Kişiler kendi istekleri ve yeteneklerine göre meslek gruplarını kendileri belirlemektedir. Bu meslekler birisi de mimarlıktır. Günümüz de en popüler mesleklerden birisi olan mimarlık pek çok üniversitede eğitimi olan bir bölümdür. Mimar olabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Mimar Nedir?

Mimar yeni yapılan bir bina planlama, daha önceki binaları restore etme ve mevcut binaları kullanmanın yeni yollarını geliştirme ile mesul olan şahıslara verilen addır. Mimarlar inşaap projelerinde vazife alırlar. Projelerin başlangıç evresinden bitirilmesine kadar vazife alırlar.

Mimar Nasıl Olunur?

Mimar olabilmek için üniversitelerin 4 senelik Mimarlık kısmından lisans derecesinde mezun olmak gerekmektedir. Mimar olan şahıslar devlet müesseselerinde çalışmak isterler ise Kamu Personeli Seçme İmtihanına girmeleri gerekir. Bunların yanında kamu haklarından yoksun olmamak ve devlet güvenliğine karşı kabahat işlememek de mimar olmanın koşulları arasındadır.

Mimari Tasarım Nedir?

Mimari tasarım, günlük hayatımızda karşılaştığımız yol boyunca binaların, mekanların, nesnelerin ve hatta bazen yolların ve ağaçların belirli kurallara veya güzellik ve işlev algılarına göre tasarlanmasıdır. Mimarlar ve birçok farklı meslekten insanlar mimari tasarımda yer alabilir.

mimari tasarim nedir mimar kimdir - Mimari Tasarım Nedir, Mimar Kimdir?

Mimari tasarım, mobilya veya mimari projeler tasarlamak veya bir sokak kaldırımındaki bitki ve ağaçların düzenini, yapısını ve şeklini tasarlamak olabilir. Mimari tasarım geniş bir alandır. Bunlara kıyasla mimari tasarım daha özneldir. Sadece belirli binalar tasarım sürecinden geçer ve sonunda inşa edilir.

Mimari İşlevsellik ve Tasarım

İşlevselliği nasıl anlamalı ve tasarımla olan bağlantısı nedir ?

İşlevsellik, çalışan ve kullanışlı kalite olarak yorumlanabilir. Mimari tasarım alanında buna iki farklı açıdan bakmak yerinde olur. Birincisi teknik bir işlev, ikincisi ise ergonomik bir işlevdir.

Mimari Tasarım Örnekleri

Mimari tasarım örnekleri mimarlar için çok büyük önem verilen bir konudur. mimari tasarım örnekleri ‘ni detaylı incelemek için araştıracağınız çok fazla kaynak bulunmaktadır. Mimari haberlere ulaşabilmek için google’a mimari haberler yazmanız yeterlidir.

 

 

 

 

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz