Daha önceki yazılarımda böyle bir türe yer vermemiştim ancak bugün sizlerle paranın keşfinden bu zamana kadar nasıl aşamalardan geçtiğini ve hayatımızdaki yerini sizlerle konuşmak istedim. Eğer ki paraya merakınız var ise ‘’Zengin Olamadım Ama‘’ adlı yazımı okumak isterseniz onu da kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Gelin Sizlerle Biraz Parayı Tanıyalım;

Bildiğiniz üzere ilk para altından yapılmıştı. Boyutu ise, bir bakla tanesi kadardı. Paranın %75’ini altın oluştururken, %25’lik kısmını gümüş alaşımı olan elektromlar oluşturmuştur. Madenî paranın ön yüzünde ise kraliyet arması bulunmaktaydı. Günümüzde ise Türkiye’ de madenî paranın ön yüzünde Ulu Önder Atatürk’ ün resmi vardır. Kâğıt paranın kullanımı ise ilk defa Çin’de olmuştur. Toplu bir biçimde paranın basımı ise 11. Yüzyılda matbaanın icadı ile gerçekleşmiştir. Avrupa’da ise ilk kâğıt para 1661 yılında tedavüle girmiştir.

paranin miladi ve bugun - Para’nın Miladı Ve Bugün

Peki Ya Para’nın Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Para hayatımızı birçok noktada kolaylaştırırken, birçok noktada da zorlaştırıyor. Örneğin para henüz icat edilmemişken, yani insanlar takas yöntemini kullanırken hırsızlık, kumar, kadın ticareti gibi insanları, hem ahlaki hem de manevi boyutta kötü noktaya taşıyan herhangi bir etken bulunmamaktaydı. Ancak para icat edildikten sonra insanları hem manevi hem de ahlaki boyutta kötü bir noktaya taşıdığını gözlemlememiz mümkün. Faydalarını konuşacak olursak; İnsanlar eğitim seviyelerine göre bir meslek sahibi oldukları ve bir yandan da ‘’ekonomik özgürlük’’ adını verdiğimiz maddi boyutta bir bireyin başka bir bireye muhtaç olmadan kendi hayatını kazancına göre yönetmesi durumu ortaya çıkıyor. Bu durumda her bireyin kendi mesleğini eline almış olması demek, yukarıda da bahsettiğim hırsızlık, kumar ve kadın ticareti gibi olumsuz olayların olmasını engellemesi demektir. Çünkü meslek sahibi olabilmiş bir insanın mantıklı düşünme ve mantıklı bir biçimde olaylara yön verebilme özelliği gelişmiştir.

Olumsuzlukları Engelleyebilmek İçin Çözüm Yollarımız Nelerdir?

Olumsuzlukları engelleyebilmemiz için ise hepimizin bilinçli bireyler haline gelmesi çok önemli aslında bu hususta. Neden diyecek olursanız; Bilinçli bir birey doğru bir karar alabileceğinden ötürü hukuken yapılması yanlış olan bir şeye de yönelimi olan herhangi bir bireyi engellemeye çalışacaktır. Diğer bir mesele ise insanların parada sahtecilik yapması. Basım makineleri ile paraları sahte bir şekilde çoğaltıp normal bir şeymiş gibi bunu piyasada kullanmaları…. Aslında teknolojinin gelişmesinin bize bir katkısı da bu noktada. UV-Florans adını verdiğimiz, tanımı ise kâğıt içinde bulunan tellerin, baskı renginde fosfor gibi ışıldayan renklere dönüştürülmesidir. Bu yöntem sayesinde parada sahtecilik yapılma yüzdesi daha da azalmıştır. Yine aynı zamanda bankalarda da olsa sahte para yatırma gibi bir duruma karşılık tedbirler alınmıştır.

Ve Kapanış;

Bugün ki yazımda sizlere, paranın ham maddesinden tutun zaman içerisinde nasıl bir biçimde geliştiğine, daha sonrasında ise günümüzde nerede ve nasıl kullanıldığına ve para ile ilgili daha farklı konulara da değinmeye çalıştım. Umarım okurken zevk alacağınız bir yazı olmuştur.

Kendinize iyi bakın bir başka yazıda görüşmek dileğim ile 🙂

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

5 Yorum

 1. Özellikle koleksiyonerler için, paranın tarihini öğrenmek adına çok harika bir içerik üretmişsiniz. Ben de uzun yıllardır para koleksiyonu yapıyorum, bu koleksiyonlarımı sınıflandırmada, colnect sitesinin kullanıyorum. Para koleksiyonu yapanlar için çok kullanışlı bir site, ben de kendi blogumda bu sitenin detaylı kullanımını açıkladım. Belki okuyuculara faydası olur diye linkini aşağıda bırakıyorum. İyi okumalar dilerim.

  https://www.besthobi.com/colnect-koleksiyon-yapanlarin-en-buyuk-yardimcisi/

 2. Melike Demirci Yanıtla

  Para bütün dünya tarihinde insanlar için çok önemli bir konu olmuştur. Hala da önemli olmaya devam ediyor. Para ve parayı temsil eden, paraya dönüşebilen her şey için insanlar çalışmaya, mücadele etmeye hatta savaşmaya devam ediyor.
  İnsanlar bazen para için, bazen altın gümüş için, bazen araba için, bazen ev arsa için mücadele ediyor.
  Bu mücadele insanları bazen mahkemelere, bazen miras avukatı tutup miras mücadelesi vermeye götürüyor. Çünkü insanlar para kazanmak için miras hakkına saygı göstermiyor.
  Oysa para sevgili diğer mirasçıların hakkını yemek için bir bahane olmamalı…

 3. Çok iyi anlatmışsınız. Bu zamanda herkes parayı bulan bozuluyor diyorlar ama bence yanlış düşünüyorlar bu tamamıyla karakter meselesi diye düşünüyorum zaten bozulmaya meyilli insan parayı bulmadan da bozulur kısacası para bahanedir.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz