Herkes gibi benim de aklıma takılan bir soru “Robot Süpürgeler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?“. Bazen şöyle bir düşünüyorum yahu bu insanoğlu teknoloji konusunda daha ne kadar ileriye gidecek, ya da gidebilir? Bazen derler ya robotlar ülkeyi ele geçirecek şöyle böyle, bu konularda fazla kasmıyorum aklıma hemen Cem Yılmaz’ın dediğini getiriyorum ‘Ulan benim şarja taktığım alet beni nereye ele geçiriyor?’ her sorumun cevabını bununla alabiliyorum dostlarım.

Neyse her şeyi bir kenera bırakıp bende robot süpürge aldığımı sizlere söylemek isterim. Şimdi dersiniz kesin taraflı yazı olur binlerce lira para verdi bir de kötüleyecek mi? Korkma korkma tamamen tarafsız olacağım söz veriyorum.

Ben yaklaşık olarak 4 aydır Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro‘yu kullanıyorum. Bu aleti alırken az bir para vermediğimiz için baya bir araştırma yaptım, buna vereceğim fiyata normal evlerde bulunan süpürgenin en kralını uzay mekaniğine falan benzeyenini çok rahatlıkla alırdım. Gerçekten alırdım. Kafaya koydum alacağım kesinlikle ama hangisini hangi marka hangi modelini. İyice araştırma yaptım ve en iyisinin bana Xiaomi olduğunu söylediler. En pahalı her zaman için en iyidir diyerek şimdi ki kullandığım cihazı aldım.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro

Aldığım günden beridir evin neredeyse her yerini dip buca temizlettim. Sadece süpürtmek yeter mi yetmez bir de üstüne mop da yaptırdım. Sadece yatak odamı temizlettim, sonra odaları temizlettim aman efendim turbo modu varmış onu da yaptırdım. Kısacası üstüne çay koyup servis ettirmek, ya da etrafını kapatıp çekirdek çitlemek dışında her şeyi yaptım. Adına yapay zeka mı dersiniz, akıllı mı dersiniz bilmem ama şarjının biteceğini anlayıp kendi kendine şarj istasyonuna dönüp kedini şarj etmesi benim gözümde cidden devrim niteliğinde olan bir olay.

İçindekiler

Neler Yapıyor?

Tam olarak kullanım amacı evi süpürmesi bir de mop atması. Ama evi öyle dip bucak harıl harıl bir şekilde temizlemiyor. Xiaomi cihazların mobil uygulaması bulunuyor bu mobil uygulama sayesinde evinizin krokisini, yasaklı olan bölgeleri falan kendi kendine çıkarıyor ve temizliği ona göre yapıyor. Önüne çıkan engelleri cihazın üzerinde bulunan sensörler sayesinde kolaylıkla algılayıp kenarından geçebiliyor. Siz nasıl isterseniz öyle yapıyor ister istediğiniz odayı ister tüm evi temizletebiliyorsunuz. İster mop attır ister sadece süpürt istersen de her ikisi birden gerçekten çok harika bir olay. Orta seviye modunda çok büyük olmayan orta boy standart olan evi tek bir şarjla bitirebiliyor. Eğer ki şarjı yetmezse kendi kendini şarj edip ‘kaldığı yerden‘ devam ediyor.

robot supurgeler gercekten i̇se yariyor mu 2 - Robot Süpürgeler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Normal Süpürge mi? Robot Süpürge mi?

Eğerki bu aleti normal süpürgeden aldığınız performansı bekleyerek alırsanız hüsrana uğrarsanız. Çünkü normal süpürge ile haldır haldır dip bucak temizlediğiniz yerleri bununla süpürmeniz biraz daha zor. En basitinden robot süpürge ile temizlik yapacaksınız tüm odaların kapısının açık olması gerekli.

En önemli olan nokta çekim gücü, çekim gücü olarak normal süpürge kadar iyi diyemem ama normal süpürge ihtiyacını 2 ayda 1 e indirebilir diyebilirim o denli işe yarıyor. Hatta eve geldi ilk süpürme işlemini yaptırdım haznesinden çıkan toza ben bile şaşırdım. Eğer ki beklentinizi uygun bir şekilde tutarsanız tüy kıl gibi şeylerin düşmanı olur.

Şimdi diyeceksiniz yani kardeş işe yarıyor mu? O sizin biraz beklentinizle alakalı olan bir durum beklentinizi arşa çıkarırsanız size yetişebileceğini sanmıyorum bu cihazların. Nerde kötü yorum görsem robot süpürgelerle ilgili iyi ki almışım derim.

Mop konusu nasıl derseniz şuanda gerek yok gibi, mop paspasını taktığımız zaman halılarda ilerlemesi zorlaşıyor ve her yeri temizleyebilmesi için halıları kaldırmanız gerekiyor. Halılar olmadan nasıl sence derseniz, idare eder kötü diyemem. Ama normal moplada kesinlikle kıyaslanamaz. Bu yüzden mop işlemini normal yapma taraftarıyım.

robot supurgeler gercekten i̇se yariyor mu 3 - Robot Süpürgeler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Sonuç

Bence imkanı olan herkesin bizimde olmalı diyeceği bir teknolojik ürün. Kullanmadan sadece videolar izleyerek makaleler okuyarak nasıl bir kolaylık sağladığını anlamayacaksınız. Evin kendi kendine süpürülüyor olması bu cidden çok harika bir durum.

Fiyat olarak biraz yüksek olabilir. Ortalama 2500-3000 arası ama bana sorsanız değer mi sence diye bir daha olsun yine alırım derim.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

6 Yorum

  1. Ecovacs’ın Ozmo 920 modelini kullanan biri olarak cevabım evet.
    Temizlenmesi zor olan (koltukların altı, dolapların dibi vb. yerlere) girip küçük fırçaları ile kusursuz temizlik yapıyor oluşu büyük bir rahatlık sağlıyor. Bunun dışında evde olmasanız dahi komut vererek evi temizletebiliyor olmanız muazzam.

  2. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner modelini kullandım gayet kullanışlı bir süpürge siz dışarda olsanız bile evi süpürebiliyor ki bu en sevdiğim özelliği diyebilirim.

    • Evet hocam cidden çok büyük kolaylık, aman vaktim olunca süpürürüm diye düşünüyordum robot süpürgeye geçmeden önce ama sesini duymamak için eve gelmeden 1 saat önce çalıştırıyorum, tertemiz oluyor..

  3. Evet gerçekten işime yarıyor muhabbet kuşu üretim hanem var zeminden yüksek kafesler robot süpürge yerleri her zaman temiz tutuyor.

  4. Bence hala gelişmekte olan bir ürün, bir kaç videoda gördüğüm kadarıyla köşe, kenar noktaları tamamen temizleme durumu yok, çok titiz bir insan için sağlam çekiyor diyemem. Fakat genel bir temizlik aşamasında yardımcı olacak bir ürün.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz