Rusya Ukrayna savaşı başladı peki; her zaman jeopolitik konum vurgusu yaptığımız Ülkemiz nasıl bir politika izleyecek.

Bu coğrafyada yaşayan bir insan savaş görmeden ölürse kendini şanslı saymalı. Yine geldi savaş kapıya dayandı. Rusya’nın ekonomik olarak güçlenmesi ve yayılmacı politikalarını tekrar devreye sokması ABD’nin dünyanın tek süper güç olma isteği ve Alın size’’ Rusya Ukrayna Savaşı’’.

Nato’nun  kışkırtması sebep, Rusya Ukrayna savaşı sonuçtur

  1. SSCB dağılırken Gorbaçov’a Nato’nun doğuya doğru yayılmayacağı sözünün tutulmaması.
  2. ABD nin  Çin ile uğraşırken Avrupa ülkelerinin de Rusya’yı oyalamalarını istemesi.
  3. Ekonomik olarak Rusya’nın  bitirilmek istenmesi.

Ve buna benzer birçok yan sebepten dolayı Rusya Ukrayna savaşı başladı. Peki biz ne yapacağız? Nato ve  BM bir kez daha güvenilir olmadıklarını verdikleri kararlarla  gösterdiler.  Çünki; her ülke kendi menfaatlerini düşünmek zorunda. Türkiye olarak bizim de bu çizgide hareket etmemiz şart. Kimsenin gazına gelmeden sağduyulu davranmalıyız .Her ne kadar geçmişte birçok kez savaşmış olsak da bu ülkeler komşularımız.

Rusya Ukrayna savaşında arabuluculuk bize düşüyor

Türkiye  geçmişten gelen tecrübelerini  harmanlayarak. Rusya Ukrayna savaşını bitirebilirse uluslararası arenada prestijini  artırır. Ukrayna’yı yalnız bırakan ve Rusya ile iletişimi kesmiş batılı devletler ile köprü kuracak ülke biziz. Bu bölgedeki gerilim ve gerginlikten en fazla zarar görecek ülkelerin başında  biz varız.

rusya ukrayna savasi ve turkiye nin rolu 1 - Rusya-Ukrayna Savaşı ve Türkiye'nin Rolü

Rusya’nın Doğal zenginlikleri diz çökmesini önlüyor

Rusya Ukrayna savaşının Rusya açısından en büyük avantajı (avantajları) sahip olduğu doğal kaynakları. Petrol, doğal gaz, kömür, madenler, ormanları. Özellikle enerji yoksulu  ve yoğun enerji tüketen kıta Avrupa’sına yakın olması Rusya’yı  vazgeçilmez ve  alternatifsiz bir ülke yapıyor. Özetler isek;  Rusya Ukrayna savaşı bu coğrafyada en fazla bizi etkiler. Bu yüzden hem bölgesel barış hem de ekonomik kaygılardan dolayı iki tarafı da orta yolda buluşturma işi bize düşüyor…

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz