Herkes Storytel’i bilmiyor. (Aslında pek bilmiyorum) İsveç’te Türkiye’de faaliyet gösteren sesli kitap servisi kuruldu. Ama gündeme gelince ilgimi de çekiyor; Gelişen teknolojiye olan mesafemden dolayı kaçındığım bir uygulamaydı. Ta ki daha az zaman bulduğumu ve daha az okumaya başladığımı hissedene kadar! Editörün önerdiklerine veya en çok okunanlara göre kategoriye göre arama yapabilirsiniz. Bir favori listesi oluşturabilir ve bir kitaplık oluşturabilirsiniz. Telefonunuza birkaç kitabı çevrim dışı indirebilir ve internet bağlantısı olmadan dinleyebilirsiniz. 200 sayfalık bir kitabı 3 saat gibi kısa bir sürede dinleyebilirsiniz. Böylece asla kitapsız kalmayız.

storytel i sevin 2 - Storytel'i Sevin!
Storytel'i Sevin! 2

Storytel’in Avantajları

Herhangi bir iş yaparken, yürüyüş yaparken, resim çizerken, bilgisayar oyunu oynarken vb. düşünsenize diksiyonu çok güzel bir beyefendi veya hanımefendi kulağınıza kitap okuyor.

Kitabı seslendirenlerin yapmış olduğu tonlamalar vurguları falan kitaba daha da sımsıkı sarılmamıza sebebiyet veriyor. Okurken belki de sıradan bulacağınız bir kitabı sesli dinlediğinizde büyülenebiliyorsunuz.

Kitap okumak için ekstra bir zamana ihtiyacınız var. Bir yandan resim çizip veya yürüyüş yapıp bir yandan kitap okumanız sizi zor bir duruma sokabilir. Storytel’i ise herhangi bir işle meşgulken bile dinleyebildiğiniz için ‘okudum-bitti’ listenize hayli kitap ekleyebiliyorsunuz.

Storytel’in Dezavantajları

Öncelikle gerçekten iyi bir dinleyici olmanız şart. Çevrede eğer ki dikkatinizi dağıtacak şeyler varsa gerçekten kitaba odaklanmanız fazlasıyla zorlaşıyor. Ben mesela otobüste bir yerlere giderken dinleyemiyorum, diyeceksiniz kaliteli alsan sesleri keser diye ancak aktif gürültü engelleyici kullanan bir kulaklık kullanmaktayım. Görüntüler bile dikkatinizi fazlasıyla dağıtıyor.

Tam her şey yolunda kahveniz elinizde, manzara karşınızda kitabınız kulağınızda dinlerken çok etkilendiğiniz bir cümle geçiyor metinde. Okurken altını çizmeyi seviyorsanız içiniz cız ediyor. Geri al-durdur-yaz derken sinirleniveriyorsunuz.

Okuduklarımız mı yoksa dinlediklerimiz mi. Daha çok kalıyor hafızamızda diye kıyaslarsak bunun sinirbilimde bir karşılığı vardır mutlakBen dende bunu zamanla göreceğim.

Kitap çeşidi tabii ki uygulamanın sınırladıklarıyla sabit olduğu için aradığınız her kitabı bulamıyorsunuz. Fakat Hakkını vermek gerekirse; uygulama hayli zengin bir kütüphaneye sahip.

Storytel uygulamasına aylık 25₺ lik bir abonelik söz konusu. “Ayda bir kitap alsam en az 30 tl” diyerek matematiksel olarak karlı görünsek de aslında değiliz. (Ya da ben değilim) Şöyle ki; storytel de dinleyip te çok sevdiğim bir kitabın kendi kitaplığımda da bulunmasını istememden dolayı gidip kitabın kendisini de alıveriyorum. Sonuçta ben tl bazında her türlü zarardayım.

storytel i sevin - Storytel'i Sevin!
Storytel'i Sevin! 3

Gördüğünüz üzere avantajlarıyla, dezavantajlarıyla Storytel uygulamasını sizlere anlattım (tabii ki benim açımdan). Kitap severlerin bu uygulamayı kullanacağına adım gibi eminim. Bu ara da ben Enes Tektaş. Sen Kimsin Dersen Tıkla!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

  1. Güzel bir uygulamaymış aslında ama benlik değil. Şahsi düşüncem kitabın sayfalarına dokunabilmem ve kokusunu içine çekmem 🙂

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz