SEO, (Search Engine Optimization) kısaca; sonuç sayfalarında daha fazla trafik alabilmek için yapılan işlemlerdir. Türkçe’de arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Diğer bir deyişle SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarında öne çıkması için uygulanan tüm süreçleri kapsar.
Eğer interneti bugüne dek ancak arama yapmak için kullandıysanız, size arama sonuçlarında yayınlanan sayfaların aslına bakarsak bir rekabet halinde bulunduğunu bilemeyebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu sıralamanızı etkileyen bütün değişik faktörler göz önüne alındığında bu çok kompleks görülebilir. Ancak temel dönemi algılamak zor değildir.
Arama motorları kullanıcıları için en iyi hizmeti vermek isterler. Sadece yüksek kaliteli içerik değil bununla birlikte arayanın istediği şeyle ilgili sonuçlar taktim etmek anlamına gelir. Benzer biçimde, arama motorları netice sayfasında daha yüksek sıralamaya haiz kullanıcı dostu siteleri ödüllendirirler. Eğer websitenizde gezinmek ve içeriğini okumak harbiden kolaysa şansınız ciddi derecede yükselecektir.
Örneğin, bir kuş evinin iyi mi inşa edileceği hakkındaki bir makaleniz bulunduğunu varsayalım. İçeriğinizi doğru kişilerin önüne getirmek için, bu blog yayınınızı “kuş evi inşa etmek” ifadesini arayan hepimiz için en iyi netice olarak görünecek biçimde optimize etmek istersiniz.

İşletmeniz için SEO‘nun harbiden birçok faydası vardır. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanız ve onlarla etkileşime geçmeniz size daha fazlaca kar getirecektir. Daha entresan ve müessir SEO odaklı içerikler oluşturarak, sitenize daha çok doğal trafik getirebilirsiniz.

seo 1 - SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO yu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Artık SEO‘nun ne işe yaradığını ve iyi mi çalıştığını bildiğinize göre, arama motoru optimizasyon sıralamanızı etkileyebilecek birtakım faktörlere göz atalım. Google, siteleri sıralamak için kullandığı algoritma ile alakalı fazla malumat vermemektedir.
Ancak, arama motoru netice sayfası (ingilizcedeki adıyla SERP) sıralamalarını etkileyen birtakım faktörler ile alakalı malumat sahibiyiz. Bu faktörler, aşağıda ele alacağımız hem sayfa içi aynı zamanda sayfa dışı faktörleri içerir.

Kaliteli İçerik Yayınlanması

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO nun birtakım faktörlerine girmeden önce, birazcık içerik ile alakalı konuşalım. İçerik hem arama motorlarından ziyaretçi çekmede bununla beraber kuruluşunuzun site ziyaretçileriyle daha yakın rabıta kurmasına destek olmada etkilidir.

Sitenizde ne kadar kaliteli içerik varsa, arama motorlarının sayfalarınızı arama netice sayfasında daha üst sıralara yerleştirme olasılığı o denli artar. Benzer şekilde, ziyaretçilerinizin internet sitenizde kaliteli vakit transfer ve hatta bir ihtimal de satın alma işlemi yapma olasılığı artar.
Hem arama motorları bununla beraber ziyaretçileriniz için optimize edilmiş içerik oluşturmanın sırrı, iyi yazılmış ve kitlenizle en ilgili mevzular üstünde muhtelif türde içerik oluşturmaktır. Arama motoru sıralamalarınızı geliştirmenize destek olmak için odaklanabileceğiniz birkaç içerik türü şunlardır:

  • Blog gönderileri ve makaleler
  • Sosyal medya içeriği
  • E-kitaplar ve teknik incelemeler
  • Nasıl yapılır kılavuzları ve eğiticileri

Sonuç olarak hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO teknikleri önemlidir ve dikkate alınmalıdır. Sadece kaliteli içerik hazırlayıp Google’ın sitenizi ödüllendirmesini beklemek çok gerçekçi değildir.
SEOPix SEO ajansı, SEO danışmanlığı hizmeti sunar ve web sitenizi arama motorlarında yukarılara çekmek için çalışırken, sizin hedefleriniz, amaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda çalışır.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

  1. Seo çok güzel bir şeydir.! Günümüzde spam sitelerin böyle güzel blogların önüne geçebilmesi ise Seo çok kötü bir şey dedirten bir kelimedir.

  2. SEO, arama motorları için faydalı bir çalışma stratejisidir. Makaleniz insanları bilgilendirmekle birlikte farkındalık yaratıyor. Tebrikler.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz