Spora yeni başlayanlar için ipuçları rehberini inceleyerek sizlerde günlük yaşantınıza renk katabilirsiniz. Haya 1-0 önde devam etmek için yazımızı okumaya devam edin.

Spor, insanların fiziksel olarak güçlü olmalarını sağladığı gibi mental olarak da gelişimine katkıda bulunur. Düzenli olarak spor yaptığınız zaman hem vücudunuzu hem de düşünce tarzınızın değişeceğini gözlemleyebilirsiniz.

Başta Zorlanabilirsiniz Ama Pes Etmeyin, Çabalayın

Spora Yeni Başlayanlar İçin İpuçları
Spora Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Yüzme, tenis, fitness, voleybol ve futbol fark etmeksizin yaptığınız spor her ne ise asla pes etmeyin. Başlarda elbette zorlanabilirsiniz. Diğer sporcu arkadaşlarınızın nasıl bu kadar iyi olduğunu düşünüp kendinizi kötü etkilemeyin. Onların o kadar iyi hale gelmek için bu spora yıllarını adadıklarını unutmayın.

Kimi zaman büyük zorluklarla mücadele edeceksiniz, kimi zaman ise işler düşündüğünüz gibi gitmeyecek. Belki koşu sporlarında sürekli düşeceksiniz. Halter kaldırıyorsanız başlarda çok hafif ağırlıkla başlayacaksınız. Hatta belki bu yüzden sizinle dalga geçecekler ama asla bu durum sizi yıldırmasın. Hiçbir güzel şeyin kısa sürede olmadığını bilin. Spora yeni başlayanlar için ipuçları arasında mücadelenin yeri oldukça büyüktür. Unutmayınız ki kader, gayrete aşıktır. Bu yüzden ne kadar gayret ederseniz kaderiniz o kadar güzel gelişecektir.

Spor Tek Başına Yeterli Değildir

Spora yeni başlayanlar için ipuçları arasında her zaman dengeli olmak da vardır. Her ne kadar spor yapmak %50 oranda sizi olumlu etkilese de geriye kalan %50 oranında beslenmenin ve uykunun da önemi vardır. Bu yüzden bu dengeye uyum sağlamak gereklidir. İsterseniz günün her saati spor yapın ama yeterli proteini, lifi ve karbonhidratı almıyorsanız ve düzenli bir uyku düzeniniz yoksa spor hayatınız hüsranla sonuçlanabilir.

Dikkatinizi Verin

Spor yaparken gün içerisinde iyi ya da kötü her ne yaşamış olursanız olun, yaptığınız işe odaklanmanız gerektiğini unutmayın. Sizler ne kadar bu işe emek verir ve tüm kötü şeyleri göz ardı ederek bu sporu yaparsanız çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Spora Başlamadan 1-2 Saat Önce Sıvı Tüketimini Azaltın

Spora yeni başlayanlar için ipuçları arasında altın kadar değerli olan bir diğer bilgi, spordan önce çok fazla sıvı tüketmemeniz gerektiğidir. Çok fazla miktarda sıvı tükettiğiniz taktirde herhangi bir basit hareketi bile yapmanız oldukça zor bir hal alabilir.

Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

7 Yorum

  1. Bir egzersiz rutinine başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmekte fayda var. Ben sağlık sorunlarından dolayı biraz erteliyorum spor işini.

  2. Her pazartesi düzenli olarak bu ipuçlarını okuyorum ve aynı gün içerisinde vazgeçiyorum ayrıca inanmak başarmanın çeyreği etmiyor. En azından benim için bu şekilde.

  3. Spor yapmayı seviyorum ama spora gitmeye üşeniyorum. Başlamayı düşünüyorum bakalım nasıl olacak

  4. Spor gerekli bence sağlık için günlük egzersizlerinizi vaktiniz oldukça yapmanız lazım mesela ben hafta da 5 günde fitness yapıyorum insanın hayata bakışı değişiyor kendini zinde hissediyorsunuz yemen içmem değişiyor öz güven geliyor daha neler neler sağlıcakla kalın.

  5. “Başta Zorlanabilirsiniz Ama Pes Etmeyin, Çabalayın”

    Şu maddede tökezliyorum ben de hep. Hayır devamını getiriyorum ama 2 ay sonra bırakıyorum nedense. Oturmak daha iyi geliyor sanırım. Ancak spor hayatın kendisi. Siz pes etmeyin 🙁

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz