Kanal Yöneticisi (Channel Manager), otellerin odalarını farklı kanallarda konumlandırmalarına olanak sunan bir otel yazılımıdır. Rekabetin yoğun olduğu konaklama sektöründe, otel işletmelerinin ayakta kalabilmelerini, farklı kanallardaki odalarının kontrolünü yapabilmelerini ve gelirlerini artırmalarını sağlar. Kanal yöneticisi sayesinde, OTA ve GDS gibi platformla ortaklık oluşturulur. Booking.com, Agoda, Odamax, Hotels.com, HRS, Expedia gibi OTA’lar birer kanaldır.

otel kanal yoneticisi nedir - Otel Kanal Yöneticisi Nedir?

Otel Kanal Yönetimi, OTA ve otellerin entegre olarak çalışmasına ve seyahatseverlerin oda müsaitliklerini, fiyat bilgilerini görüntüleyebilecekleri bir pazarda yer almalarına olanak sağlar. Oteller daha fazla kanalda yer alarak daha fazla misafire ulaşmayı hedeflerler. Fakat farklı kanalları manuel olarak takip etmek oldukça fazla iş yüküne ve zaman kaybına neden olur. İşte tam bu noktada otel kanal yöneticisi devreye girer. Tek sistem üzerinden tüm kanalların kontrolü kolaylıkla sağlanır. Her kanalda tek tek oda envanteri güncellemeye gerek kalmaz. Tüm OTA’lara bağlanan sistem sayesinde fiyat ve müsaitlik güncellemeleri yapılabilir.

Otel Kanal Yöneticisi Kullanmanın Avantajları

  • Otel tarafında yönetimi kolaylaştıran ve karışıklıkları önleyen bu modül, gezginlerin de otel odalarının müsaitliğine ve güncel fiyat bilgilerine erişebilmelerini sağlar.
  • Otel işletmeleri yalnızca kendi lokasyonlarında değil farklı coğrafyalardaki potansiyel müşterilerinin de kendilerini görebilecekleri farklı kanallarda yer alırlar. Daha fazla müşteriye ulaşmak rezervasyon sayılarını da artırır.
  • Satışı gerçekleştirilen odalar tüm kanallarda kapanır. Bu sayede, overbooking probleminin de önüne geçilir.
  • Rezervasyonu iptal edilen odalar eş zamanlı olarak OTA’lar ve GDS’lerde yeniden müsait olarak gözükür. Otel PMS’i üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler kanal yöneticisi sayesinde anlık olarak tüm platformlara yansır. Hem otellere hem de müşterilere avantaj sağlar.

Barboon Kanal Yöneticisi ile hemen tanışarak, 60’tan fazla acente ile çalışın daha fazla rezervasyon alın.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz