Her geçen gün gelişen teknoloji neticesinde Microsoft firmasının tarihi gelişimi merak edilen bir konu haline gelmiş durumda. Kullandığınız işletim sistemlerinin mimarı olan bu şirketi ne kadar yakından tanıyorsunuz? Şimdi detaylara geçelim.

Günümüzün en büyük firmalarından birisi olarak kabul edilen Microsoft, sunmuş olduğu hizmetler ile birlikte tanınan ve gün geçtikçe daha da büyüyen bir firma olmaktadır. Firma, son zamanlarda çeşitli sorunlarla karşılaşmış olsa kendini geliştirmeye ve etkili bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Microsoft Firmasının Tarihi Gelişimi – Şirket Hakkında Detaylar

Microsoft Firmasının Tarihi Gelişimi - Şirket Hakkında Detaylar
Microsoft Firmasının Tarihi Gelişimi – Şirket Hakkında Detaylar

Microsoft, 4 Nisan 1975 yılında kurulan ve o dönemden bu yana büyümesine devam eden önemli bir teknoloji şirketidir.

Günümüzde masaüstü işletim sistemlerinin lider konumunda olan Microsoft, Bill Gates ve Paul Allen tarafından kuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde temelleri atılan şirket, 2020 yılında 143 milyar dolar gelir elde ederken gelirlerin 44.3 milyar doları net gelir olarak karşımıza çıkıyor. Firmada 160.000’in üzerinde çalışan yer alıyor.

Microsoft Firmasının Tarihi

Microsoft Firmasının Tarihi
Microsoft Firmasının Tarihi

Microsoft, 1975 yılında iki ortak tarafından bir garajda hayata geçirildi. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde garajda kurulan pek çok popüler firma olduğunu belirtmekte de fayda var.

O dönemde şirketin vizyonu “Her masada bir bilgisayar” olarak açıklanmıştı. Bu fikrin günümüzde başarılı olduğu da görülüyor. Microsoft, kurulduğu dönemde genel olarak yazılı geliştiriyordu. İşletim sistemi fikri henüz doğmamıştı. O dönemde korsan yazılımların var oluşu sebebiyle Bill Gates’in bu konuya tepki gösterdiği dahi biliniyor.

IBM, o dönemde kişisel bilgisayarlar için bir yazılım arıyordu. Microsoft, IBM ile bir görüşme yaptı ve IBM’in kişisel bilgisayarı için anlaşmaya vardı. Buradaki sorun şu ki, Microsoft’un henüz bir işletim sistemi yoktu.

Hemen bunun için hazır bir işletim sistemi arayan Microsoft, bir tane DOS tabanlı işletim sistemine denk geldi ve bunun üzerinde düzenlemeler yaparak MS-DOS olarak yayınladı. IBM kişisel bilgisayarlarında yer alan MS-DOS, Microsoft’un daha da büyümesine yol açtı.

Microsoft firmasının tarihi gelişimi incelendiğinde oyun stüdyosuna da değinmek lazım. MS-DOS işletim sisteminden sonra Windows işletim sistemlerini geliştirmeye başlayan firma, oyun stüdyosuna da sahip. Örneğin, Microsoft Flight Simulator bu firma sayesinde karşımıza çıkıyor. Firma, günümüzde halen oyun sektörüne yoğun bir ilgi gösteriyor.

Böylece 1970’li Yıllardan Beri Microsoft Firmasının Tarihi Gelişimi konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz