Elbette dijital dünyadaki en önemli ürünler arasında bir sosyal medya platformu olduğunu söyleyebiliriz. Bugün YouTube, Tiktok, Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarını hayatımızdan çıkardığımızda internet denen dünyanın büyük miktarlarda tüketildiğini fark edeceğiz.

Nitekim hayatımızın her köşesine nüfuz eden bu platformlar, kaçınılmaz olarak işimize giriyor, hatta işimizin kaderini devralıyor. Gelmiş olduğumuz bu dijital çağda, bir işletme her ne kadar köklü veya deneyimli olursa olsun, dijital dünyada var olduğu sürece varlığına devam edebilecektir.

Dijital dünyadaki faaliyet eksikliği nedeniyle birçok marka rakipler tarafından geride bırakılıyor ve markalarının pazarda kaybolmasını engelleyemiyor.

Dijital dünyada hayatta kalmak için geleneksel pazarlama yöntemlerini aştık ve artık kesinlikle şunu biliyoruz ki “doğru pazarlama yöntemlerine sahip olmak çok önemli”.

Ne yazık ki, geleneksel pazarlamada şirketler hedef müşteri gruplarını hedefleyemiyor ve görünür kaldıraçtan mahrum kalıyor.

Öte yandan Instagram, Facebook gibi sosyal meyda platformlarında nokta atışı hedef belirlemeler ile tamamen “Sizin İstediğiniz Gibi” olan kişilere reklamlarınız gösteriliyor. Bu da demek oluyor ki birebir sizinle alakalı olan kişilere reklam gösteriliyor. Misal olarak örneklendirme ile gidelim saç ekimi müşterim bulunmakta. Düşünsenize herkese saç ekimi reklamı gösteriliyor. Eğerki böyle bir şy olsa ne olurdu boştan yere bir maaliyet kaybı sağlanmaktan başka bir şeye yarayacağını düşünmüyorum.

Dijital dünyanın tanıtılmasıyla birlikte tamamen farklı yetenekler ortaya çıktı. Açıkçası yukarıda belirtilen dijital pazarlama yöntemlerinin de bu sayıya dahil olduğu söylenebilir.

Sosyal medya pazarlamasının dijital pazarlamanın en önemli konularından biri olduğunu kabul ederek, işletme hesaplarımızı görünür hale getirebiliriz.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

  1. kubra karapınar Yanıtla

    Bisey dicem bu gercekten aaassla ciddiye almadıgımız pazarlama iletisimi meyvesi olan sosyal medya uygulamasındaki kazanç cidden çok önemli. Broşür parasına burda daha fazla kişiye erişim sağlıyorsun

  2. Buna Trendyol’un İnstagram hesabımızda çıkardığı reklamlara da örnek verebiliriz. Bu işi iyi yapanlardan biri bu platform bence. Trendyol uygulamasından almak istediğimiz herhangi bir şeye baktığımızda İnstagramımızda karşımıza reklam olarak çıkması. Yani demem o ki iyi bir pazarlıkçı olmanız için iyi bir reklam yapmanız gerekiyor.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz