Salgın döneminde eğlence anlayışında pek çok değişiklik meydana gelmiş durumda. Yaşanan bu değişiklikler normalleşmeyi de önemli ölçüde etkiliyor.

2020 yılında hayatımıza yaygın olarak girmeye başlayan koronavirüs pandemisi, 2021 yılı ile daha yoğun bir şekilde yaşanmaya başladı. 2022 yılına gelmemize rağmen hala Covid-19 ile mücadele ediyoruz. Salgın ile birlikte hayatımızda yaşanan değişiklikler artık yeni normal olarak kabul ediliyor. Bu konuda salgın ile yaşanan değişikliklerden söz etmek istiyorum.

Salgın Döneminde Eğlence Anlayışında Değişiklik Yaşandı

Salgın Döneminde Eğlence Anlayışında Değişiklik Yaşandı
Salgın Döneminde Eğlence Anlayışında Değişiklik Yaşandı

Koronavirüs, aslına bakarsak 20. yüzyılda da vardı fakat genel olarak hayvanlarda görülüyordu. İnsanlarda görülen türleri oluşsa da fazlasıyla yaygınlaşmamıştı. Günümüzde ortaya çıkan koronavirüs salgını, 2020 yılından bu yana pek çok varyant ile birlikte yayılmaya başladı.

Son olarak etkili bir şekilde karşımızda yer alan Omicron mutasyonu, salgının devam ettiğini gösteriyor. Salgın ile yaşanan pek çok değişiklik bulunuyor. Bunlardan birisi de eğlence sektöründeki değişiklikler olarak karşımıza çıkıyor.

Salgın Döneminde Yaşanan Değişiklikler

Salgın Döneminde Eğlence Anlayışı
Salgın Döneminde Eğlence Anlayışı

Salgın dönemiyle beraber yaşanan değişikliklerden birisi bilgisayar oyunlarının eskisine oranla daha çok oynanması olarak gösterilebilir.

Salgın döneminden önce bilgisayar oyunları yoğun bir şekilde oynanmıyordu. Pandemi sonrasında oyun oynayanların sayısında ciddi bir artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen PlayStation 5 ve Xbox Seris X oyun konsolunda yaşanan yoğun talep arzın talebe yetişememesine dahi sebep olmuştu.

Pandemi ile birlikte karşımıza çıkan bir diğer şey dijital konserler oldu. Önceden konserlere fiziksel olarak giden kullanıcılar artık dijital ortamda gidebilir hale geldi. Bununla ilgili bir örnek Fortnite oyunundan verilebilir. Fortnite oyununda yapılan bir konsere yaklaşık 12 milyonun üzerinde kullanıcı katılmıştı. Bu da gelecekte bu gibi şeylerle daha çok karşılaşılacağını gösteren bir durum.

Salgın döneminde eğlence anlayışı alanında karşımıza çıkan bir diğer konu metaverse ve sanal dünyalar oldu. İnsanlar gelecekte bununla daha fazla karşılaşacak olsa da şimdiden sanal gerçeklik ile karma gerçekliği bir araya getiren yazılımlar geliştirildi bile.

Bireyler gelecekte arttırılmış gerçeklik gözlüğü sayesinde sanal gerçeklik ve karma gerçeklik deneyimini bir arada yaşayabiliyor olacak ve daha gerçekçi bir şekilde eğlenebilecek. Arttırılmış gerçeklik eğlence dışında faydalı işler için de kullanılabiliyor.

Böylece Salgın Döneminde Eğlence Anlayışı konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz