kitaba…

Kitap Ne Anlatıyor?

Kürk Mantolu Madonna, Türk Edebiyatı’nın en önemli eserlerinden birisi olarak kabul ediliyor ve bizlere bir aşk hikâyesini anlatıyor. Ayrıca içerisinde bulunan psikolojik tahliller, betimlemeler okuyucuya ayrı bir heyecan veriyor, bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Başlangıçta Rasim adlı karakterin iş arayışı ile başlıyor ve akabinde eski bir arkadaşı olan Hamdi ile karşılaşıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bu karşılaşma öylesine bir karşılaşma değil. Hamdi, Rasim’e ofisinde çalışması için bir teklif sunuyor. Rasim de teklifini kabul ediyor. İşe başladığından itibaren çalışma arkadaşı olan Raif Efendi’ye alışmaya çalışıyor. Raif Efendi, sessiz sakin bir adammış. Hayran kaldığım bir özelliği ise boş zamanlarında masasının çekmecesinde duran kitabı boş zamanlarında okuması. Kitaptan anladığıma göre Raif oldukça sessiz bir kişiliğe sahip birisiymiş. Babası bir sabun fabrikası işlettiği için Raif de öğrensin diye onu Almanya’ya gönderiyor.

Almanya’ya gittikten sonra sergileri vs gezmeye başlıyor Raif Efendi. Yine bir gün gezerken bir tabloyla karşılaşıyor; Kürk Mantolu Madonna. Sergide bir kadını görüyor ve sanırım biraz da hoşlanıyor. Daha sonra onu görebilmek için defalarca oraya gidiyor. Kadın ile tanışıyorlar. Zaman geçtikten sonra öğreniyor ki Kürk Mantolu Madonna onun otoportresiymiş. Her gün beraber vakit geçirip, sürekli bir yerleri geziyorlarmış. Aşık olmuşlar yani anlayacağınız…

kurk mantolu madonna sabahattin ali 2 - Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali

Tabii her güzelliğin bir sonu var. Onların sonu da şöyle;

Raif Efendi babasının öldüğüne dair bir telgraf alıyor. Daha sonra Türkiye’ye dönüyor. Konuştuğu kişi ile bir süre mektuplaşıyorlar ancak bir gün aşık olduğu kadından mektup gelmemeye başlıyor. Senelerce habersiz bir şekilde yaşıyor. Bu süre zarfında ise oldukça içe dönük birisi oluyor.

Tesadüf o olacak ya, aradan yıllar geçtikten sonra Maria’nın (aşık olduğu kadın) kuzenine denk geliyor ve kuzeni ona Maria’nın yaşamını yitirdiğini söylüyor. Oysa ki o, her şeyi daha başka bir şekilde yorumluyor kafasında.

Ne yazık ki acı son…

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907’de Gümülcine’de doğmuş. Eğitimini bitirdikten sonra ise İstanbul’a dayısının yanına dönmüş ve bir sene boyunca orada yaşamışlar. Bu dönemde şiir ve hikâye deneyimlerini ortaya çıkarmış ve daha sonrasında gazetelere yazılar göndermeye başlamış. Yani bir yandan asıl kariyerinin başladığı zamanların, bu adımlarla olduğunu söylemek mümkün bence. Siyasi baskıdan ve takibattan kurtulmak için Bulgaristan sınırından Avrupa’ya geçmek isteyen Ali’nin yoldayken yaşamına son verildi.

kurk mantolu madonna sabahattin ali 1 - Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna Ana Fikri

Kitaba baktığımda genel olarak ön yargılarımıza dair şeyler olduğunu gördüm. Örneğin; ilk hikâyede, Raif Efendi’ye karşı ön yargılı yaklaşıyor ve bu da onu yanlış tanımasına neden oluyor. Daha sonrasında ise geç tanıdığı için pişman oluyor. İlerleyen kısımlarda ise bir aşk hikâyesine kapılıp gidiyoruz.

Benim okumaktan çok zevk aldığım ve mutlaka okumanız gereken kitaplar arasına eklemeniz gerektiğini düşündüğüm Kürk Mantolu Madonna kitabı, çok öğretici ve içten bir dil ile yazılmış. Derinden etkileyen konuları ve kattığı heyecan ile okuyan kişinin kitabın içerisinde kaybolmasına yardımcı oluyor.

Dilerim ki okumanıza bir tık daha yardımcı olacak bilgiler verebilmişimdir. Sağlıcakla kalın.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz